TNT właścicielem floty pojazdów elektrycznych

TNT właścicielem floty pojazdów elektrycznych
Image


Liczba elektrycznych ciężarówek we flocie TNT Express przekroczyła 100 pojazdów. Samochody wykorzystywane są w działalności operacyjnej firmy na trzech kontynentach: w Europie, Azji i Australii. To największa flota pojazdów elektrycznych na świecie. Szacuje się, że branża transportowa generuje 18 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Dlatego TNT Express wprowadziło program „Planet Me”, którego celem jest ograniczanie emisji CO2, m.in. poprzez zastąpienie elektrycznymi pojazdami ciężarówek z silnikami Diesla.


Znaczną część „zielonej floty” TNT stanowią 7,5 tonowe ciężarówki marki Newton, zasilane bateriami. Samochody są przyjazne dla środowiska – nie emitują dwutlenku węgla. TNT stopniowo zastępuje nimi pojazdy z silnikiem diesla w Wielkiej Brytanii - zakończenie procesu zaplanowano za 15 miesięcy. Wg danych TNT, pozwoli to zapobiec emisji 1 299 000 kg CO2 do atmosfery. W Turcji firma włączyła do floty model Hondy z silnikiem hybrydowym, zaś we Włoszech – hybrydowe ciężarówki Iveco. W Australii wprowadzono pojazdy hybrydowe, które - w porównaniu z ciężarówkami z silnikiem diesla - emitują do atmosfery mniej CO2 (o 14 proc.) oraz podtlenku azotu (o 50 proc.). W innych państwach, m.in. Holandii, Indiach i Niemczech, firma testuje pojazdy napędzane biopaliwami, gazem biologicznym oraz wodorem. Obecnie TNT przygotowuje programy pilotażowe w kolejnych państwach.

- Dzisiaj samochody operacyjne TNT w Polsce to co najmniej standard Euro3, a duży procent - Euro4: oznacza to mniejsze zużycie paliwa i ograniczenie emisji szkodliwych związków – mówi Urszula Klimczak, Business Excellence Manager, TNT Express Poland.

Celem TNT jest promowanie postaw prośrodowiskowych w szerszej skali niż działalność firmy. Z tą myślą powstał program „Planet me”, który definiuje strategię TNT nie tylko w obszarach operacyjnych (m.in. transportu lotniczego i drogowego, infrastruktury magazynowej, podróży służbowych) - firma zachęca swoich pracowników i ich rodziny do proekologicznych zachowań w miejscu pracy i poza nią.

- Jeśli założymy, że barwy TNT w Polsce reprezentuje prawie 1 600 osób, a na całym świecie 139 000, otrzymujemy rzeczywisty wymiar programu - dodaje Urszula Klimczak.

„Planet Me” obejmuje bardzo konkretne działania. Na przykład w nowych budynkach TNT coraz częściej stosowane są niekonwencjonalne źródła energii. Biura TNT na całym świecie wyposażane są w zestawy do wideokonferencji, co ogranicza podróże samolotami. Własne inicjatywy podejmują poszczególne działy firmy – m.in. najbardziej efektywne zespoły sprzedaży mają wkład w zalesianie terenów w Kenii. Dzięki TNT w 2007 roku zasadzono 2160 drzew, co stanowi powierzchnię 2 boisk piłkarskich. Do najbardziej aktywnych uczestników projektu należy polski oddział TNT.

Działania TNT docenili już eksperci, przyznając firmie pierwsze miejsce w Dow Jones Sustainability Index (DJSI) - światowym rankingu efektywności zarządzania, obejmującym wiodące korporacje świata, bazujące na modelu zrównoważonego rozwoju. Firma otrzymała wysokie noty we wszystkich kategoriach, w tym zarządzania środowiskowego.

źródło:
TNT Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL