Otwarcie odcinka drogi ekspresowej do lotniska Katowice -Pyrzowice

Otwarcie odcinka drogi ekspresowej do lotniska Katowice -Pyrzowice
„Jest to bardzo ważna inwestycja, która kształtuje nowy przebieg połączenia drogowego z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice-Pyrzowice” – powiedział Minister Transportu Jerzy Polaczek podczas otwarcia drogi S-1 na odcinku Pyrzowice
Realizacja drogi ekspresowej S-1 ma zapewnić przyszłościowe połączenie autostrady A-1 z drogami ekspresowymi S-1 Bielsko Biała – Cieszyn i S-69 Bielsko Biała – Żywiec - Zwardoń, drogami krajowymi nr 1 i 86, z siecią dróg województwa śląskiego oraz umożliwić połączenie aglomeracji województwa śląskiego i województw sąsiednich z portem lotniczym w Pyrzowicach a także obsługę krajowego i międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego związanego z komunikacją lotniczą.

Budowę realizowano w rozbiciu na dwa etapy:
I etap – budowa 3,0 km odcinka drogi ekspresowej z węzłem drogowym w Podwarpiu na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 1.
II etap – budowa 9,5 km odcinka drogi ekspresowej na przedłużeniu do lotniska w Pyrzowicach.
Budowa II etapu obejmuje budowę 9.5 km drogi ekspresowej od węzła „Podwarpie”, wybudowanego w ramach I-go etapu, do międzynarodowego portu lotniczego w Pyrzowicach. Docelowo droga S-1 będzie wydłużona do autostrady A-1, co zapewni skomunikowanie mieszkańców całego województwa z lotniskiem.

Obecnie wykonywana jest jedna jezdnia drogi ekspresowej. Natomiast wykupy nieruchomości oraz wszystkie obiekty mostowe nad drogą oraz wszystkie roboty przezbrojeniowe uwzględniają etap docelowy pod budowę drugiej jezdni.

W ciągu najbliższych trzech lat zostanie zrealizowany drugi pas połączenia, który doprowadzi do parametrów drogi ekspresowej.


źródło: Ministerstwo Transportu

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL