Lutowe wydanie TSL Biznes

Lutowe wydanie TSL Biznes

TSL-Biznes_4T

W lutowym wydaniu TSL Biznes przeczytamy m.in.:

Motoryzacja silnikiem gospodarki
Pod takim hasłem przewodnim Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wystosował do rządu i parlamentu postulaty, których celem jest zwrócenie uwagi na rolę branży motoryzacyjnej i nurtujące ją problemy.

Najważniejsze jest niewidoczne
Na samym początku jest klient. Jego oczekiwania i potrzeby są bazą dla zmian. Zakres i rytm zmian określają pracownicy. Wyznaczają cele, dostarczają rozwiązań... Żeby się doskonalić, wystarczy kartka papieru i ołówek - mówi Dariusz Suchłabowicz, menedżer projektu SRS w Scania Polska. Scania Retail System to program szkolenia personelu, na którym korzystają wszyscy.

Magazyny przyjazne dla środowiska
W listopadzie ubiegłego roku odbyła się ceremonia rozdania nagród Green Building, zorganizowana przez wydawnictwo EuropaProperty. PointPark Poznań, przemysłowy i logistyczny park P3 wygrał nagrodę GREEN Building Award w kategorii BREEAM application in process. Nagrodą zostały uhonorowane projekty deweloperskie certyfikowane jako budynki ekologiczne przez międzynarodowy system BREEAM lub LEED.

Tiry na (kiepskie) tory - jak rozwinąć przewozy intermodalne w Polsce?
Przez blisko dwa lata łódzki Instytut Spraw Obywatelskich (ISO) prowadził kampanię promującą tranzyt towarów koleją kosztem ograniczenia transportu ciężarówkami. Idea tej akcji, wyrażona nośnym medialnie hasłem "tiry na tory", wydaje się nie do końca uzasadniona - zwłaszcza biznesowo, a i dotychczasowa praktyka przewozowa pokazuje, że w Polsce pozostaje ona wciąż mało realna.

Morzem, lądem i koleją - transport intermodalny od podstaw
Przewozy o charakterze intermodalnym bazują na więcej niż jednej gałęzi transportu. Ich istotą jest używanie, na całej trasie przewozów, tylko jednej jednostki ładunkowej, takiej jak kontener czy też samochodowe nadwozie wymienne. Tym, którzy nie mieli bliższej styczności z takim rodzajem transportu, przybliżamy jego podstawy.

Kontenerowa żonglerka
Przeładunek kontenerów odgrywa istotną rolę w wielu procesach logistycznych. Ze względu na znaczne rozmiary i masy kontenerów, konieczne jest zastosowanie precyzyjnych, mocnych, a co najważniejsze - bezpiecznych urządzeń przeładunkowych.

Czy przyjmować faktury otrzymywane drogą elektroniczną?
Kwestie związane z przesyłaniem faktur drogą elektroniczną cały czas budzą wątpliwości przedsiębiorców. Zastanówmy się więc, kto na podstawie obowiązujących przepisów prawa jest uprawniony do otrzymywania (przyjmowania) od sprzedawców faktur VAT za pomocą korespondencji emailowej, gdzie faktura jest wysyłana jako pdf czy też scanowana i dołączana jako załącznik do maila. Czy na podstawie tak otrzymanych faktur można dokonać ewentualnego odliczenia wynikającego z nich naliczonego podatku?

Liczne zmiany w prawie transportowym od 2012 r.
Wraz z końcem kadencji parlamentu w 2011 r., zafundowano branży transportowej wiele zmian w szeroko rozumianym prawie transportowym. Prace nad ustawami, które trwały niejednokrotnie wiele lat, tuż przed końcem kadencji zostały (czasami nieco na siłę) uchwalone zmiany wprowadzone w życie. O ile większość tych zmian była oczekiwana i wręcz niezbędna we współczesnych realiach przewozu towarów, o tyle (jak to zwykle bywa) w kilku przypadkach doszło do przysłowiowego wylania dziecka z kąpielą.

Więcej informacji na: www.tsl-biznes.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL