Leasing ciężarówek okiem lidera

Leasing ciężarówek okiem lidera
ImageZwiązek Polskiego Leasingu podsumował wyniki firm leasingowych za trzeci kwartał br. Liderem tego rynku nadal pozostaje Europejski Fundusz Leasingowy. Udziały firmy po pierwszych dziewięciu miesiącach wynoszą 10,6 proc.

Osiąganiu dobrych wyników wyraźnie nie sprzyjają trudne warunki ekonomiczne oraz
spadająca opłacalność transportu. Na kryzysową sytuację na rynku samochodów ciężarowych w
ostatnich miesiącach wpłynęły m.in. wysoka cena paliw, niekorzystny dla eksporterów i firm
transportowych wysoki kurs euro oraz presja płacowa polskich kierowców. Nie bez znaczenia
pozostało także spowolnienie gospodarki w Unii Europejskiej. Szczególnie ucierpiały na tym firmy zajmujące się transportem międzynarodowym. Spadek ich dochodów oraz ograniczenie inwestycji, w tym wstrzymanie zamówień na nowe samochody spowodowały, że wyhamował też leasing pojazdów ciężarowych.


Po doskonałych wynikach w minionym roku (dynamika 2007 do 2006 wyniosła 92,84 proc.) segment leasingu samochodów ciężarowych kontynuował dobrą passę w pierwszym kwartale 2008. Już wtedy pojawiły się pierwsze oznaki załamania - całkowita dynamika rynku samochodów ciężarowych za pierwszy kwartał 2008 r. wyniosła tylko 8,8 proc. Firmy transportowe podjęły pierwsze próby renegocjacji warunków długoterminowych kontraktów na frachty. Wobec spadającego wolumenu frachtów eksportowych oraz wzrostu cen frachtów importowych, dla wielu z nich była to bowiem jedyna szansa na generowanie przychodów i utrzymanie płynności finansowej.

- Z perspektywy czasu wiemy, że stosunkowo dobre wyniki firm leasingowych na początku tego roku wynikały w dużej mierze z cyklu produkcyjnego nowych samochodów ciężarowych. Pierwszy kwartał 2008 r. był jeszcze okresem realizacji zamówień złożonych u importerów samochodów pod koniec 2007 r. Drugi kwartał to już wyraźne pogorszenie sytuacji. Natomiast dynamika tego segmentu rynku w trzecim kwartale br. w porównaniu do trzeciego kwartału 2007 to - 27,1 proc. Cieszymy się, że w tych niesprzyjających warunkach naszej firmie wciąż udaje się uzyskiwać dobre wyniki a dzięki temu zachowywać pozycję numer 1. To dowód na atrakcyjność naszej oferty oraz zaufanie, jakim przedsiębiorcy darzą naszą firmę nawet w czasach kryzysu - mówi Piotr Warmuła, odpowiedzialny w EFL za rynek leasingu samochodów ciężarowych.


Materiały:
EFL SA
Fot. DAF Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL