MAN Nutzfahrzeuge - doroczne podsumowanie zysków

MAN Nutzfahrzeuge - doroczne podsumowanie zysków


Po pomyślnym roku finansowym 2008 producent pojazdów użytkowych, Grupa MAN Nutzfahrzeuge, wchodzi z mocnym uderzeniem w trudny rok. Pomimo znacznego zmniejszenia popytu w drugiej połowie 2008 roku na całym świecie sprzedano ponad 100 000 pojazdów ciężarowych i autobusów MAN i Neoplan.

Dział pojazdów ciężarowych osiągnął, dzięki 96 478 sprzedanym pojazdom (2007: 93 260), obroty w wysokości 9 miliardów 088 milionów. Do uzyskania rekordu w sprzedaży przyczyniły się szczególnie wprowadzone do sprzedaży w roku 2007 nowe modele TGX i TGS, które zostały pomyślnie przyjęte przez rynek. W roku 2008 ogólnie sprzedanych zostało 19 841 pojazdów serii TGS i 24 402 serii TGX.
Jeżeli chodzi o sprzedaż pojazdów klasy lekkiej i średniej TGL i TGM w roku 2008 zanotowano niewielki spadek popytu. Przyczyna: Wielu klientów czekało na wizualne i techniczne zmiany obydwu serii. Nowe MAN TGL i TGM, które świętowały swoją światową premierę na wystawie IAA we wrześniu 2008 r., można otrzymać od początku tego roku i przyczynią się one do ożywienia popytu w tych segmentach.

Ze względu na skutki kryzysu finansowego i gospodarczego europejski rynek pojazdów ciężarowych zmniejszył się w roku 2008 z 421 000 do 412 000 jednostek (-2%). Pomimo tego MAN Nutzfahrzeuge zwiększył w ubiegłym roku sprzedaż samochodów ciężarowych o 3% i tym samym zwiększył udział w rynku samochodów ciężarowych o dmc > 6 ton o 0,4% do 16,6%. Tym samym MAN ponownie znacznie przybliżył się do swojego średnioterminowego celu – 18% udziału w rynku europejskim – pomimo trudniejszych warunków. MAN jest tym samym producentem pojazdów ciężarowych, któremu w największym stopniu udało się rozbudować swoją pozycję na rynku europejskim. Od 1975 udział w rynku marki z lwem wzrósł o 9,6% z 7% do aktualnie 16,6%; nie udało się tego osiągnąć żadnej innej marce z bezpośredniego środowiska konkurentów. Oprócz podstawowego rynku europejskiego MAN Nutzfahrzeuge wzmocniła, a nawet jeszcze bardziej rozbudowała swoją pozycję na rynkach samochodów ciężarowych w Europie Wschodniej, Federacji Rosyjskiej oraz na Bliskim Wschodzie. Dzięki międzynarodowej strategii rozwoju w ubiegłym roku 38 % sprzedanych pojazdów ciężarowych MAN zostało trafiło na rynki pozaeuropejskie, w roku 2005 było to jedynie 26%.

Globalny kryzys finansowy i gospodarczy wpłynął w 4 kwartale ubiegłego roku w znacznym stopniu na zmniejszenie popytu na pojazdy ciężarowe. Ilość otrzymanych zleceń w roku 2008 spadła w stosunku do poprzedniego roku o 41% wynosząc 75 497 pojazdów (rok 2007: 127 345) i osiągnęła wartość 9 miliardów 130 milionów € (2007: 12 684 €). Już pod koniec ubiegłego roku MAN Nutzfahrzeuge konsekwentnie dostosowywał produkcję pojazdów ciężarowych do zmieniającej się sytuacji koniunkturalnej. W zakładach produkcyjnych w Niemczech i Austrii celowo stosowane są modele elastycznych czasów pracy (równoważny czas pracy, praca w niepełnym wymiarze godzin), aby pomimo konieczności dostosowania produkcji utrzymać podstawową załogę o wysokich kwalifikacjach. W tym celu było jednak konieczne znaczne zmniejszenie czasu pracy robotników użyczonych. Jednakże w roku 2008 w fabryce pojazdów ciężarowych w Niepołomicach nie zdołano uniknąć wypowiedzeń spowodowanych sytuacją zakładu, ponieważ w Polsce brak jest jeszcze ustawowych warunków dla elastycznych modeli czasu pracy.

Prognozy na rok 2009 są jak do tej pory obarczone w dużym stopniu niepewnością, ponieważ sytuacja na rynkach finansowych i uwarunkowania koniunkturalne nie są jasne. Jednak w branży pojazdów użytkowych należy się liczyć ze znacznym spadkiem ilości zleceń i znacznie mniejszymi wartościami obrotów oraz zysku. Pomimo trudnej sytuacji na rynku MAN Nutzfahrzeuge będzie w dalszym ciągu rozwijał ważne, przyszłościowe obszary oraz portfolio produktów, dopasowując ofertę usług do indywidualnych potrzeb klientów i poszerzając usługi After-Sales.materiały: MAN Nutzfahrzeuge, (MB) 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL