Leasing w 2011 r.

Leasing w 2011 r.

Według danych Związku Polskiego Leasingu za 2011 r. rynek leasingu w Polsce wzrósł o 14 proc. r/r. Zgodnie z prognozami przedstawicieli Spółek Leasingowych BZ WBK wartość wyleasingowanych środków trwałych przekroczyła 31 mld zł. Ponad połowę wyleasingowanych aktywów stanowiły pojazdy (54 proc.), a jedną trzecią maszyny i urządzenia (35 proc.).

Wiele osób, w tym przedsiębiorców, obawiało się pod koniec zeszłego roku, że zawirowania w strefie euro silnie odbiją się na stanie polskiej gospodarki. Wyniki branży leasingowej obserwowane w ciągu roku sugerowały jednak, że sytuacja powinna być relatywnie dobra. Polska gospodarka urosła 4,3 proc. r/r., przy czym motorem wzrostu PKB okazały się inwestycje, które w 2011 r. zwiększyły się o blisko 9 proc. w porównaniu do 2010 r. Firmy leasingowe, które finansują inwestycje, zaraportowały łącznie czternastoprocentowy wzrost, na który wpłynęły przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedaży w segmencie maszyn i urządzeń, których firmy leasingowe sfinansowały o ponad 25 proc. więcej niż rok temu.

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że wśród maszyn i urządzeń, branżą o najwyższej wartości wyleasingowanych środków było budownictwo (2,4 mld zł, +22 proc. r/r). Spółki Leasingowe BZ WBK także miały udział we wzroście tego segmentu z  57 proc. przyrostem r/r. Przy pomocy leasingu bardzo dużo w swoje gospodarstwa inwestowali także rolnicy (wartość umów na poziomie 2,2 mld zł i wzrost +33 proc. r/r) oraz lekarze i weterynarze (681 mln zł, +17 proc. r/r).

- Ważnym trendem w branży leasingowej był także wyraźny wzrost sprzedaży specjalnych pożyczek oferowanych przez spółki leasingowe. W 2011 r. ich udział w całej wartości finansowania udzielonego przez branżę wyniósł 11 proc. (w 2010 r. było to 8,4 proc.). Zainteresowanie pożyczką jako formą finansowania rośnie głównie w segmencie maszyn i urządzeń, szczególnie w przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają z dotacji unijnych, ale coraz częściej pożyczki dotyczą także finansowania pojazdów -  podkreśla Daniel Mrozek, odpowiedzialny w Spółkach Leasingowych BZ WBK za rozwój oferty produktowej.

W 2011 r. Spółki Leasingowe BZ WBK sfinansowały ruchomości i nieruchomości warte 1,5 mld zł. Wypracowany wynik i 16 proc. wzrost według rankingu przygotowanego przez ZPL daje firmie szóste miejsce wśród polskich firm leasingowych. Podobnie jak przed rokiem, firma zajęła mocne drugie miejsce w finansowaniu maszyn rolniczych (307 mln zł) oraz drugie miejsce w leasingu sprzętu medycznego (61,6 mln zł). Bardzo wysoką dynamikę sprzedaży - ponad 56 proc. r/r firma osiągnęła w branży budowlanej oraz w coraz popularniejszym leasingu IT (70 proc. w skali roku).

Na 6 proc. wzrost wartości sfinansowanych pojazdów, przy sporym spadku w segmencie samochodów dostawczych (-57 proc.), miała wpływ przede wszystkim większa o 71 proc. sprzedaż ciągników siodłowych (3,7 mld zł) oraz o blisko 80 proc. naczep i przyczep (1,6 mld zł). Bardzo dobre wyniki leasingu pojazdów ciężarowych to efekt poprawiającej się kondycji finansowej firm transportowych, jak również całego rynku przewozów . Na  niewielkim plusie natomiast ubiegły rok zakończyły nieruchomości (1,6 mld zł, +2 proc. r/r). Jaki będzie rok 2012? Szacuję, że rynek leasingowy urośnie o około 8 - 10 proc. O ile w pierwszej części roku dynamika  powinna być zbliżona do tej z ostatniej części minionego roku, o tyle drugie półrocze będzie prawdopodobnie słabsze. W związku z zakończeniem przygotowań do EURO 2012 duża część projektów infrastrukturalnych zostanie wstrzymana, a firmy chcąc jak najlepiej przygotować się na ewentualne obniżenie popytu na ich usługi będą stopniowo obniżały poziom inwestycji -dodaje Tomasz Sęba, dyrektor sprzedaży Spółek Leasingowych BZ WBK.

Źródło: BZ WBK Finance & Leasing

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL