euroFOT w ciężarówkach Volvo

euroFOT w ciężarówkach Volvo
Ciężarówki Volvo dołączyły do projektu badawczego euroFOT. Skupia on 28 europejskich przedsiębiorstw i organizacji, które zajmują się bezpieczeństwem drogowym. Celem Volvo jest wprowadzenie do eksploatacji, do 2010 roku, 80 pojazdów ciężarowych Volvo, wyposażonych w sprzęt monitorujący. Projekt ukierunkowany jest na zapewnienie bezpieczniejszego i bardziej efektywnego transportu drogowego.- Chcemy zbudować najbezpieczniejsze ciężarówki świata - komentuje Carl Johan Almqvist, odpowiedzialny za systemy bezpieczeństwa w Ciężarówkach Volvo.

EuroFOT (Field Operation Test) jest pierwszym na tak dużą skalę projektem tego rodzaju w UE. Wcześniej projekty FOT były prowadzone w Ameryce Północnej i Japonii. Podstawowy cel projektu to zebranie materiału fotograficvznego i video z faktycznego środowiska ruchu w którym poruszają się ciężarówki:

- jedno filmowanie obszaru z przodu ciężarówki ( przedniego widoku kierowcy);
- jedno monitorowanie martwego kąta po prawej stronie ciężarówki;
- jedno filmowanie wnętrza auta z góry;
- jedna kamera skierowana na twarz kierowcy;

Zespół badawczy Volvo powołany do badania wypadków ciężarówek spędził 40 lat studiując różne sytuacje powodujące kolizje na drodze. EuroFOT stwarza teraz Ciężarówkom Volvo nową okazję do tego, aby zbadać potencjalnie niebezpieczne sytuacje, ocenić skuteczność nowych systemów zapobiegania wypadkom i zbudować wiedzę dla rozwijania nowych systemów.
30 z ciężarówek Volvo zostanie naszpikowane aktywnymi systemami bezpieczeństwa takimi, jak m.in. Asystent Utrzymania Odległości (Adaptive Cruise Control) i Asystent Pasa Ruchu (
Lane Keeping Support), a inne 50 ciężarówek będzie miało wbudowany dodatkowo układ monitorujący ekonomikę jazdy. Uczestniczące w programie ciężarówki Volvo zbiorą dane przez rok.

- Projekt jest aktualnie w początkowej fazie. Będzie on prowadzony we współpracy z kilkoma przedsiębiorstwami transportowymi. Mamy jeszcze miejsce dla zainteresowanych firm, które mogą dołaczyc do projektu - mówi Heinig Karsten, który jest przekonany, że przewoźnicy też mogą skorzystać z programu euroFOT.

źródło: Volvo Trucks


Artykuły powiązane

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL