O czym warto pamiętać wyjeżdżając do Rosji

O czym warto pamiętać wyjeżdżając do Rosji

Rosja - kraj, który kojarzy się z państwem upadającego socjalizmu, niebezpiecznym i dzikim.  Kraj ten posiada wiele tajemniczych zakątków i ciekawych walorów turystycznych, które warto odkryć. Zrelaksować można się także przy najgłębszym jeziorze świata – Bajkał.

W Rosji obowiązującą walutą jest rubel (RUB), który dzieli się na 100 kopiejek. Aby wjechać na jej terytorium wcześniej musimy postarać się o wizę, która wydawana jest na określony czas. Wnioski składa się w konsulacie rosyjskim, odpowiednim dla miejsca zamieszkania osoby, która się stara o wizę. Konsulaty rosyjskie mieszczą się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Należy wnieść bezzwrotną opłatę oraz złożyć kilka dokumentów - wniosek wizowy, ważny paszport, aktualne zdjęcie paszportowe, voucher turystyczny lub zaproszenie, a także ubezpieczenie na czas pobytu (konsulaty w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu akceptują wyłącznie ubezpieczenia firm Signal Iduna, Hestia lub Europa, natomiast ambasada rosyjska w Warszawie akceptuje wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe).

Można ją  załatwić sobie samemu lub skorzystać z usług jednego z biur pośredniczących. Udając się do Rosji oraz wracając z tego państwa samochodem lub pociągiem przez terytorium Białorusi, należy uzyskać białoruskie wizy tranzytowe. Wjeżdżając do Rosji musimy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, licząc od dnia, w którym ma się kończyć okres ważności wizy. Do Rosji można dojechać przez Ukrainę lub Białoruś. Najpopularniejszą drogą dojazdu jest przejście graniczne w Terespolu (przez Białoruś). Między Polską, a Obwodem Kaliningradzkim funkcjonują trzy przejścia graniczne - w okolicach Braniewa, następnie Bartoszyc i Gołdapi.

Podczas przekraczania granicy Rosji (w przypadku podróży przez Białoruś - granicy białoruskiej) należy wypełnić tzw. kartę migracyjną. Jest ona podstawą do zameldowania w miejscu pobytu. W razie nieotrzymania karty należy się o nią upomnieć. Kartę należy zachować, ponieważ organy graniczne żądają jej zwrotu przy wyjeździe. Ze względu na liczne kontrole, podczas pobytu w Rosji należy zawsze mieć przy sobie dokument tożsamości. Brak dokumentów powoduje problemy, nawet zatrzymanie.

Na terenie Rosji można posługiwać się zarówno krajowym, jak i międzynarodowym prawem jazdy. Dodatkowo, polskie krajowe prawo jazdy nie wymaga tłumaczenia na język rosyjski. Czasem zdarza się, że milicja bezpodstawnie żąda takiego tłumaczenia, wówczas należy to zgłosić polskiemu konsulowi - tłumaczy Ramunas Vaskevicius, prezes Transit Card International Polska, firmy zajmującej się kompleksową obsługą przewoźników jeżdżących na wschód.

Wjeżdżając do Rosji należy zadeklarować przewożone pieniądze oraz wartościowe przedmioty, jak biżuterię, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne czy kamery. Trzeba dopilnować, aby celnik podpisał, ostemplował i zwrócił deklarację celną. Dodatkowo, waga naszego bagażu nie może przekroczyć 35 kg, a jego wartość 65 tys. rubli (ok. 6 tys. zł). Za każdy dodatkowy kg zapłacimy opłatę celną w wysokości 4 euro. Wyjeżdżając możemy posiadać kwotę do 3 tys. USD, większą sumę pieniędzy musimy wpisać do deklaracji. Z tego kraju możemy bez opłat celnych wywieźć ograniczoną ilość niektórych towarów. Są to m. in. alkohol - 2 l, papierosy - 200 szt., cygara - 50 szt., kawior - 250 g.

Jeśli w podróż do Rosji przez Białoruś udajemy się pożyczonym samochodem, to do kasy białoruskiego urzędu celnego należy wpłacić kwotę gwarancyjną w wysokości od 500 do 1000 USD. W tym samym urzędzie można odebrać kaucję wracając do Polski. Należy mieć przy sobie także notarialnie potwierdzone pełnomocnictwo od właściciela pojazdu przetłumaczone na język rosyjski. W ciągu trzech dni od dnia przybycia osoba, do której przyjechaliśmy musi nas zameldować, czyli zgłosić do ewidencji meldunkowej w miejscowych organach Federalnej Służby Migracyjnej (FMS) lub w dowolnym oddziale pocztowym, na specjalnym blankiecie. Jeśli będziemy nocować w hotelu ten obowiązek przejmuje recepcja. Wybierając się do Rosji samochodem należy wykupić ubezpieczenie od OC np. agentów ubezpieczeniowych działających w rejonie przejść granicznych. Wskazane jest również wykupienie ubezpieczenia NNW. Honorowana jest także Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy.

- Paliwo w Rosji jest tańsze niż w Polsce, jednak nie dajmy się nabrać na zbyt tanie paliwo, ponieważ z reguły ma ono złą jakość. Dlatego radzę tankować na markowych stacjach benzynowych. W Rosji można bez problemu dojechać na autogazie do Moskwy. Jednak dalej na wschód jest trochę gorzej z dostępnością LPG na stacjach - mówi Ramunas Vaskevicius,

Jeśli chodzi ograniczenia prędkości to wynoszą one w obszarze zabudowanym: do 60 km/h., poza obszarem zabudowanym: do 90 km/h., a na autostradach: do 110 km/h. Stan dróg nie jest niestety najlepszy. Warto pamiętać o nietypowych ograniczeniach prędkości w Obwodzie Kaliningradzkim. Tutaj na terenie zabudowanym można jechać z prędkością 40 km/h., i 70 km/h. na terenie niezabudowanym. Lepiej nie wybierać się do Obwodu Kaliningradzkiego samochodem wysokiej klasy, kusi on złodziei. Wymuszenia i kradzieże zdarzają się bardzo często. Jeśli na terenie Rosji zdarzy nam się wypadek drogowy należy zgłosić wydarzenie milicji oraz zapisać dane świadków. Jeśli nie ma poszkodowanych, wspólnie z drugim kierowcą można spisać przyczyny i skutki wypadku, a następnie podpisać dokument. Później należy udać się na posterunek policji drogowej żeby dokonać rejestracji wypadku. Pieniądze można wymieniać w bankach i kantorach. Trzeba wystrzegać się wymiany w innych miejscach, ponieważ można otrzymać fałszywe banknoty. W większych sieciach handlowych w głównych miastach możemy płacić kartą kredytową. Pieniądze możemy wypłacić w bankomatach.

Źródło: Transit Card International Polska