Drogie stacje przy autostradach

Drogie stacje przy autostradach
Nawet 800 tys. zł czynszu miesięcznie zapłacą koncerny paliwowe za prawo budowy stacji benzynowych przy państwowych autostradach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę 14 Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) przy państwowych autostradach - kompleksów obejmujących stacje benzynowe, parkingi i toalety, a czasem także motele. Przetarg budził wielkie emocje, bo jego zwycięzcy przez 30 lat będą czerpać zyski ze sprzedaży paliw i obsługi kierowców na autostradach - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Największym zwycięzcą przetargu jest Grupa Lotos, która wygrała prawo do budowy sześciu MOP-ów. Po cztery takie obiekty przypadły PKN Orlen i Shellowi.

Salomonowym wyrokiem zakończył się przetarg na autostradzie A2 z Konina do Strykowa pod Łodzią. Za prawo do zespołu MOP-ów Łęka i Police Orlen oferował 355,5 tys. zł netto czynszu dzierżawnego miesięcznie. - Lotos proponował o 5,5 tys. zł mniej, ale wygrał, bo jego projekt techniczny dostał więcej punktów, i w sumie oferta Lotosu została uznana za najbardziej korzystną - powiedział nam Artur Mrugasiewicz z biura prasowego GDDKiA. Wyżej oceniono też ofertę Lotosu na budowę drugiego zespołu MOP-ów przy A2. Jednak te obiekty zbuduje Orlen i będzie za nie płacić 248,7 tys. zł czynszu miesięcznie. Dlaczego? Drogowa Dyrekcja w warunkach przetargu postanowiła zakazać firmom obsługi więcej niż jednego zespołu MOP-ów na jednej autostradzie, aby zwiększyć konkurencję.

Jeszcze więcej koncerny wyłożą koncerny za dzierżawę MOP-ów na autostradzie A4 z Katowic do Wrocławia. Czynsz Lotosu wyniesie 750 tys. zł miesięcznie, a Shella - nawet 811,1 tys. zł.

Oprócz miesięcznego czynszu w wysokości ustalonej na 30 lat z góry do kasy GDDKiA koncerny będą odprowadzać 3 proc. przychodów z każdego MOP-u.

Koncerny paliwowe już ostrzą sobie zęby na kolejne stacje benzynowe przy autostradach. Do 2015 r. GDDKIA planuje budowę jeszcze 76 takich obiektów - poinformował Lotos, który aż jedną piątą swoich paliw chce sprzedawać przy autostradach - podaje GW.


źródło: Gazeta Wyborcza

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL