Uwaga na śnieżyce

Uwaga na śnieżyce
Image Synoptycy IMGW ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu, które dzisiaj oraz najbliższej nocy wystąpią na terenie województw: małopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
"Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 10-15cm. W środę w godzinach rannych niewykluczone opady marznące, powodujące gołoledź. Opadom towarzyszył będzie także dość silny porywisty wiatr, w porywach do 15-20m/s (54-72 km/h), powodujący zawieje i zamiecie śnieżne" - ostrzega krakowskie Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW, w komunikacie rozesłanym do służb w regionie.

Według synoptyków, przewidywane opady śniegu wywołają przede wszystkim utrudnienia komunikacyjne. Duże opady śniegu prognozowane są na całym południu Polski.

W środę na Podhale znów przyjdzie odwilż, termometry wskażą od 1 do 4 stopni ciepła, będzie padał deszcz, a jedynie w Tatrach - śnieg.

Przed intensywnymi opadami śniegu, które mają wystąpić na terenie woj. dolnośląskiego wieczorem oraz związanymi z tym problemami m.in. gołoledzią na drogach, utrudnieniami komunikacyjnymi - ostrzega także wrocławski oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najwięcej śniegu prognozowanego jest na Podgórzu Sudeckim i w Sudetach, gdzie miejscami może nawet spać ok. 60 cm śniegu.

Według meteorologów opady śniegu i wiatr mogą powodować trudności komunikacyjne, nieprzejezdność dróg, uszkodzenia drzewostanu i linii napowietrznych. Kierowcy szczególnie powinni uważać na zamarzającą na drogach wodę, która spowoduje intensywną gołoledź.

"Od godzin wieczornych przewiduje się opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym, które utrzymywać się będą do wieczora w środę" - wynika z komunikatu. Przyrost pokrywy śnieżnej prognozowany jest na od 15 do 25 cm, lokalnie ok. 40 cm, na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach od 30 do 45 cm, miejscami ok. 60 cm.

Ponadto będzie występować wiatr umiarkowany, okresami dość silny powodując zamiecie i zawieje śnieżne.
źródło: PAP, IMGW

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL