Kogo stać na prawo jazdy

Kogo stać na prawo jazdy
ImageDziesiątki, a nawet setki kilometrów będą musieli pokonywać mieszkańcy województwa łódzkiego chcący zdobyć uprawnienia kierowców autobusów. Znacząco wzrosną też koszty uzyskania tych uprawnień, ponieważ 10 września wchodzą w życie nowe przepisy.
Kandydaci na kierowców autobusów będą musieli przejść nowy kurs uprawniający do przewozu osób. Podczas kursu przewidziane są jazdy praktyczne na tzw. autodromie, czyli specjalnym placu wyposażonym w płytę poślizgową. Takiego w Łodzi nie ma. Dyrekcja Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi postanowiła, że na zajęcia praktyczne kierowcy będą jeździć aż pod Sochaczew, bo tam jest jedyny w centralnej Polsce autodrom - podaje wczorajsza "Polska Dziennik Łódzki".

Na wybudowanie autodromu w Łodzi nie ma pieniędzy, brakuje też odpowiedniego terenu. Koszt budowy takiego obiektu to ok. 5 mln zł.

W związku ze zmianą przepisów, chętnych do zdawania egzaminów w ostatnich miesiącach znacznie przybyło. Tygodniowo na egzaminie zjawia się nawet trzydzieści osób. Każdy chce zdążyć przed 10 września, bo później za pełny kurs kierowca będzie musiał zapłacić od 7 do 10 tys. zł - teraz 3,5 - 4 tys. zł.

Jak z problemem poradzą sobie inne WORD-y w Łódzkiem? W Skierniewicach też zamierzają nawiązać współpracę z Sochaczewem i dowozić kursantów na zajęcia autobusem. - Wynajęcie autodromu jest najprostszym rozwiązaniem - mówi Paweł Bejda, dyrektor WORD w Skierniewicach. - W okolicach jest były teren wojskowy, na którym taki autodrom można by wybudować, ale wątpię, aby ktoś wyłożył kilka milionów złotych.

Z kolei w Piotrkowie Tryb. i Sieradzu do końca nie wiadomo, czy kursy będą się odbywały. - W rozporządzeniu ministra infrastruktury jest wiele niejasności, na dobrą sprawę jest tam mowa o przedsiębiorcach, a my nimi nie jesteśmy - mówi Bogdan Kulawiak, dyrektor WORD w Piotrkowie. Dopóki się nie wyjaśni, czy WORD-y mogą takie kursy robić, nie zamierza w tej sprawie działać. Spotkanie w tej kwestii ma się odbyć na początku września w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi - pisze dzisiejszy "Polska Dziennik Łódzki".

źródło: Polska Dziennik Łódzki 01.09.08

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL