Volvo Trucks produkuje w Rosji

Volvo Trucks produkuje w Rosji
ImageW dniu 19 stycznia br. Volvo zainaugurowało działalność swojego rosyjskiego zakładu produkcyjnego w Kałudze. Zbiega się to w czasie z wprowadzeniem nowych, wyższych rosyjskich stawek celnych dla importu samochodów ciężarowych.

Grupa Volvo dokonuje długoterminowych i strategicznych inwestycji w Rosji – zarówno w zakresie rozwoju sieci serwisowej i sprzedaży detalicznej, jak i w odniesieniu do działalności przemysłowej. Sześć lat temu Volvo Trucks rozpoczęło w Zielonogradzie, na przedmieściach Moskwy, produkcję pojazdów w tzw. systemie CKD. Z możliwością produkcji 500 samochodów ciężarowych rocznie, zakład ten, oferuje zbyt niskie zdolności produkcyjne z punktu widzenia znacznego wzrostu popytu na pojazdy ciężarowe na rynku rosyjskim.
 
Nowy zakład produkcyjny jest zlokalizowany w Kałudze, 200 km na południowy zachód od Moskwy. Będą w nim produkowane pojazdy na potrzeby rynku rosyjskiego oraz sąsiednich krajów, należących do WNP, gdzie nowe stawki celne zostały wprowadzone 12 stycznia br. W zależności od typu pojazdu, stawka celna wynosi obecnie od 5 do 25 proc.

Zdolności produkcyjne nowej fabryki to 10 000 i 5000 samochodów ciężarowych Volvo i Renault odpowiednio. Produkcja rozpocznie się od niewielkich ilości w celu właściwego dostosowania i ustawienia procesu produkcyjnego. Następnie ilość produkowanych pojazdów będzie rosła i dostosowana będzie do potrzeb rynku. Linia montażowa będzie zaopatrywana w kabiny, układy napędowe i skrzynie biegów z produkujących komponenty fabryk Volvo zlokalizowanych w Szwecji.
 
Volvo posiada 39 autoryzowanych punktów serwisowych na terenie Rosji, w tym 2 punkty Volvo Truck Center zlokalizowane w Petersburgu i w Moskiwe. Trzeci, w pełni zarządzany przez Volvo punkt serwisowy zostanie otwarty w tym roku, w Kałudze. W okresie od stycznia do listopada 2008 roku, Volvo Trucks dostarczyło rosyjskim klientom 5466 samochodów ciężarowych. Dla porównania, w tym samym okresie roku 2007, dostawy zamknęły się na poziomie 3904 szt. W okresie tym sprowadzono również około 5000 szt. używanych samochodów ciężarowych Volvo. Ocenia się, że rynek rosyjski posiada potencjał długoterminowego wzrostu. W związku z niepewną globalną sytuacją ekonomiczną, popyt na samochody ciężarowe uległ obniżeniu. Obecnie, populacja samochodów ciężarowych Volvo w Rosji przekracza 50 000 szt.


źródło: Volvo Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL