CoCar - skuteczne ostrzeganie

CoCar - skuteczne ostrzeganie
Naukowcy zaprezentowali w siedzibie MAN Nutzfahrzeuge w Monachium wyniki badań CoCar (Cooperative Cars), wchodzących w skład inicjatywy AKTIV.

MAN Nutzfahrzeuge oraz biorące udział w projekcie badawczym CoCar firmy zaprezentowały w dniu 14 maja 2009 w Monachium wyniki ich dwu i półrocznej pracy naukowej. Badacze skoncentrowali się przede wszystkim nad tym, jak za pomocą nowoczesnych technologii komunikacyjnych w przyszłości zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność ruchu ulicznego. Badaniom poddany został szybki przekaz z pojazdu do pojazdu istotnych dla ruchu informacji.

ecydujące dla efektywności przyszłych systemów jest wcześniejsze ostrzeganie przed przeszkodami czy też niebezpieczeństwami dla uczestników ruchu. Podczas badań CoCar - elementu projektu badawczego AKTIV (Adaptacyjne i współdziałające technologie na rzecz inteligentnego ruchu drogowego) przeanalizowano typowe sytuacje drogowe z zakresu ostrzegania przed niebezpieczeństwem, przeszkód drogowych, pomocy drogowej i zarządzania ruchem. Celem tej inicjatywy badawczej było przekazanie do pojazdów znajdujących się w najbliższej okolicy istotnych pod względem bezpieczeństwa informacji np. ostrzeżenie przed utrudnieniami w ruchu czy też awaryjnymi hamowaniu poprzedzającego pojazdu. Dzięki tego typu ostrzeżeniom można uniknąć ciężkich wypadków, jak również istotnie podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach. Podczas czterech prób partnerzy inicjatywy badawczej CoCar przedstawili, na terenie testowym MAN Nutzfahrzeuge w Monachium, w jakim stopniu wczesnego ostrzegania mogą w przyszłości znajdować szerokie zastosowanie. Ciężarówka MAN oraz dwa samochody osobowe (Daimler i VW) zostały w tym celu wyposażone w odpowiednie urządzenia.  

Wypadek z przodu, pojazd uprzywilejowany z tyłu. W takiej sytuacji system CoCar ostrzega nie tylko precyzyjnie i we właściwym czasie, ale również zawiadamia poprzez sieć o utrudnieniach w ruchu. Ostrzeżenie przed utrudnieniami w ruchu na wyświetlaczu w ciężarówce w ułamku sekund przekazywane innym pojazdomOstrzeżenie o hamowaniu awaryjnym:
Pojazd gwałtownie hamuje. Ta informacja zostaje przez ten pojazd przekazana na serwer i rozsyłana do innych pojazdów, znajdujących się w okolicy i wyposażonych w odpowiednie urządzenia CoCar.
 
Ostrzeżenie przed utrudnieniami w ruchu:
Pojazd wysyła ostrzeżenie jak tylko włącza się mu sygnalizacja ostrzegawcza. Informacja ta z serwera przekazywana jest innym, znajdującym się w okolicy i wyposażonych w odpowiednie urządzenia pojazdom. Systemy w pojazdach, na podstawie dokładnych danych odnośnie położenia i kierunku jazdy oceniają, czy to ostrzeżenie w rzeczywistości jest dla nich istotne

Ostrzeżenie przed pojazdami uprzywilejowanymi:
Pojazd wysyła ostrzeżenie jak tylko włączona zostanie sygnalizacja ostrzegawcza. Pojazdy jadące przed nim odbierają tę informację i weryfikują, czy jest dla nich istotna i jeśli tak, to sygnalizują to kierowcy podając odległość od tego pojazdu.
Przepływ danych w centrum zarządzania ruchem:
Odwiedzający centrum mogą na monitorze śledzić, które informacje i dane przychodzą do centrum i podlegają w nim weryfikacji i opracowaniu. Centrum może udzielać uczestnikom ruchu informacji odpowiednie wskazówki.źródło:
MAN Nutzfahrzeuge

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL