Sprzedaż ciężarówek Daimler AG

Sprzedaż ciężarówek Daimler AG

daimler_ag_600

Od stycznia do sierpnia 2011 r. Daimler Trucks sprzedał 256 618 pojazdów, o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W sierpniu 2011 r.. nabywców znalazło 39 090 aut - to rekordowy wynik od grudnia 2008 r. Mimo spadków cen akcji i rosnącego niepokoju w gospodarce światowej, spółka z optymizmem spogląda w przyszłość.

W  Stanach Zjednoczonych,  Daimler Trucks spodziewa się 30-35-proc. wzrostu. Także rynek japoński rozwija się po katastrofach na początku 2011 r. Tegoroczny wysoki popyt na usługi transportowe umożliwi osiągnięcie poziomu wzrostu sprzed klęsk żywiołowych.  Szacuje się, że sprzedaż aut osobowych i dostawczych do 2020 r. może wzrosnąć o 40 mln rocznie. Daimler Trucks koncentruje swoje wysiłki na sprzedaży samochodów w krajach rozwijających się, gdzie gwałtownie rośnie zapotrzebowanie klientów.  W kwietniu 2012 r. otwarta zostanie fabryka samochodów BharatBenz w Indiach. Jeszcze  w tym roku chiński rząd ma przyznać Daimler Trucks zezwolenie na współpracę z firmą Foton, kwitnie też współpraca z firmą Kamaz w Rosji. Pierwszy wspólny model został już pokazany w Moskwie - to ciężarówka Kamaz z częściami Daimlera, dostosowana do wymagań rosyjskiego rynku.

Według prognoz, światowy rynek samochodów ciężarowych (HD/MD) wzrośnie w latach 2010-2013 z 2,5 do 3 mln pojazdów. Daimler Trucks zamierza na fali tego wzrostu zwiększyć sprzedaż z 355 tys. sztuk w 2010 r. do ponad 500 tys. w 2013. Do końca dekady firma chce osiągnąć wynik 700 tys. samochodów. Daimler Trucks konsekwentnie inwestuje w nowe produkty oraz opracowywanie innowacyjnych rozwiązań. Wieloletnie doświadczenie, oparte na globalnej sieci rozwoju, zaowocowało stworzeniem systemu modułowego, który umożliwia synergię technologii i dostosowanie konstrukcji do specyficznych potrzeb klienta lub rynku. Efekty synergii zostały osiągnięte np. w dziedzinie nowej generacji jednostek napędowych Actrosa - paletę czterech silników z czterech różnych fabryk zastąpiono gamą opartą na jednym motorze, wytwarzanym w dwóch zakładach.

 -Ponieważ zależy nam na osiągnięciu rentownego wzrostu, postawiliśmy sobie jasny cel 8-proc. stopy zwrotu ze sprzedaży w 2013 roku i utrzymania tego poziomu rentowności we wszystkich cyklach. W pierwszej połowie 2011 roku Daimler Trucks osiągnął poziom 6,9 proc. Jesteśmy więc na dobrej drodze -  komentuje Andreas Renschler, członek zarządu Daimler AG, odpowiedzialny za ciężarówki i autobusy.
 
Nowy Mercedes-Benz Actros to owoc trwającego ponad 10 lat projektu, wartego 2 mld euro. Tak powstał klasowy prymus w dziedzinie prowadzenia, komfortu i oszczędności. To najlepsza ciężarówka, jaką kiedykolwiek zaprojektowano i  największa innowacja tej dekady. Pojazd zużywa w stosunku do poprzednika o 7 proc. mniej paliwa w przypadku wersji spełniającej normę emisji spalin Euro V i o ponad 4 proc. dla wersji Euro VI.

- Rynek samochodów ciężarowych to rynek dóbr kapitałowych, podlega zatem cyklicznym fluktuacjom. Jesteśmy przygotowani na te zmiany. Wyjątkowa sytuacja sprzed 3 lat pokazała zresztą, że skutecznie kontrolujemy naszą spółkę, a program strategiczny Global Excellence pozwala nam elastycznie dostosowywać systemy produkcji do wyników sprzedaży oraz rynkowych trendów i zaoferować właściwy produkt na właściwym rynku. W Europie sprzedaż samochodów ciężarowych ciągle nie przekroczyła bariery sprzed kryzysu finansowego, ale liczymy, że jeszcze w tym roku wzrośnie o 35-40 proc. Nasze zakłady będą pracować pełną parą. Przyjmujemy już zamówienia na przyszłoroczną produkcję - powiedział Andreas Renschler.

Źródło: Mercedes-Benz Polska

 


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL