Test GPS Mio (DigiWalker C720 i A510)

Test GPS Mio (DigiWalker C720 i A510)

Zbliża się okres przedświątecznych zakupów i wielu z nas otrzyma lub da w prezencie komuś najbliższemu nawigację GPS- która od ponad roku cieszy się rosnącym uznaniem i coraz większym zaufaniem. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy testy najnowszych a zarazem już najpopularniejszych urządzeń nawigacyjnych.

Na początek naszego cyklu artykułów opiszemy testy urządzeń firmy Mio: DigiWalker C720 oraz DigiWalker A510. Pierwsze urządzenie jest klasyczną nawigacją samochodową a drugi jest palmtopem z zainstalowanym odbiornikiem GPS.

 

Krótko o teście:

Urządzenia testowaliśmy przez równe 3tyg od momentu ich dostarczenia przez producenta. Przejechaliśmy z ich pomocą ponad 1500km. Podczas trasy, urządzenia poddawane były licznym próbom wytrzymałościowym, np. poddawane były działaniu czynników atmosferycznych. Jako, że "natura" była w czasie testów dość zmienna, mogliśmy zapoznać się z działaniem urządzeń podczas padającego deszczu, śniegu, przy słonecznej i mroźnej pogodzie. Najniższa temperatura jaką udało nam się zanotować nie przekroczyła -6 st C.

 

O ile urządzenie C720, najczęściej podłączone było w samochodzie to A501- jako palmtop używany był również na zewnątrz.

O zestawach:

Oba urządzenia w komplecie posiadają pełne wyposażenie, umożliwiające wygodne użytkowanie, m.in: uchwyt montażowy do szyby samochodowej, kable zasilające z gniazda zapalniczki, kable zasilające gniazdka 220V, zestaw słuchawkowy oraz przejściówka z gniazdka zachodniego na europejskie.

W pudełku znajdowała się również kompletna instrukcja obsługi w języku polskim oraz potrzebne oprogramowanie np. do podłączenia urządzenia z komputerem.

 

 


Pudełka obu urządzeń zostały bardzo profesjonalnie zaprojektowane i wykonane, dzięki czemu nie musimy się obawiać o sprzęt podczas wysyłki ze sklepu.

 

 

 

 

 

 

Test:

1 tydzień

Podłączenie urządzeń do samochodu nie stanowiło żadnego problemu, nawet bez czytania instrukcji obsługi z łatwością, w ciągu kilku chwil można było podłączyć oba urządzenie do gniazdka zapalniczki i przymocować je za pomocą uchwytów do szyby.


Dużym plusem uchwytów firmy Mio jest ich elastyczność i odpowiedni zakres regulacji. Dzięki temu bez problemu, możemy zamontować nawigację w każdym miejscu na szybie czy na desce rozdzielczej.


W ciągu całego pierwszego tygodnia testów, urządzeń używaliśmy wyłącznie podczas jazdy w mieście. Oczywiście była to Warszawa jako, że jest to największe miasto w Polsce z licznymi objazdami, „ślepymi drogami”, remontami, które możemy spotkać podczas codziennej komunikacji.

 

 

Krótka relacja z działania nawigacji podczas jazdy samochodem.

 

Pojawiające się problemy:

Mimo utrudnień spowodowanych robotami drogowymi, oba urządzenia-(posiadają te same mapy) spisywały się idealnie. Nie zauważyliśmy zbyt dużo mylnych wskazań. Jedyny problem występował przy dużych skrzyżowaniach ze ślimakami i tunelami. Tu urządzenia wskazywały inną trasę a lektor podpowiadał inną. Podobny problem spotkaliśmy podczas jazdy na mostach- zwłaszcza na moście Siekierkowskim, gdzie mniej więcej na środkowym odcinku mostu urządzenia kazały nam zawrócić, mimo, że wyznaczona trasa wskazywała konieczność jazdy na wprost.

 

Innym problemem, który występuje we wszystkich rodzajach urządzeń GPS, jest wyznaczanie najkrótszej trasy. O ile podczas podróży poza miastem na ogół są wyznaczane poprawnie, o tyle w Warszawie, Mio zmuszało nas ciągle do przejazdu przez centrum stolicy, co jak każdy wie nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem i nie zawsze okazuje się drogą najkrótszą.

Nie były to liczne przypadki i może wynikają z niedopracowania map czy fizyki urządzeń, jednak musimy o nich wspomnieć.

 

2 tydzień

Podczas drugiego tygodnia urządzenia sprawdziliśmy podczas trasy z Warszawy do Krakowa. Mimo, że na drogach co kilka kilometrów pojawiały się jakieś roboty drogowe i objazdy dla obu urządzeń nie sprawiało to żadnego problemu. W ciągu kilku chwil wyznaczały nową trasę.

Dla kierowców, którzy lubią przycisnąć nogę do pedału gazu, Mio przygotowało system ostrzeżeń o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że system nie ma na stałe zaprogramowanej prędkości wynoszącej 50km/h- w dowolny sposób można samodzielnie kształtować margines błędu.

 

 

 

 

W czasie jazdy ekran dotykowy w urządzeniach nie sprawiał najmniejszych problemów. Przyciski reagowały natychmiast na dotyk palców czy rysika. Duży, panoramiczny ekran w urządzeniu C 720 idealnie sprawdzał się podczas długich tras. W czasie jazdy zastępował również odtwarzacz MP3, a w czasie postojów można na nim oglądać filmy w formacie AVI.


Nocna jazda z urządzeniami Mio nie oznacza, że cały czas musimy się męczyć przy białym, wyraźnym świetle wyświetlacza. Za pomocą kilku ruchów palców możemy przełączyć wyświetlacz na tryb nocny.

 

3 tydzień

W czasie ostatniego tygodnia testów, urządzenia sprawdzane były przede wszystkim poza samochodem. Poza dostępem do atrakcyjnej mapy Mio w urządzeniach zainstalowano wiele praktycznych aplikacji, tj. w:

Mio DigiWalker C720

 • -skaner wizytówek. Dzięki tej aplikacji możemy wykonać zdjęcie dowolnej wizytówki a urządzenie zapisze nam wszystkie dane do zakładek z kontaktami.
 • -dzięki wbudowanemu portowi Bluetought, możemy używać nawigacji jako zestawu głośnomówiącego.
 • -rozwiązanie geotagging, czyli wykonywanie zdjęć z zapisaniem współrzędnych geograficznych. Idealne rozwiązanie podczas wypraw do ciekawych regionów.
 • -odtwarzacz multimedialny
 • Wbudowany w urządzenia 2MPx aparat fotograficzny lepiej sprawdzał się w urządzeniu Mio DigiWalker C720, w którym zdjęcia wychodziły idealnie, głównie za sprawą znakomitego autofocusa.

 

 

Mio DigiWalker A501

 • -dostęp do Internetu poprzez sieć GPRS
 • -obsługa aplikacji Microsoft Office, PDF
 • -odtwarzacz multimediów
 • -liczne,ciekawe gry
 • -wbudowany system operacyjny Windows 5.0 pozwalający na wgrywanie dowolnych aplikacji przeznaczonych na PocketPC.
 • -1GB pamięci
 • -tworzenie notatek z pismem ręcznym lub pisanym z klawiatury
 • -rozwiązanie geotagging, czyli wykonywanie zdjęć z zapisaniem współrzędnych geograficznych.

 

 

Dane techniczne producenta:

 

  Mio DigiWalker C720 Mio DigiWalker A501
Procesor Samsung 2440A 400 Mhz 200 MHz ARM926EJ (TI OMAP 850)
Pojemność pamięci RAM 64 MB 64 MB
Pojemność pamięci ROM 2 GB 1024 MB
Rozdzielczość ekranu LCD 480x272 240x320
Przekątna ekranu LCD 4,3-cala 2,7-cala
Urządzenia wskazujące ekran dotykowy rysik
Komunikacja GPS, Bluetooth, USB GSM 850/900/1800/1900 oraz GPRS, GPS, Bluetooth
Rodzaje kart rozszerzeń SD/MMC SD/MMC z SDIO
Dźwięk wbudowany głośnik wbudowany głośnik, wbudowany mikrofon
System operacyjny Microsoft Windows CE Microsoft Windows Mobile 5.0
Akumulator zintegrowana bateria LiIon 1300 mAh 1050 mAh
Aparat 2 Mpix 2 Mpix
Telefon brak tak, GSM 850/900/1800/1900
Wymiary [szer. × dług. × wys.] 110x70x20 mm ~ 95.7 x59.6 x20.7 mm
Waga [g] 170 g 135 g

 

Wyniki testów:

Mio DigiWalker C720 Mio DigiWalker A501
Czas włączania urządzenia 1min 1min
Czas włączania mapy 40s 1min
Dokładność mapy bdb bdb
Ilość dostępnych opcji idealna idealna
Ekran dotykowy idealny idealny
Wykonanie bdb (mimo,że urządzenia są krótko eksploatowane już zauważyliśmy ścieranie się kilku elementów obudowy) bdb (tylna obudowa dość mocno spasowana z przodem, wykonanie z plastiku)
Występujące błędy Sporadycznie (głównie za sprawą systemu Windows) Sporadycznie (głównie za sprawą systemu Windows oraz aplikacji JAVA)
Obsługa Bardzo prosta Intuicyjna, prosta
Jakość zdjęć idealna dobra
Odporność na warunki atm. idealna idealna (z umiarem)
Widok 2D/3D Jest, idealny Jest, diealny
Lokalizacja na mapie Szybka, idealna Szybka, idealna
Animacja mapy idealna idealna
Szybkość działania bdb bdb
Czas pracy na akumulatorze Do 5h przy pełnym obciążeniu Do 4h przy rozmowach, do 8dni przy normalnej pracy
Czas ładowania ~5h ~4h

 

Podsumowanie:

Oba urządzenia są nowościami na naszym rynku. Jednak ich parametry i wyposażenie gwarantują im stabilną i wysoką pozycję. Dobre opinie aktualnych użytkowników potwierdzają tylko wynik naszego testu. Jeśli planujesz dokonać zakupu nawigacji GPS lub PDS z wbudowanym telefonem komórkowym i dodatkowym odbiornikiem GPS, z pełną odpowiedzialnością możemy polecić urządzenia C720 i A501 firmy Mio. Wysoka jakość wykonania, nowoczesny wygląd oraz dostępne wsparcie producenta w języku polskim to dodatkowe atuty przenośnych nawigacji.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL