Volvo na ITS w Sztokholmie

Volvo na ITS w Sztokholmie
ImageW dniach 21-15 września odbędzie się w Sztokholmie kongres poświęcony inteligentnym systemom, które mają zastosowanie w transporcie. Istoną kwestią, jaka będzie poruszana na kongresie będzie bezpieczeństwo. Szczególną rolę w tym względzie odgrywają systemy wspomagające kierowcę na drodze.

- W dłuższej perspektywie jest całkowicie realne, aby samochody ciężarowe nie powodowały wypadków drogowych - mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa produktów w Volvo Trucks.

Na stoisku Volvo Trucks można będzie zobaczyć m.in. ciężarówkę symulator jazdy, który został wyposażony w urządzenia bezpieczeństwa czynnego. Pojazdy nowej generacji maja standardowo zamontowanych szereg zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy. Na przykład symulator potrafi reagować na korki drogowe - sam przyspiesza i hamuje poruszając się w ruchu drogowym.

Na stoisku zobaczymy także ciężarówki będące częścią unijnego projektu zatytułowanego "Wysoce zautomatyzowane pojazdy dla inteligentnego transportu" (HAVEit).  Nowością jest tu np. e-horyzont - zapewnia kierowcy informacje o najbliższych wzgórzach, łukach i skrzyżowaniach.

Na pobliskim torze zwiedzający mogą wykonać test ciężarówki z międzynarodowego projektu Safespot. Systemy pozwalają kierowcą komunikować się ze sobą oraz z infrastrukturą otoczenia. Projekt Safespot ma określone i przetestowane różne aplikacje, takie jak bezpieczeństwo na skrzyżowaniach, zapowiadające zderzenia czołowego, ostrzeżenia słabej nawierzchni drogi lub wykrywania rowerzystów i pieszych.

Volvo Trucks jest również przedstawicielem projektu badawczego euroFOT, który obejmuje 28 europejskich firm i organizacji. Celem projektu jest tworzenie bezpieczniejszego i bardziej efektywnego transportu drogowego poprzez zbieranie cennych danych z ruchu drogowym. Pojazdy te są testowane przez firmy transportowe i zostały wyposażone w szereg systemów monitorujących i analizujących poruszanie się pojazdu w realnych warunkach drogowych. Rejestracja wszystkich parametrów sytuacji drogowej pozwoli w przyszłości na opracowanie nowych systemów wspomagania kierowcy.


(MB)

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL