DAF LF - na początku była naczepa...

DAF LF - na początku była naczepa...

DAF-LF

Plany budowy samochodów ciężarowych DAF sięgają II wojny światowej, kiedy to zakład specjalizujący się w produkcji naczep i przyczep postanowił powiększyć gamę swoich wyrobów. Wojna przeszkodziła jednak w rozbudowie fabryki i Hub van Doorne, ówczesny właściciel, musiał poczekać na okres bardziej sprzyjający.

Takim momentem okazał się rok 1948, kiedy to powtórnie zdecydowano o budowie zakładu samochodów ciężarowych. Pierwsze ciężarówki holenderskiego producenta wyjechały na drogę w 1950 roku. Niespełna dwa lata po tym wydarzeniu firma otrzymała intratne zamówienie od wojska, co spowodowało powiększenie linii produkcyjnej i silny rozwój marki. W maju 1955 roku zakład opuścił 10-tysięczny samochód ciężarowy DAF. Kolejne oddziały fabryki powstawały nie tylko w holenderskim Eindhoven (dzisiejsza siedziba DAF Trucks N.V.), lecz również w krajach ościennych m.in. w Belgii (osie do pojazdów). Ważnym momentem było nawiązanie współpracy z International Harvester Company, ówczesnym czołowym producentem ciężarówek w USA. Ponad połowę samochodów użytkowych eksportowano wówczas poza Europę. Sukcesem rynkowym był model 9-tonowej ciężarówki F2800 i F2300, który w roku 1976 oferowano w wersji: ciągnika siodłowego oraz podwozi pod zabudowy specjalizowane: śmieciarki, wywrotki, mleczarki, pożarnicze. W roku 1986 DAF Trucks wykupiła brytyjskiego Leylanda, od którego wcześniej sprowadzano silniki Diesla. Współpraca z firmą Leyland zaowocowała także wprowadzeniem na rynek lekkich 10-tonowych ciężarówek np. modelu DAF 400. W roku 1987 holenderscy inżynierowie opracowali projekt pojazdu klasy ciężkiej DAF 95 z silnikami o mocy 360-383 kW. Stopniowo również wprowadzano na rynek serie 85, 75, 65, 45, 55, które dały początek późniejszym modelom CF (klasa średnia i ciężka) i LF (klasa lekka i średnia).
Na początku 2001 roku DAF Trucks wprowadził na rynek pierwszą wersję modelu LF. Wydaje się, że nie jest to już dziś stosunkowo młoda konstrukcja, jednak biorąc pod uwagę liczne modyfikacje wprowadzone w całym okresie produkcji, pojazd bez trudu nadąża za wymogami rynku. DAF przyjął prostą zasadę, małymi krokami dokonuje zmian. Dziś LF to już zupełnie inna ciężarówka niż ta, którą pamiętamy z pokazu premierowego dziesięć lat temu.
Podstawą konstrukcji jest zawsze solidny fundament. Ten fundament, w przypadku DAF-a, to  płaska rama idealna pod montaż każdego rodzaju zabudowy (w naszym przypadku jest to izoterma o kubaturze 36, 75 m3). Na ramie pojazdu zamontowano poszczególne podzespoły, które wraz z dojrzewaniem konstrukcji były poddawane modyfikacjom. O ile wygląd zewnętrzny kabiny LF-a nie ewoluował tak znacznie, jak jej wnętrze lub elementy układu napędowego, warto odnotować kilka zmian.

Pierwsze wrażenie
DAF_LFWzględy bezpieczeństwa oraz przepisy unijne wymogły na producentach ciężarówek montaż panoramicznych lusterek zewnętrznych. DAF, jako jeden z pierwszych wprowadził, jeszcze przed terminem, nowe rozwiązania oraz dostosował i umożliwił wymianę ich na nowe - również w starszych modelach aut. Lusterka w kolorze nadwozia oraz malowane zderzaki to kolejna zmiana, tym razem poprawiająca wygląd LF-a. Przy okazji warto zwrócić uwagę na praktyczny szczegół. Przednie reflektory, wykonane z tworzywa Lexan, są zamontowane nie w zderzaku, lecz nad nim i w razie niewielkiej stłuczki nie ulegają
uszkodzeniu. 3
Szeroko otwierające się drzwi umożliwiają wygodne dotarcie do środka kabiny. W porównaniu do pierwszej serii design wnętrza kabiny zmienił się zasadniczo. Powodem zmian, oprócz nowej wizualizacji, było przede wszystkim zadbanie o to, aby uzyskać jeszcze większy komfort pracy kierowcy. Zajmując miejsce za kierownicą od razu zauważymy nowe fotele, które wyróżniają się nie tylko ciekawym wzornictwem, lecz także bardziej ergonomicznym kształtem. Zmieniona kolorystyka wnętrza ma wyraźny wpływ na poprawę komfortu pracy kierowcy. Zastosowane odcienie szarości dają poczucie przestrzeni oraz tworzą przyjazny klimat pracy nie męcząc nadmiernie oczu. Konsola, na której umieszczono sześć okrągłych zegarów, elektroniczny wyświetlacz i wszystkie przyciski umożliwiające sterowanie poszczególnymi test_011funkcjami pojazdu została tak zaprojektowana, że idealnie pasuje do całości kokpitu. Przyciski sterujące zostały również zamontowane na kierownicy. Znajdziemy tam funkcje starowania tempomatem, wyłącznik hamulca wydechowego, przycisk do wybierania poszczególnych opcji na wyświetlaczu oraz możliwość sterowania telefonem komórkowym. Funkcjonalność kabiny samochodu dystrybucyjnego różni się nieco od wnętrza ciężarówki przeznaczonej do jazdy na dłuższych dystansach. W kabinie dziennej mniejszy nacisk kładzie się na liczbę zamykanych boksów do przechowywania bagażu, za to to bardziej pożądane są liczne kieszenie, półki i schowki na podręczne przedmioty. Oceniając pod tym kątem funkcjonalność LF-a należy  pochwalić projektantów za bardzo dobre wykorzystanie wnętrza, przyznając także dodatkowy punkt za możliwość w miarę łatwego poruszania się po kabinie.

Pod podłogą
DAF-LF-TestProdukcja zmodernizowanych LF-ów rozpoczęła się w lipcu 2009 roku. Najważniejsze zmiany objęły oczywiście układ napędowy, który stanowi mocny atut DAF-a. Pojazd napędza 4-cylindrowa rzędówka Paccar FR o pojemności 4,5 l. Pełne spalanie mieszanki, a zarazem niższe zużycie paliwa i większą czystość spalin uzyskano dzięki zastosowaniu nowego wysokociśnieniowego bezpośredniego wtrysku paliwa common rail - o maksymalnym ciśnieniu 2000 barów. Normę czystości spalin Euro 5 uzyskano poprzez układ SCR (zbiornik mieści 70 l Ad Blue), jako ciekawostkę należy dodać, że wszystkie oferowane obecnie DAF-y LF są dostępne z wyższą niż Euro 5, jeszcze bardziej ekologiczną normą czystości spalin EEV.                    
Silnik został sprzężony ze zautomatyzowaną 6-biegową skrzynią biegów firmy ZF A800. Wariant pojazdu, w którym zastosowano przekładnię AS Tronic idealnie nadaje się do jazdy w warunkach miejskich. Bezpieczeństwo w prowadzeniu samochodu oraz wygodna praca to argument, dla którego warto zapłacić trochę więcej pieniędzy (około 2200 euro). Zakres 1400-1700 obr./min przy 760 Nm momentu obrotowego sprawia, że 210-konna (152 kW) jednostka napędowa naszego DAF-a radzi sobie całkiem nieźle w warunkach drogowych. Dynamiczny silnik jest poprawnie zestopniowany ze skrzynią biegów, co przejawia się m.in. w tym, że automat nie reaguje nerwowo na chwilowe wzrosty obciążenia, pozwalając uzyskać dość długie przełożenia.
Tuż obok przełącznika trybu jazdy w zautomatyzowanej skrzyni biegów znajduje się przycisk do przejścia w tryb manualny. W określonych przypadkach możliwe jest zablokowanie danego przełożenia, jednak wówczas należy baczniej zwracać uwagę na zielone pole obrotomierza wskazujące optymalny zakres pracy silnika. Uzasadnienie wykorzystania manualnego trybu może być dwojakie: po pierwsze przy podjazdach pod górę można „przytrzymać” wyższy bieg pozwalając pojazdowi siłą rozpędu wtoczyć się na szczyt, po drugie na dużych zjazdach można wybrać niższe przełożenie uzyskać wyższe obroty silnika i tym samym zwiększyć skuteczność hamulca silnikowego.
Warto też wspomnieć o zawieszeniu dystrybucyjnego LF-a. Zaczynając od samej kabiny trzeba zauważyć wyraźną poprawę zmniejszenia jej stopnia wibracji. Kabinę podpartą w 4 punktach łączy z podwoziem zmodyfikowane mechaniczne zawieszenie, które nawet na nieutwardzonej drodze wykazuje dobrą charakterystykę tłumienia drgań. Komfort jazdy kierowcy i pasażera dodatkowo poprawiają fotele na regulowanym pneumatycznym zawieszeniu.                  
7Dystrybucja miejska, ze względu na zróżnicowane warunki drogowe, wymaga, aby pojazd miał dość wytrzymałe zawieszenie. Nieprawidłowo zestrojone zawieszenie będzie, w tym przypadku, przyczyną nadmiernego zużycia podzespołów i częstych wizyt w serwisie. Przednie wzmocnione zawieszenie DAF-a, o nośności 4,5 t, stanowi sztywna belka połączona z resorami parabolicznymi 1-piórowymi (F48), stabilizatorem i amortyzatorami. Z tyłu, dla osi o nośności 8,5 t, producent zastosował zawieszenie pneumatyczne (opcjonalnie) i amortyzatory. Zaletą powietrznych miechów jest to, że poprzez ich napełnianie lub obniżanie w nich ciśnienia, możliwa jest regulacja wysokości tylnej części pojazdu. Rozwiązanie takie, oprócz doskonałego prowadzenia (w pełni obciążonego samochodu) przydaje się też np. podczas podjazdu do różnej wysokości ramp. Inną zaletą dystrybucyjnego LF-a jest dość wysoki prześwit, który przy małych 17,5-calowych kołach jest istotnym atutem DAF-a.                                                                             
Od 2009 roku holenderskie pojazdy mają zamontowany elektroniczny czujnik siły hamowania. Element ten reaguje z różną siłą na klocki i tarcze hamulcowe w zależności od obciążenia samochodu. System ten, dozując z różną mocą ciśnienie w układzie pneumatycznym 2-obwodowego układu hamulcowego, pozwala na optymalne dawkowanie siły potrzebnej do zatrzymania samochodu (przy jednoczesnym wydłużeniu żywotności poszczególnych elementów samego układu).        

Podsumowanie
Nie wiedzieć czemu, holenderskie ciężarówki segmentu lekkiego nie są u nas tak popularne jak np. model XF105, który jest w Polsce liderem w klasie pojazdów ciężkich. Zupełnie inaczej, niż na Zachodzie Europy, polscy klienci nie doceniają modelu LF a może po prostu niezbyt dostatecznie go znają. Z pewnością jest to samochód godny uwagi, gdyż rozwiązania techniczne w nim zastosowane dają gwarancję długich bezproblemowych przebiegów. Ważnym atutem małego DAF-a jest jednostka napędowa spełniająca normę czystości spalin EEV, która obecnie jest oferowana, jako standardowe wyposażenie. Ten mocny proekologiczny akcent, to odpowiedź producenta na rzeczywiste zapotrzebowanie rynku w kwestii zanieczyszczania spalinami aglomeracji miejskich - ustawowo niestety, na razie jeszcze tylko u naszych zachodnich sąsiadów.

DAF

 

 

 

 

DAF model FA LF45 - dane techniczne:

Kabina: dzienna, dwumiejscowa.
Silnik: Paccar FR 512, moc 210 KM (152 kW) 1800 obr./min, 4-cylindrowy rzędowy, pojemność 4,5 l, 4 zawory na cylinder, turbodoładowany, chłodnica powietrza doładowującego, układ wtryskowy wtrysk common rail 2000 barów, moment obrotowy 760 Nm przy 1400-1800 obr./min.
Skrzynia biegów: typ AS Tronic, ZF 6 AS 800 TO 6-biegowa zautomatyzowana, przełożenie 6,58-0,78.
Zawieszenie: oś przednia - resory paraboliczne 1-piórowe, stabilizator, 2 amortyzatory, nośność 4,5 t; oś tylna - zawieszenie pneumatyczne SR8,22, 2 miechy, 2 amortyzatory, nośność 8,5 t.
Układ hamulcowy i ogumienie: pneumatyczny, dwuobwodowy, hamulce tarczowe, ABS, ESP, dodatkowy hamulec wydechowy (silnikowy); Goodyear 245/70 R17,5.
Maksymalna masa techniczna: 12000 kg.
Rozstaw osi: 4, 65 m; zwis tylny 2,65 m;   
Zabudowa: izoterma Igloocar, laminat poliestrowo-szklany z żelkotem obita blachą stalową ocynkowaną powlekaną PCV, podłoga izolowana wzmocniona pokryta żywicą poliestrową, klasa izolacji N zwykłą, współczynnik przenikania ciepła K<0,7 W/m2 K, drzwi tylne dwuskrzydłowe płaty otwierana o kąt 270o, drzwi boczne na prawej ścianie, oświetlenie wewnętrzne 3-punktowe, uchwyt podłogowy do blokowania ładunku 8 szt, listwy odbojowe, listwy do blokowania ładunku; wymiary zewn. zabudowy (dł.,szer., wys.): 6400x570x2590 mm. Masa zabudowy 2150 kg, pojemność komory ok. 36,75 m3.

 

DAF LF i CF - zobacz film

 

Tekst i foto: Michał Bąk

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL