Rozpoczyna się budowa nowego odcinka autostrady

Rozpoczyna się budowa nowego odcinka autostrady
Image Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk podpisał we wtorek pozwolenie na budowę 45-kilometrowego odcinka autostrady A4 Zgorzelec-Bolesławiec. Najnowszy odcinek ma powstać w 19 miesięcy i będzie kosztować ok. 300 mln euro.

Najprawdopodobniej już w grudniu 2008 r. będzie można przejechać autostradą od polsko-niemieckiego przejścia granicznego w Jędrzychowicach do Wrocławia i dalej w głąb kraju.

Jak opowiadał we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda dolnośląski, projekt budowy obejmuje m.in. przebudowę węzła "Zgorzelec", budowę 3 węzłów autostradowych, budowę 24 przejść i kładek nad autostradą dla ludzi i zwierząt, budowę 26 mostów w ciągu autostrady, budowę urządzeń ochrony środowiska (m.in. ekrany akustyczne, zbiorniki wodne, zieleń ochronna), budowę oświetlenia i łączności autostradowej oraz oznakowanie autostrady.

Wcześniej, bo w listopadzie 2006 r. został podpisany kontrakt na budowę odcinka autostrady A4 Zgorzelec-Krzyżowa, w związku z czym pełnomocnik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tadeusz Jastrzębski powiedział PAP, że roboty rozpoczną się w ciągu około dwóch tygodni i już wkrótce będzie można przejechać cały odcinek autostradowy od polsko-niemieckiego przejścia granicznego w Jędrzychowicach do Wrocławia i dalej w głąb kraju.

Całkowity koszt budowy 52-kilometrowego odcinka A4 Zgorzelec- Krzyżowa jest szacowany na 307,4 mln euro, z czego 254 mln euro dołoży Fundusz Spójności Unii Europejskiej. Realizacja przewidziana jest na okres kwiecień 2007 - grudzień 2008.

Autostrada A4 jest częścią Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Nr III, przebiegającego z zachodu na wschód. Jest również częścią europejskiej trasy E40: Ostenda - Aachen -Kolonia - Erfurt - Wrocław - Katowice - Kraków - Kijów. Odcinek autostrady A4 od Zgorzelca (granica polsko-niemiecka) do Krzyżowej (punkt połączenia z autostradą A-18) będzie miał długość 51,3 km. Budowa tego odcinka wesprze rozwój transportu międzynarodowego, w szczególności między Niemcami i Polską.źródło: PAP

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL