Sytuacja kryzysowa w transporcie

Sytuacja kryzysowa w transporcie
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych przekonało rząd do rozpatrzenia wniosku o ogłoszenie sytuacji kryzysowej, która na sześć miesięcy m.in. zamrozi wielkości oraz liczbę firm wykonujących międzynarodowy transport drogowy, podaje dzisiejsza Rzeczpospolita.

Decyzję o ogłoszeniu sytuacji kryzysowej podejmuje Komisja Europejska na podstawie danych przedstawionych przez zainteresowane państwo członkowskie - wyjaśnia. Zanim Ministerstwo Infrastruktury podejmie decyzję, czy wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o ogłoszenie w Polsce sytuacji kryzysowej, czeka na opinię ekspertów.

- Jest ona niezbędna, ponieważ nikt nie wie, jakie skutki będzie miało wprowadzenie takiej sytuacji.
Ogłoszenie sytuacji kryzysowej dotyczy tylko płatnego transportu międzynarodowego i nie obejmuje transportu krajowego oraz na potrzeby własne. Tymczasem mamy dowody, że ciężarówki wykonujące przewozy własne w drodze powrotnej biorą ładunki, zaniżając przy okazji stawki - powiedział na łamach Rzeczpospolitej Tadeusz Wilk, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w ZMPD.

Może zatem się okazać, że zamrożenie wielkości flot oraz zakaz tworzenia nowych firm specjalizujących się w transporcie międzynarodowym nie zmniejszy nadmiernie rozbudowanej podaży usług transportowych. Na początku listopada reprezentanci przewoźników oraz rządu opracują dokładny harmonogram prac.

źródło: Rzeczpospolita 04.11.08

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL