Spedycja Transport Logistyka - listopad 2008

Spedycja Transport Logistyka - listopad 2008


W najnowszym wydaniu listopadowego numeru m.in.:


Wewnętrzny System Kontroli – więcej samokontroli i mniej audytów...
- Jesienią tego roku planowane jest wdrożenie w życie znowelizowanych przepisów dotyczących obrotu towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym. Zmiany będą dotyczyć głównie sposobu wdrażania Wewnętrznego Systemu Kontroli, wydawania zezwoleń generalnych, a także samej kontroli nad przepływem towarów na terenie Unii Europejskiej.

Czy wysoki poziom obsługi klienta jest konieczny?...
- W większości wypadków firmy sprzedające wyroby szybkorotujące przez własne sieci dystrybucji zmuszone są do zapewnienia wysokiego poziomu dostępności towarów w sklepie. Wynika to przede wszystkim z zachowań konsumenta: jeśli naszego produktu nie będzie – łatwo jest sięgnąć po produkt zastępczy. Jest też drugi czynnik – polityka sklepu (zwłaszcza sieci). Brak towaru na półce oznacza dla nich utratę szansy sprzedaży, a to czasem wiąże się z karami nakładanymi przez sieć na producenta. Stąd dostępność wyrobów staje się priorytetowa. Skąd więc tytułowe pytanie? Oczywiście nie dotyczy klienta końcowego, lecz tego, jak zachowuje się sieć dystrybucyjna. Przyjrzyjmy się jej.


Magazyn z kłopotliwym certyfikatem ...
- Od 1 stycznia 2009 r. każdy nowo powstały budynek, w tym obiekt magazynowy, a także starsze nieruchomości podlegające najmowi lub sprzedaży będą musiały posiadać certyfikat energetyczny. Dokument ten będzie nieodzowny również w przypadku remontu lub modernizacji obiektu, jeśli wpłynie ona na zmianę jego charakterystyki energetycznej.

Nie trać pieniędzy ...
- Według najnowszych szacunków Teleroute jeden na cztery pojazdy jeździ po Europie nie przewożąc żadnego ładunku. Oznacza to, że każdego dnia przewoźnicy tracą ogromne ilości pieniędzy niewłaściwie planując swój biznes. Dodatkowo niestabilna sytuacja na rynku paliw spowodowała, że straty były jeszcze większe.

Zmiany w procedurach TIR ...
- Departament TIR ZMPD przedstawił informacje dla polskich przewoźników o zmianach, jakie nastąpią od dnia 1 stycznia 2009 r. w przepisach dotyczących transportu towarów w ramach procedury TIR.

Usługi dodatkowe przy przewozie przesyłek a kwestie prawne ...
- Coraz rzadziej zdarza się dziś, by rola przewoźnika drogowego sprowadzała się jedynie do wykonania przewozu przesyłki. Przewozowi przesyłki towarzyszą zazwyczaj różnego rodzaju usługi dodatkowe, takie jak: zwrot do nadawcy dokumentów potwierdzonych przez odbiorcę przesyłki, wymiana lub zwrot opakowań transportowych, czy pobranie należności za towar. Chociaż usługi te mają charakter dodatkowy, to – z punktu widzenia klienta – oferowanie ich wykonywania stanowi obecnie jedno z istotnych kryteriów wyboru przewoźnika.

Uniwersalnie i wygodnie - Mercedes Vito Kombi...
- W wielu sytuacjach potrzebujemy uniwersalnego pojazdu, którym będziemy mogli wygodnie przewieźć pasażerów, ale i sporą ilość ładunków. Samochód do takich różnorodnych zastosowań znajdziemy w gamie pojazdów użytkowych Mercedesa. Vito w wersji kombi z powodzeniem przewiezie osiem osób wraz z ich niemałym bagażem, a po wyjęciu tylnych rzędów siedzeń zmieni się w pojemną ciężarówkę.

Euro 5 bez AdBlue ...
- Gdy przed kilkoma laty określone zostały zakresy normy emisji spalin Euro5 wydawało się, że jedynym sposobem na „zmieszczenie się” w wyśrubowanych wartościach emisyjnych będzie stosowanie selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), jako metody oczyszczania spalin opuszczających silniki ciężarówek. Jednak szwedzcy inżynierowie z Södertälje, gdzie mieści się Centrum Techniczne firmy Scania postanowili udowodnić, że parametry tej normy (wchodzącej w życie od 1 października 2009 r.) można uzyskać bez konieczności stosowania dodatku AdBlue. W efekcie, po pięcioletnim okresie prac badawczo-rozwojowych światło dzienne ujrzał całkowicie nowy silnik, spełniający rygory Euro5 bez jakichkolwiek dodatków.
Spedycja Transport Logistyka
- jest pismem branżowym rynku logistyczno- transportowego, skierowanym do kadry kierowniczej przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, menedżerów ich działów logistyki, a także dla firm działających na rynku logistyczno-transportowym.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL