Explona poprowadzi załogi Dakaru

Explona poprowadzi załogi Dakaru
ImageWyjątkowo ciężki test czeka wrocławskie metromierze explona, które będą wspomagać polskie załogi w styczniowym rajdzie Dakar 2009. Tym razem trasa ma prowadzić przez pustynne drogi w Argentynie i Chile.

Metromierze explona - autorskie urządzenie nawigacyjne zostało już wcześniej docenione przez wiele drużyn. W tym roku wspomoże ono nawigację załogi Grzegorz Baran - Izabela Szwagrzyk - Grzegorz Simon w ciężarówce MAN oraz teamu Aleksander Sachanbiński - Arkadiusz Rabiega w samochodzie Land Rover Tomcat i ciężarówce serwisowej MAN.

Ubiegłoroczny rajd, zaplanowany w Afryce, został odwołany z powodu zagrożenia atakami terrorystycznymi. Tym razem organizator przedstawił arcytrudną i bardzo długą trasę w Argentynie i Chile. Większość fabrycznych kierowców twierdzi, że może to być jeden z trudniejszych rajdów w historii imprezy. Fakt ten nie przeraża jednak wrocławskich konstruktorów. Ich produkty zdobyły sławę niemal niezniszczalnych na najcięższych polskich imprezach, jak np. Poland Trophy, były też już na mecie Dakaru w 2007 roku.

Rajd Dakar 2009 Argentyna – Chile to 14 odcinków specjalnych o łącznej długości 5652 km. Długość całej trasy to 9574 km. Najdłuższy dzienny dystans do przejechania to 837 km, a najdłuższy odcinek specjalny będzie miał 666 km!

Explona to urządzenie nawigacyjne opracowane przez pasjonatów elektroniki i jazdy terenowej. W ramach projektu produkowane są przede wszystkim nowoczesne metromierze, czyli urządzenia służące do pomiaru odległości, zintegrowane z odbiornikiem nawigacji satelitarnej GPS. Urządzenie zaprojektowane przez wrocławską firmę zostało wykorzystane m.in. w rajdzie Dakar 2007.


źródło:
Explona GPS
Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL