Hybrydowe Volvo dla Francji i Anglii

Hybrydowe Volvo dla Francji i Anglii
ImageVolvo Trucks dostarczy cztery pojazdy komunalne z technologią hybrydową do Veolia Propreté, jednej z największych na świecie firm zajmujących się gospodarką odpadami. Jesienią przyszłego roku cztery hybrydowe śmieciarki wejdą do eksploatacji we Francji i w Anglii.

Szczególnie satysfakcjonujący jest fakt, iż Veolia Propreté, firma uznana w świecie za jej wkład na rzecz ekologicznego rozwoju, chce być jedną z pierwszych firm, które odniosą korzyści z zastosowania hybrydowej technologii”, powiedział Claes Nilsson, Prezes Europejskiej Dywizji Volvo Trucks.

Wszystkie cztery hybrydowe pojazdy komunalne zostały zbudowane na podwoziu samochodu ciężarowegoVolvo FE. Tym, co odróżnia je od pozostałych pojazdów komunalnych, znajdujących się w regularnej eksploatacji, jest ich układ napędowy. W pojazdach hybrydowych zastosowano połączenie silnika wysokoprężnego z silnikiem elektrycznym, a każde z tych źródeł mocy może być wykorzystywane oddzielnie lub w połączeniu z drugim. Ponieważ silnik elektryczny jest wykorzystywany podczas ruszania z miejsca i rozpędzania pojazdu, zużycie paliwa może być ograniczone o 15-20 proc. Po dodaniu dodatkowego zestawu akumulatorów, napędzającego mechanizm zgniatający śmieciarki, pojazd hybrydowy może zaoferować dodatkową oszczędność paliwa, o kolejne 15-20 proc., co oznacza łączną redukcję jego zużycia na poziomie 30 proc. Emisja dwutlenku węgla jest tym samym znacznie niższa. Silnik elektryczny nie emituje spalin i jest bardzo cichy, co jest dużą zaletą w przypadku pojazdów pracujących często w obszarach zabudowanych i we wczesnych godzinach porannych.

Od kwietnia 2008 roku trwają testy pojazdów komunalnych z zastosowaną w nich przez Volvo Trucks technologią hybrydową, która to technologia szybko zbliża się do fazy jej komercjalizacji. Produkcja seryjna pojazdów zaplanowana jest na koniec 2009 roku. To, czego można być pewnym już dziś to fakt, że zainteresowanie rynku jest duże.
Cztery hybrydowe śmieciarki, to pojazdy przedprodukcyjne, które zostaną dostarczone przez Volvo Trucks wraz z kompletną zabudową. Pojazdy te będą użytkowane przez Veolia Propreté na podstawie 24-miesięcznej umowy leasingowej, obejmującej, między innymi, obsługę serwisową, obsługę zapobiegawczą oraz bieżące aktualizacje oprogramowania.

ImageŚmieciarka Volvo FE z napędem hybrydowym - szczegóły techniczne
- 7-litrowy silnik wysokoprężny;
- Układ Volvo I-SAM (Integrated Starter Alternator Motor), łączący w sobie funkcję rozrusznika, elektrycznego silnika napędowego (120 kW), alternatora i elektronicznej jednostki sterującej;
- Akumulatory litowo-jonowe ładowane dzięki odzyskowi energii hamowania lub za pośrednictwem silnika wysokoprężnego;
- Zautomatyzowana skrzynia biegów Volvo I-Shift.


źródło: Volvo Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL