Porozumienie EFL i EBI

Porozumienie EFL i EBI

 20 września w Luksemburgu Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) podpisał umowę pożyczki z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) Dzięki porozumieniu EFL pozyskał kwotę 150 mln euro, która zostanie przeznaczona na finansowanie inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Jest to największa i już trzecia z rzędu pożyczka udzielona EFL przez EBI.

Podpisanie umowy z EBI jest dla EFL strategicznym elementem poszerzania oferty w ramach leasingu europejskiego. Dzięki temu polscy mali i średni przedsiębiorcy będą mieli znacznie ułatwiony dostęp do środków pozwalających na sfinansowanie ich inwestycji. Kolejną zaletą leasingu europejskiego są preferencyjne warunki, na jakich jest udzielany. Współpraca z EBI oraz z innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi jest dla EFL ważnym kierunkiem rozwoju firmy.

Podpisanie trzeciej już z kolei umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na rekordową kwotę 150 mln euro to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Potwierdza, że jesteśmy godnym zaufania partnerem, z którym warto współpracować. Silna pozycja biznesowa oraz wiarygodność EFL znajdują również odzwierciedlenie w wysokim ratingu A+ przyznanym przez agencję Fitch. Wierzę, że polscy przedsiębiorcy sięgną po te środki i będą z powodzeniem realizować swoje plany inwestycyjne  powiedział Andrzej Krzemiński, prezes EFL

Pieniądze z EBI mają umożliwić dynamiczny rozwój oraz zwiększenie konkurencyjności w sektorze MŚP.  O dofinansowanie mogą się ubiegać firmy z sektora usług oraz przemysłu, a w szczególności z branż energetycznych, ochrony środowiska, zdrowia, edukacji. Zadaniem pożyczki pochodzącej z EBI jest również wsparcie rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Wcześniejsze umowy pożyczkowe podpisane przez EFL i EBI opiewały na kwotę 80 i 100 mln euro. Europejski Fundusz Leasingowy w ramach Europejskiego Programu Modernizacji Polskich Firm  z powodzeniem współpracuje także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz z Bankiem Rozwoju Rady Europy. EP MPF jest efektem trwającej  od 2001 r. współpracy EFL z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Dzięki niej w okresie 2005-2009 do polskich firm trafił ponad 1 miliard złotych w postaci sprzętu sfinansowanego w ramach 13 tysięcy umów. 

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy

 

 

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Informacje