Schmitz Cargobull do najcięższych zadań transportowych

Schmitz Cargobull do najcięższych zadań transportowych


schmitz_cargobull_spr

W roku 2010 na rynku pojawi się nowa naczepa Schmitz Cargobull o wzmocnionej konstrukcji podwozia. Zarówno próby na stanowisku badawczym, a także liczne testy drogowe wykazały, że nowe podwozie S. PR+ , z pełnym obciążeniem, jest bardziej trwałe podczas eksploatacji na wyboistych drogach. Duża sztywność ramy oraz podłogi znacznie zwiększy żywotność naczepy.

Podczas jazdy na wyboistych drogach rama w pobliżu układu jezdnego poddawana jest nadzwyczajnym obciążeniom. Schmitz Cargobull zastosował dodatkowe podłużne wzmocnienia i w rezultacie siły przenoszone przez miechy w układzie zawieszenia optymalnie rozkładają naprężenia na ramie. Według przeprowadzonych badań naczepa pozostaje stabilna nawet w najcięższych warunkach.

Również nowy system zawieszenia pneumatycznego spełnia te zadania. Nowe mieszki o średnicy 300 mm reagują bardziej skutecznie na wybojach. Symetryczny układ: miechy i nowe tłoki z tworzywa sztucznego służą do przenoszenia mniejszej siły na elementy  podwozia. Zastosowano także nowe połączenia śrubowe amortyzatorów. W tym przypadku wykorzystano drobnozwojowe śruby mocujące. Dzięki temu znacznie wzrosła skuteczność amortyzatorów co dało naczepie większą stabilność.

Warto dodać, że oprócz podzespołów podwozia i ramy zmodyfikowane zostały także inne elementy S. PR+. Standardem jest montaż dodatkowych kłonic z ocynkowanej stali na rogach naczepy. Także nowe drzwi portalowe wykorzystują sprawdzone i trwałe mono-zawiasy trzymające aluminiowe podwójne skrzydła. Te zawiasy zapewniają optymalne możliwości szybkiego i prostego demontarzu w przypadku uszkodzenia skrzydła drzwi. Nowy portal odgrywa podwójną rolę: jego dobra stabilność zapewnia optymalne zabezpieczenie ładunku z tyłu, a jednocześnie oferuje optymalną ochronę przed kradzieżą.

Najnowsza wersja Schmitz Cargobull S. PR+ ma w systemie przesuwnym ścian rolki z łożyskami kulkowymi, które umożliwiają sprawne i trwałe wykorzystanie podczas otwierania i zamykania dachu. Nie blokują się nawet w warunkach ekstremalnych związanych z różnicą temperatur. Silna konstrukcja nadwozia z anodowanego aluminium o grubości 620 mm (opcjonalnie 720 mm) i regulowane po blokadach uchwyty służą do zabezpieczania ładunku. 13 standardowych zaczepów (lub opcjonalnie 26) wpuszczone są na zewnątrz ramy. Zabezpieczając naczepę przed uszkodzeniem podczas cofania pod rampę tylny zderzak alternatywnie może być zaopatrzony w wałek lub gumowe odboje. Zabezpieczeniem jest też nowy wspornik ochraniający tylne lampy i nadający pojazdowi ciekawszy wygląd. Zmodyfikowane schowki pod podłogą występują w dwóch rozmiarach, mogą pomieścić 24 lub 30 palety.

Naczepa S. PR+ może być wykorzystywana do różnych zadań transportowych dlatego wzmocnione podwozie będzie również stosowane pod naczepy podkontenerowe.  

schmitz_cargobull_spr2 schmitz_cargobull3 schmitz_cargobull4

 

(MB)
materiały: Schmitz Cargobull

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL