Urodziny pasów bezpieczeństwa

Urodziny pasów bezpieczeństwa
W tym roku mija 50 lat, od kiedy Volvo wprowadziło trzypunktowe pasy bezpieczeństwa - wynalazek, który pomógł ocalić więcej istnień ludzkich w ruchu drogowym, niż jakikolwiek inny system.

- Natychmiast umożliwiliśmy wolne od opłat korzystanie z naszego patentu wszystkim producentom, a dziś pas bezpieczeństwa jest naturalnym elementem wszystkich prawie samochodów ciężarowych i osobowych. Dlatego możemy powiedzieć, że w każdym pojeździe na drodze znajduje się coś z Volvo - niezależnie od marki i modelu - mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Produktu w Volvo Trucks.
 
Tym nie mniej, chociaż trzypunktowe pasy bezpieczeństwa są na rynku przez pół wieku, ich stosowanie przez kierowców samochodów ciężarowych w niektórych krajach jest nadal niepokojąco niskie. Na szwedzkich drogach, tylko czterech z dziesięciu kierowców pojazdów ciężarowych używa pasów, podczas gdy we Francji, dzięki zaostrzonym przepisom, udało się zwiększyć ich stosowanie do poziomu 80 proc.
 
Skutki nie stosowania pasów bezpieczeństwa są dobrze udokumentowane w wynikach prowadzonych przez Volvo Trucks badań nad przyczynami wypadków drogowych. Dowodzą one na przykład, że wśród 15 kierowców samochodów ciężarowych, którzy ponieśli śmierć na drogach w Szwecji, w ciągu ostatnich trzech lat, tylko jeden miał zapięte pasy bezpieczeństwa. 

- Człowiek nie posiada wbudowanego w swój organizm prędkościomierza, dlatego nie postrzegamy prędkości, jako niebezpiecznej, zwłaszcza, kiedy siedzimy wysoko w kabinie wielkiego pojazdu. W skali światowej, każdego roku ogromna ilość kierowców z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa ginie na drogach, podczas gdy ich życie mogłoby zostać ocalone przez najbardziej podstawowy element bezpieczeństwa w samochodzie ciężarowym. To jest coś, co musimy skorygować i jest to tak samo duże wyzwanie jak rozwój nowych technologii, mających na celu zapobieganie wypadkom - mówi Carl-Johan Almqvist.
 
Samochody ciężarowe Volvo mają systemy przypominające o tym, by zapiąć pasy bezpieczeństwa, ale ostatecznie to kierowcy sami muszą zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie ponoszą, prowadząc pojazd bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
 
Pierwszy w świecie pojazd, standardowo wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa - Volvo PV544 – został dostarczony klientowi w Karlstad, w Szwecji, 13 sierpnia 1959 roku.

Zobacz film...


źródło: Volvo Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL