Komunalny Econic zasilany biogazem

Komunalny Econic zasilany biogazem

econic_biogaz

Mercedes Econic NGT (Natural Gas Technology)  to najbardziej przyjazny dla środowiska pojazd specjalny przeznaczony do transportu komunalnego i dystrybucyjnego. Dzięki napędowi o niskim poziomie emisji zanieczyszczeń i hałasu dba o czyste i ciche centra miast.

Szczególnie ekologiczna jest tu eksploatacja na biogaz, ponieważ nie przyczynia się ona do zwiększenia poziomu CO2 w atmosferze. Międzynarodowy koncern Sita (Suez Lyonnaise des Eaux), od ponad sześciu lat, używa w Sztokholmie pojazdów Mercedes-Benz Econic NGT w gospodarce odpadami komunalnymi.

Najważniejsza cecha Econica w stolicy Szwecji: po raz pierwszy Econic jeździ tutaj wyłącznie na biogaz (metan), pozyskiwany w ramach odnawialnej produkcji własnej. Aktualnie na rynek szwedzki w zakładach Mercedes-Benz w Wörth niedaleko od Karlsruhe zamówiono 27 kolejnych pojazdów Econic z napędem na gaz. Łącznie koncern Sita dysponuje obecnie w Szwecji parkiem samochodowym liczącym 98 pojazdów Mercedes-Benz-Econic, w tym 81 z napędem na gaz. Ponad 70 z tych pojazdów jeździ na ekologiczny biogaz.
Biogaz jest wytwarzany głównie podczas utylizacji osadów ściekowych, obecnie jednak także podczas utylizacji odpadów. Econic jeździ w ten sposób prawie za darmo. W każdym razie porusza się on niezależnie od ropy naftowej oraz niezależnie od związanych z nią emisji zanieczyszczeń i kosztów. Biogaz jest gromadzony w wielkich zbiornikach na gaz (kontenerach), które są podłączane do dystrybutora gazu na stacji benzynowej.

Dzięki swojemu napędowi na gaz ziemny pojazd Mercedes-Benz spełnia wymagania surowej normy emisji spalin EEV. Silnik nie emituje CO2 ani cząstek stałych. W dodatku jest bardzo cichy. Silnik na gaz ziemny M 906 LAG przy pojemności skokowej 6,88 litra uzyskuje moc 205 kW (279 KM). Moc jest przekazywana przez 6-biegową, automatyczną skrzynię biegów. Skrót EEV oznacza Enhanced Environmentally friendly Vehicle, czyli pojazd szczególnie przyjazny środowisku. Dzięki temu Econic spełnia warunki niemieckiego znaku jakości „Blauer Umweltengel“ i może poruszać się we wszystkich "zielonych" strefach, do których wjeżdżać mogą tylko najbardziej ekologiczne pojazdy. Są to powszechnie przekonywujące argumenty i dzięki temu coraz więcej pojazdów Econic jest użytkowanych w służbach komunalnych. Berlin posiada obecnie 63 pojazdy Mercedes-Benz Econic NGT, w Szwecji jest ich ponad 250, w Atenach - 108, Paryżu - 22, Pradze - 11 a w Walencji - 36 pojazdów. Łącznie w całej Europie jeździ ponad 950 pojazdów Econic NGT.

Zaprezentowany po raz pierwszy w maju 1998 na targach "Entsorga" w Kolonii Econic uważany był przez długi czas za pojazd niszowy. Od samego początku posiadał silnik na gaz ziemny, pochodzący ze spółki NAW (Nutzfahrzeug-werke Arbon Wetzikon). Silnik  był stale ulepszany w ówczesnym centrum kompetencyjnym ds. pojazdów użytkowych o niskiej emisji zanieczyszczeń (KEN) w fabryce silników w Mannheim.  Z powodu niskich cen oleju napędowego w latach 90-tych, tylko nieliczne zakłady komunalne eksperymentowały z gazem ziemnym.


Źródło: Daimler AG

 Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL