DocStop - opieka medyczna dla kierowców w trasie

DocStop - opieka medyczna dla kierowców w trasie
ImageW większości zawodów, gdy pracownik jest chory – po prostu nie przychodzi do pracy. Nie jest to możliwe w przypadku kierowcy zawodowego, gdy w drodze dopadnie go grypa lub inna dolegliwość zdrowotna. Wówczas nie może sprawnie wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Jak może sobie wówczas poradzić? Jeżeli nie może – stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Nawet jeśli kierowca znajdzie na własną rękę punkt medyczny, to będzie miał kłopot z bezpiecznym zaparkowaniem pojazdu ciężarowego, bo niewiele jest parkingów dostępnych dla ciężarówek.

W 2009 r. zakończą się kłopoty kierowców ciężarówek z poszukiwaniem placówek medycznych podczas przejazdu przez Niemcy. W przypadku konieczności skorzystania z pomocy lekarza, kierowcy, których pracodawcy korzystają z map cyfrowych marki map&guide, już wkrótce będą mieli wszystkie punkty medyczne zaznaczone na mapie w postaci tzw. DocStopów.

Zasada funkcjonowania takiego punktu pomocy medycznej polega na tym, że lekarze dyżurni służący w DocStopach muszą mieszkać w odległości od nich nie większej niż 4 km, by w każdej chwili nieść pomoc kierowcom. Aktualnie funkcjonuje w Niemczech 250 DocStopów. Od 2009 r. inicjatywa będzie poszerzana na inne kraje Europy. 

Firma Planung Transport Verkehr (PTV) z niemieckiego Karlsruhe (właściciel marki map&guide) planuje na swych mapach cyfrowych przeznaczonych do planowania i zarządzania transportem drogowym umieścić punkty usług medycznych, z których mogą korzystać kierowcy zawodowi.
DocStopy znajdą się w oprogramowaniu map&guide Professional i map&guide calculate jeszcze w pierwszym kwartale 2009 r.

Nad utworzeniem takiego systemu pomocy medycznej zastanawiano się bardzo długo. Dalsze ignorowanie konieczności pomocy medycznej dla kierowców pojazdów ciężarowych, oznaczałoby brak odpowiedzialności również za innych użytkowników dróg. Tak powstała idea stworzenia projektu DocStop, ułatwiającego kierowcom zawodowym dostęp do pomocy medycznej. W celu jego realizacji powstało stowarzyszenie DocStop, które rozpoczęło działalność w lipcu 2007 r.
 

źródło: PTV

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL