Hybrydowy Solaris w Strasburgu

Hybrydowy Solaris w Strasburgu
ImageFrancja to po Niemczech, Szwajcarii i Polsce już czwarty kraj, do którego wjedzie Solaris Urbino 18 Hybrid. Zgodnie z podpisanym w ostatnich dniach października kontraktem, ten innowacyjny polski autobus z początkiem przyszłego roku zacznie wozić mieszkańców Strasburga.

Solaris Urbino 18 Hybrid wyposażony w napęd elektryczno-spalinowy, zużywa w porównaniu z tradycyjnymi autobusami o 22-24 proc. paliwa mniej i emituje aż o 80 proc. mniej zanieczyszczeń. Między innymi te korzyści z eksploatacji pojazdu, przekonały firmę Compagnie des Transports Strasbourgeois (CTS) do zakupu pierwszego we Francji autobusu z napędem hybrydowym.

Już od stycznia wyprodukowany w Polsce autobus hybrydowy będzie wozić mieszkańców Strasburga, siedziby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Rady Europy czy gospodarza obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego.

- Sprzedaż pierwszego we Francji autobusu z napędem hybrydowym, wpisuje się w naszą strategię, która w najbliższym czasie zakłada między innymi intensyfikację działań właśnie na rynku francuskim. Strasburg to niejedyne francuskie miasto, które w najbliższym czasie będzie posiadać autobus z napędem hybrydowym. Właśnie trwają negocjacje z kolejnym przewoźnikiem z Francji, który chciałby w swoim taborze posiadać tak nowoczesny i przyjazny środowisku autobus - powiedziała Solange Olszewska, prezes firmy Solaris Bus & Coach S.A.

Strasburski przewoźnik Compagnie des Transports Strasbourgeois (CTS), zatrudnia ponad 1500 osób. Przedsiębiorstwo zapewnia transport pasażerski w obrębie aglomeracji strasburskiej. Firma posiada 90 tramwajów i 340 autobusów, przewożących rocznie ponad 90 mln pasażerów.

Solaris Urbino 18 Hybrid miał swoją premierę w 2006 roku. Od tego momentu autobus został kupiony przez przewoźników z: Drezna, Lispka, Bochum, Bremy, Monachium, Hanoweru (Niemcy), Poznania (Polska), Lenzburga (Szwajcaria).

Solaris Urbino 18 Hybrid wyposażony jest w niewielki silnik spalinowy oraz dwa silniki elektryczne, zasilane z baterii umiejscowionych na dachu pojazdu. Baterie nie wymagają ładowania z zewnątrz, ponieważ gromadzona jest w nich energia powstająca podczas hamowania autobusu. Energia ta ponownie jest wykorzystywana podczas przyspieszania pojazdu.

Zastosowanie tak innowacyjnego napędu daje korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Niezależny instytutu badawczy TÜV SÜD Auto Cz s.r.o., przeprowadził w Pradze badania, porównując zużycie paliwa Solarisa Urbino 18 Hybrid oraz Solarisa Urbino 18 z tradycyjnym silnikiem Diesla. Wyniki testów dowiodły redukcję zużycia paliwa o 23,8 proc. w cyklu SORT1 (cykl miejski), 23,4  proc. w cyklu SORT2 (cykl podmiejski) oraz 22,9  proc. w cyklu SORT3 (cykl mieszany). Mniejsze zużycie paliwa to także mniejsza emisja szkodliwych dla środowiska substancji. Autobus emituje aż o 80 proc. mniej zanieczyszczeń.

Oszczędność zużycia paliwa przez Urbino 18 Hybrid, przy wysokich cenach surowców energetycznych, zapewnia zwrot poniesionych kosztów (hybryda jest droższa od tradycyjnych autobusów o około 140 tysięcy euro) po 6 – 7 latach przy przeciętnym przebiegu 60 000 km rocznie.

źródło: Solaris Bus & Coach SA.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL