Mercedes Vario na budowie

Mercedes Vario na budowie
ImageNiestrudzony Mercedes-Benz Vario spełnia rolę wyjątkową – łączy zalety  samochodów dostawczych i lekkich pojazdów ciężarowych, lokując się pomiędzy tymi dwoma segmentami pojazdów. Jego dopuszczalna masa całkowita mieści się w przedziale 6,0 - 7,5 t DMC. Wśród wyróżniających się cech  tego auta z charakterystyczną skróconą kabiną, można wymienić m.in.  owianą legendą, trwałą technologię opartą na solidnej ramie i sztywnych osiach wyposażonych w sprężyny paraboliczne oraz mocne silniki BlueTec. Które sprawdziły się już w 200 000 pojazdach ciężarowych Mercedes-Benz.

Duża ładowność Vario sięga 4275 kg w wersji osobowo-ciężarowej o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t. Vario wywrotka oferuje ładowność jedynie o 400 kg mniejszą. Podwozie o nośności do 4650 kg sprawia, że Vario idealnie nadaje się do montażu specjalistycznych nadwozi. Dzięki wysokiemu dopuszczalnemu naciskowi na oś, samochód da sobie radę, nawet przy wyjątkowo ciężkich ładunkach.

Ogromny potencjał siły pociągowej tego ciężkiego samochodu dostawczego jest wart zauważenia: maksymalna masa zespołu pojazdów wynosi blisko 15 t. Ta cecha sprawia, iż  Vario doskonale się sprawdza jako pojazd do przewozu urządzeń budowlanych, gdy transport niskopodwoziowy jest konieczności. Ponadto samochód jest fabrycznie wyposażany w komplet niezbędnych dla danego zastosowania elementów, takich jak sprzęg samochodu z przyczepą.

ImageSeria modelowa Mercedes-Benz Vario obejmuje około 60 wariantów - pojazdy osobowo-ciężarowe, podwozia pod zabudowę wywrotki i innych nadwozi specjalnych czy klasyczny furgon z wysokim dachem to tylko niektóre z nich. Do tego jest szeroki zakres oferowanych rozstawów osi – w przedziale od 3150 mm do 4800 mm. Mocne silniki Vario to duża zaleta tego modelu. Czterolitrowy turbodiesel w ekonomicznej i przyjaznej środowisku technologii BlueTec jest dostępny w trzech wariantach mocy: 95 kW (129 KM), 115 kW (156 KM) oraz 130 kW (177 KM). Maksymalny moment obrotowy na poziomie 500 Nm lub 610 Nm i 675 Nm robi wrażenie. Maksymalna siła pociągowa jest dostępna już przy 1200 obr./min., co przekłada się na ograniczoną do minimum konieczność dokonywania zmiany biegów. To ważne zwłaszcza podczas jazdy w nierównym czy śliskim terenie. Dostępne są także różne przełożenia przekładni głównej, które sprzyjają dużej mocy albo niskim obrotom silnika pozwalającym zaoszczędzić paliwo na dłuższych trasach.

Jeśli chodzi o zastosowania w branży budowlanej, Mercedes-Benz poszerza ofertę Vario o opracowane w ramach programu Mercedes-Benz VanSolution trójstronne wywrotki firmy Meiller. Są one dostępne w dwóch wariantach rozstawu osi i dwóch klasach dopuszczalnej masy całkowitej, z pojedynczą i podwójną kabiną. Oferta obejmuje także wyposażenie dodatkowe, takie jak panel przedni w ramą rurową, czy podniesione boczne burty i ściana tylna skrzyni ładunkowej.

ImageImageImage
materiały: Mercedes-Benz Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL