Olsztyn wdroży system informatyczny w celu usprawnienia ruchu

Olsztyn wdroży system informatyczny w celu usprawnienia ruchu
Firma Tyco Fire & Integrated Solutions wchodząca w skład Tyco Fire & Security poinformowała o podpisaniu kontraktu na dostawę i instalację Systemu Sterowania Ruchem SCATS™ w Olsztynie. Kluczowym zadaniem systemu jest skrócenie czasu przejazdu pojazdów poruszających się po drogach w Olsztynie oraz efektywne wykorzystanie istniejącego układu drogowego, a tym samym zmniejszenie uciążliwych dla kierowców korków.

Firma Tyco Fire & Integrated Solutions zmodernizuje sygnalizacje świetlne na 33 skrzyżowaniach w mieście i podłączy je do centralnego serwera SCATS™. Dzięki wykorzystaniu detektorów ruchu, a także złożonych algorytmów obliczeniowych sterowanie sygnalizacjami świetlnymi będzie automatycznie dostosowane do aktualnego ruchu na drogach. Zastosowanie systemu pozwoli zmaksymalizować przepustowość dróg, zredukować opóźnienia i zmniejszyć liczbę zatrzymań na skrzyżowaniach.

System SCATS™ zapewni przekazywanie informacji o natężeniu ruchu na bieżąco, za pomocą światłowodów, do centrum sterowania, gdzie inżynierowie ruchu będą mogli obserwować zmieniającą się sytuację na drogach.

System w przyszłości może być rozbudowywany o szereg dodatkowych funkcji, takich jak np. informacja dla pasażerów na przystankach komunikacji publicznej, priorytet dla autobusów lub pojazdów uprzywilejowanych. Zamontowane w pojazdach nadajniki umożliwią automatyczne połączenie z systemem i sprawny przejazd przez miasto. Rozwiązanie tego typu usprawnia ruch autobusów w mieście, a także dojazd straży pożarnej, pogotowia czy też policji na miejsce wypadku, co pozwala szybciej zapewnić pomoc poszkodowanym. Badania przeprowadzone przez Intelligent Transportation Society of America (ITS America) wskazują, że instalacja takich systemów może zmniejszyć o 20% liczbę wypadków w mieście, skrócić od 15% do 45 % czas przejazdu, a także zredukować o 7% ilość wydzielanych spalin.

„Cieszę się, że władze miasta wybrały firmę Tyco Fire & Integrated Solutions wchodzącą w skład Tyco Fire & Security jako partnera tego projektu. Dzięki instalacji Systemu Sterowania Ruchem SCATS ™, Olsztyn zyska dostęp do najnowszych, światowych technologii w zakresie zarządzania ruchem ulicznym.” - powiedział Wojtek Szymankiewicz, dyrektor generalny na Polskę Tyco Fire & Security.

Globalnie SCATS™ steruje pracą ponad 16 000 skrzyżowań w 100 miastach na świecie. System zarządza sygnalizacją w takich metropoliach jak Hong Kong, Sydney i wiele innych. W Europie z rozwiązania Tyco Fire & Integrated Solutions korzysta m.in. Dublin, w którym objętych systemem zostało około 600 skrzyżowań. Do tej pory w Polsce firma Tyco Fire & Integrated Solutions zrealizowała system w Rzeszowie oraz kończy realizację projektu w Gdyni. W Rzeszowie zastosowanie systemu SCATS™ pozwoliło na redukcję czasu przejazdu przez miasto o ponad 40 %.
źródło: Tyco Fire & Integrated Solutions

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL