Scania z indeksem R 470

Scania z indeksem R 470

Rozpoczynając testy swoich pojazdów Scania wystawiła na próbę auta odpowiadające normom Euro 4 i Euro 5. Wcześniejsza propozycja dotyczyła modelu R420, który był dostępny tylko w wersji Euro 4. Oczywiście aktualna oferta uległa ulepszeniu i Scania znowu pokazała pazur, prezentując się na stanowisku badawczym.

Pojazd ten miał z pewnością większą moc, ale poza silnikiem proponował prawie identyczny układ: kabina Highline, automatyczny napęd Opticruise i system EGR Euro 4, a więc bez dodatkowego wyposażenia. Zakończenie przygotowań pozwoli na rzetelne porównanie ciężarówek tej samej marki, na czym Scani właśnie zależy, gdyż deklaruje ona chęć pozostania w systemie oczyszczania spalin EGR. Co więcej, stara się nawet o to, żeby został on wprowadzony i zastosowany w kolejnych modelach, aby odpowiedzieć na wymogi Euro 5, mające obowiązywać w 2009 r.

Odzyskiwanie mocy
Układ napędowy. Dostępne są cztery pojazdy z silnikiem 6 cylindrowym w wersji EGR Euro 4. Mają moc 340 i 380 KM przy 1800 obr./min. lub 420 i 470 KM przy 1900 obr./min. Wartości maksymalnego momentu obrotowego wynoszą odpowiednio 1700 Nm, 1900 Nm, 2100 Nm i 2200 Nm i są osiągane między 1100 a 1300 obr./min. ze wzrostem do 1450 obr./min. dla ostatniej wartości.
Należy zaznaczyć również, że od października 2006 ta sama wersja 470 KM została zastąpiona przez model o nieco większej mocy 480 KM z maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym od 2200 Nm do 2250 Nm. Ich silniki są 6 cylindrowe, liniowe z 4 zaworami na cylinder. Oba pojazdy, czyli ten o mocy 420 KM i 470 KM, korzystają z technologii turbocompound, która w dużych układach rzędowych (w układach rzędowych dużych ciężarówek) wytwarza moc z odzyskania i z przekształcenia utraconej energii.
Inne moce silników dostępnych w Euro 4 skłaniają do wyboru silnika w wersji V8 z 16 litrami pojemności skokowej i mają moc 500 KM, 560 KM i 620 KM. Mimo ambicji, jakie ma Scania, żeby zaproponować w przyszłości silnik EGR Euro 5, rozwiązania osiągalne na tę chwilę związane są z systemem SCR i absolutnie wymagają wyposażenie ad hoc. Wybór kończy się na 12 litrach i 420 KM oraz 16 literach i 500 KM. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to
dobrze byłoby zastosować hamulec ręczny w połączeniu z hamulcem silnika, który daje gwarancję prawidłowego zatrzymania pojazdu, ale jest niewystarczający przy stromych i długich zjazdach.

scania test

Kompromis kabiny

Ergonomia i komfort. Kabina Highline wydaje się być idealnym kompromisem między normalną kabiną, a kabiną o dużych gabarytach Topline. Z pewnością podłoga nie jest (jeszcze) płaska na całej przestrzeni dla kierowcy, ale w jej środkowej części osiągnęła satysfakcjonującą wysokość 190 cm (169 cm w wersji normalnej i 212 w wersji Topline) Z tego właśnie powodu jest tak dużo zwolenników tej kabiny, która osiągnęła pozycję best seller`u na rynku samochodów ciężarowych.
scania test6Żeby wejść do kabiny kierowcy trzeba wspiąć się po trzech stałych stopniach (wraz z pojawieniem się serii R zrezygnowano z chowanych schodów za drzwiami kabiny). Tylko trzeci stopień jest jeszcze maskowany drzwiami i ma „niebezpieczne” rozcięcie po prawej stronie, które przy pośpiesznym wsiadaniu lub wysiadaniu może być przyczyną gwałtownego upadku.
Miejsce pracy kierowcy oraz tablica rozdzielcza Scani już dawno udowodniły swój wysoki poziom i oczywiście uległy tylko minimalnej zmianie. Kierownica stała się wielofunkcyjna przyjmując różne dodatkowe funkcje. Na uwagę zasługuje także dyskretna zmiana w oświetleniu tablicy rozdzielczej, które zmieniło się z koloru zielonego na biały.scania test2 Ustawienia podłokietników są wystarczające, natomiast docenić należy w szczególności platformę umieszczoną wokół głównej konsoli, pokrytą chodnikiem anty poślizgowym i wyposażoną w małą uniesioną krawędź.
Pod spodem jest jeszcze szuflada przeznaczona na różne drobiazgi. Chowana podkładka przed fotelem pasażera pozwala na przykład na zjedzenie posiłku na siedząco. Również praktyczny i dyskretny schowek na dokumenty umieszczony nad głową kierowcy pozwala na nieograniczony dostęp do dokumentów pojazdu. Na zakończenie należy powiedzieć, że jakość produkcji i wykończenie wnętrza pojazdu jest jak zwykle potwierdzeniem dobrej marki szwedzkiej.
Jeśli chodzi o miejsce na wypoczynek, to wymaga ono ciągle (niestety) przesuwania foteli, aby móc rozłożyć kuszetkę na całą jej szerokość. Ogranicza się w ten sposób przestrzeń i komfort miejsca pracy kierowcy. System ten działa już od dawna, a wybór między koniecznością rozłożenia kuszetki kosztem uprzywilejowanego miejsca kierowcy pozostaje aktualny.

Bez niespodzianek
Parametry i zużycie paliwa. Model R470 został wyposażony w skrzynię Opticruise. Szybsza i delikatniejsza niż skrzynia poprzedniej generacji - znowu może rywalizować z najlepszymi. Ogólne parametry układu napędowego (bez niespodzianek) są na wysokim poziomie. Biorąc pod uwagę tylko dane dotyczące zużycia paliwa można realnie i obiektywnie porównać model R420 i R470. Końcowe wyniki i średnia wartość czasowa są prawie identyczne. 31.43 litra/100 km przy 85,49 km/godz i 31.58 litra/100 km przy 85,61 km/godz.
Warunki na drodze podczas testu trochę się różniły. R420 miał trasę bardziej stromą i techniczną z powodu obligatoryjnych zjazdów z trasy w Metz, a test ten realizowany był z udziałem konstruktora, a więc całkowitym ciężarem blisko 40 ton.
R470 miał również trudności spowodowane robotami drogowymi na autostradzie E25 i E11 oraz dodatkowe obciążenie w postaci dziennikarza z redakcji, co dało całkowity ciężar blisko 44 ton.
scania test5Zaznaczmy, że w R470 uchylne okienka były uzupełnione elastyczną gumową częścią, żeby zredukować zużycie paliwa. Mając takie informacje można powiedzieć na podsumowanie, że R470 osiąga lepsze wyniki niż R420. Rezultat 31.58 litra paliwa na 100 km jest z pewnością dobry i odpowiada wersji Euro 3, ale pozostaje w tyle do najlepszego wyniku osiągniętego przez pojazd w wersji Euro 5 SCR.
Rozpoczyna się, więc debata nad dwoma możliwościami do wyboru. Przyjmując, że kolejny test auta z systemem SCR potwierdzi mniejsze zużycie paliwa niż z systemem EGR to i tak ryzykowne byłoby wyciąganie zbyt szybkich wniosków. Ideałem byłoby zrobienie dla każdego przemyślanej kalkulacji, która polegałaby na podsumowaniu punktów pozytywnych i negatywnych każdego systemu, nie zapominając o porównaniu również ich cen. Z taką bazą danych i mając na uwadze dodatkowo roczne zużycie paliwa będzie możliwe obiektywne porównanie i uzyskanie odpowiedzi na następujące pytanie: czy dodatkowy koszt systemu SCR pokrywa, czy nie koszt dodatkowo zużytego paliwa potrzebnego przy systemie EGR? Jeśli odpowiedź będzie pozytywna to przeciwnicy zmian staną się prawdziwymi zwolennikami (propagatorami ) systemu SCR i unikną w ten sposób wielu zmartwień !      
Oznacza to, że niemożliwe jest wydanie ostatecznej i jedynej opinii ze względu na zmieniające się codziennie warunki na drogach. A więc jedyna konkluzja, jaką można uzyskać z tej zawiłej debaty, to taka, że istnieją dwa systemy i tylko do decyzji kupującego należy wybór jednego z nich.


Komfort dla kierowcy

scania test7Wrażenia podczas jazdy. Trudno jest mówić po raz kolejny o wysokiej jakości stanowiska kierowcy. Można dodać tylko tyle, że jakość ta stanowi najważniejszy warunek do tego, aby zapewnić kierowcy komfort pracy. 
Ham
ule c ręczny znajduje się na tablicy rozdzielczej, a dźwignia zmiany biegów umieszczona jest w układzie kierowniczym i jest to bez wątpienia rozmieszczenie godne naśladowania.
Przed wyruszeniem w drogę, jeśli chcecie zapiąć pasy, (co jest oczywiście obowiązkowe) musicie je dotknąć (wyciągnąć), bo bez tego zostaną zablokowane. Prawdziwie anegdotyczna osobliwość … Komfort jazdy jest dobrze odczuwalny, a kluczowym argumentem na jego potwierdzenie jest doskonałe wyciszenie, uzyskane dzięki podwójnemu oszkleniu bocznych szyb.
Precyzyjny układ kierowniczy, dobra przyczepność do drogi i dobre zawieszenie stanowią o wysokiej jakości Scani podczas jazdy. Kierownica pozwala na zarządzanie wieloma funkcjami, jak na przykład regulator szybkości, programowanie i uruchamianie hamulca. Do grona drobnych niedociągnięć należy zaliczyć wyłącznik świateł ostrzegawczych, który znajduje się teraz po lewej stronie kierownicy i jest lekko przez nią zamaskowany lub jeszcze pedał sprzęgła zawsze piękny i dobrze widoczny. Jeśli pozwoli on na chwilę o sobie zapomnieć podczas jazdy, to przywołanie do porządku jest ostre (na przykład przy punkcie poboru opłat na autostradzie), ponieważ wystarczy go lekko nacisnąć aby zatrzymać pojazd !
Postawienie na poziom skrzyni biegów Opticruise opłaciło się, gdyż wyraźnie odczuwa się łatwość jej obsługi.
Zapalenie się zielonych diod przy liczniku obrotów jest sygnałem, że stała prędkość obrotowa silnika jest nieprawidłowa i kierowca powinien zaradzić temu problemowi w krótkim czasie. Wreszcie, przycisk wspomagania przy ruszaniu znajduje swoje uzasadnienie użycia na wzniesieniach podczas wielokrotnego ruszania w korkach.

Podsumowanie
Wersja 470 KM odeszła w Europie Zachodniej w 2007 r., żeby zrobić miejsce wersji o nieco większej mocy 480. Ta ewolucja silnika oczywiście nic nie zmieniła, jeśli chodzi o mocne strony serii R. W tej chwili w centrum zainteresowania pozostaje oczywiście wybór kierowcy między systemem EGR przestrzegającym normy Euro 4, a systemem SCR. Ten argument przyciąga bez wątpienia tych, którzy chcą uniknąć dodatkowego wyposażenia, jego ciężaru oraz związanych z nim pośrednich i bezpośrednich kosztów.
Co do porównania dwóch systemów i istotnej różnicy między nimi w zużyciu paliwa, to każdy musi przeanalizować, które rozwiązanie jest dla niego lepsze, w zależności od jego potrzeb, mając naprawdę wypoczętą głowę.
Scania wiąże duże nadzieje z wdrożeniem systemu EGR Euro 5. Wygra na tym, jeżeli w przyszłości stanie się on jedynym, jaki będzie obowiązywać?

Pierre-Yves Bernard
Truck & BusinessT-B-New-Logo-140x80


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL