Czego nie dostarczy kurier?

Czego nie dostarczy kurier?
Gdy chcesz wysłać partnerom biznesowym butelkę dobrego winmożesz mieć z tym problemy. Gazeta Prawna donosi, że nie wszystkie firmy kurierskie przyjmują takie przesyłki. Te, które przyjmą usługę, żądają jednak sporych dopłat.


Gazeta Prawna sprawdziła w największych firmach kurierskich, jak to naprawdę wygląda. Okazuje się, że nadanie przesyłki pt. dostarczenie wina nie jest wcale takie proste.

- Nadanie przesyłki z winem w ramach standardowej usługi jest niemożliwe - mówi GP Edyta Turkiewicz, dyrektor ds. komunikacji i PR, DHL Express (Poland).

Powód - przepisy. Jak tłumaczy Edyta Turkiewicz, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz odpowiednich rozporządzeń, wino jest środkiem spożywczym i do przewozu wymaga określonych w przepisach, specjalnych warunków. - Zgodnie z warunkami usług, jakie świadczy DHL Express, nie przyjmujemy do przewozu towarów, które wymagają specjalnych warunków przewozu - tłumaczy, dodając, że zapisane jest to w regulaminie usług.

Dodatkowe warunki, to oczywiście dodatkowe koszty. Gdyby operator chciał je spełnić, musiałby podnieść cenę za taką usługę.

Ale nie oznacza to, że wina przez DHL nie można wysłać. - W takiej sytuacji należy skontaktować się z naszym działem usług niestandarowych i ustalić szczegóły takiej przesyłki - dodaje przedstawiciela DHL.

Jak wygląda to u konkurentów? TNT zapewnia, że z przesłaniem wina nie ma problemu.

- Świadczymy tę usługę w ramach oferty standardowej. Oferujemy także specjalne opakowanie do przewozu wina - zapewnia Aleksandra Stasiak z Omega Communications, firmy public relations pracującej dla TNT.

Innym sposobem niż usługa niestandardowa jest znalezienie mniejszych firm kurierskich, pisze Gazeta Prawna, specjalizujących się w przewozie żywności. To już jednak ostatni dzwonek, żeby wysłać przed świętami upominek kurierem. Do świąt coraz bliżej, a liczba zleceń w tym okresie przekracza roczną średnią nawet o kilkadziesiąt procent. Im dłuższa zwłoka, tym bardziej prawdopodobne, że świąteczny prezent może trafić do adresata w styczniu.

Cennikowo najniższe stawki ma UPS. Za wysłanie najlżejszej przesyłki (do 5 kg), zapłacimy 25,50 zł. Ceny u pozostałych operatorów nie odbiegają jednak znacznie od tej kwoty. W TNT zapłacimy za tę samą przesyłkę 27 zł, w DHL - 31,10 zł, natomiast w DPD - aż 35 zł. W przypadku przesyłki o wadze 15 kg najtaniej nadamy ją ponownie w UPS - za 26,50 zł. U pozostałych operatorów ceny są już o kilka złotych wyższe niż w przypadku lżejszej paczki. W TNT zapłacić trzeba 35 zł, w DHL 34,20 zł, a w DPD - 40 zł. Najcięższa przesyłka - 30 kg - to w UPS koszt 31 zł. W DHL trzeba za nią zapłacić 39,40 zł, a w DPD - 44 zł. Zdecydowanie najdroższej kosztować będzie skorzystanie z usługi TNT - aż 52 zł. Do cen należy jednak doliczyć jeszcze podatek VAT (22 proc.) oraz opłatę paliwową. W przypadku Warszawa - Olsztyn w grę wchodzi opłata drogowa, czyli dodatkowe 3-4 proc. Ale gdyby przesyłka leciała samolotem, naliczyć trzeba opłatę samolotową, a to już dodatkowe 17-18 proc.


źródło: Gazeta Prawna 19.12.08

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL