Nowości Solarisa

Nowości Solarisa

solaris_urbino_12_hybrid_1

Największa tegoroczna wystawa autobusów w Europie, odbywająca się co dwa lata w belgijskim Kortrijk, przyciągnęła tysiące odwiedzających. Niesłabnącym powodzeniem przez wszystkie dni targowe cieszyło się stoisko polskiego lidera rynku autobusowego, firmy Solaris Bus & Coach SA. Producent, swoją obecność zaakcentował przyjazną dla środowiska technologią hybrydową, wykorzystaną tym razem w autobusie Solaris Urbino 12.

Trzy lata temu Solaris, jako pierwszy producent autobusowy w Europie wprowadził na rynek autobus przegubowy z napędem hybrydowym. W tym roku polski producent zaprezentował pojazd z napędem elektryczno-spalinowym w wersji dwunastometrowej.


Solaris Urbino 12 Hybrid bazuje na systemie amerykańskiej firmy Eaton. Oferowane przez nią rozwiązania z powodzeniem wykorzystywane są w samochodach użytkowych w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Chinach już ponad 1000 autobusów miejskich korzysta z systemu firmy Eaton. Osiągane tam wyniki eksploatacyjne jak i ekologiczne, sprawiły że kilka miesięcy temu Solaris rozpoczął współpracę z amerykańskim partnerem w celu opracowania europejskiej wersji dwunastometrowego autobusu hybrydowego.

Spalinową część układu hybrydowego stanowi Cummins ISBe o mocy 225 koni mechanicznych i pojemności 6,7 litra, spełniający normę emisji spalin EEV. Silnik spalinowy połączony jest z silnikiem elektrycznym o maksymalnej mocy 44 kW. Zautomatyzowana 6-cio biegowa skrzynia Eaton, przekazuje napęd na tylną oś autobusu. Dzięki takiemu rozwiązaniu autobus zużywa mniej paliwa.

Solaris Urbino 12 Hybrid poszerza ofertę firmy z zakresu pojazdów najprzyjaźniejszych środowisku stanowiących jednocześnie ekonomiczną alternatywę dla miejskich przewoźników.

- Od teraz w naszej ofercie znajdują się pojazdy hybrydowe zarówno w standardowej długości jak i przegubowe. Nasi klienci mają więc dużą możliwość wyboru. Nie oznacza to jednak że nie widzimy potencjału do dalszego rozwoju tych produktów. Cały czas prowadzimy prace badawczo-rozwojowe nad pojazdem w pełni elektrycznym. Chcielibyśmy wprowadzić jak najszybciej na rynek autobus napędzany wyłącznie energią elektryczną - powiedziała Solange Olszewska prezes Zarządu Solaris Bus & Coach SA.Źródło: Solaris Bus & Coach

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL