Europejska Nagroda Bezpieczeństwa za system hamowania awaryjnego

Europejska Nagroda Bezpieczeństwa za system hamowania awaryjnego
Image Dr inż. Jürgen Trost, twórca systemu hamowania awaryjnego Mercedes-Benz Active Brake Assist, został uhonorowany Europejską Nagrodą Bezpieczeństwa Pojazdów Użytkowych za wybitny wkład w opracowanie tego systemu. To prestiżowe odznaczenie przyznawane jest przez DEKRA, organizację zajmującą się badaniami technicznymi pojazdów, Niemiecką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (DVR) oraz Europejskie Stowarzyszenie Badań Wypadków Drogowych (EVU).
Zostało wręczone podczas 2 Sympozjum Aktywnego Bezpieczeństwa DEKRA, które odbyło się w Klettwitz (Brandenburgia) w Niemczech, 9 maja 2007 roku.
Jako szef działu Rozwoju Systemów Wspomagania i Bezpieczeństwa DaimlerChrysler AG, dr Jürgen Trost oraz jego zespół ponoszą globalną odpowiedzialność za opracowywanie systemów bezpieczeństwa i wspomagania dla pojazdów użytkowych Mercedes-Benz. Zadania dr Trosta, eksperta w dziedzinie elektroniki, koncentrują się przede wszystkim na opracowywaniu architektur elektronicznych dla pojazdów użytkowych oraz projektów strategicznych, takich jak "Steer by Wire" czy systemy aktywnego bezpieczeństwa.
Już w 2002 roku dr Trost oraz jego koledzy nominowani byli do niemieckiej nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie technologii i innowacji "German Future Award – The Federal President’s Award for Technology and Innovation" za opracowanie tego systemu hamowania awaryjnego dla ciężkich pojazdów użytkowych. W tamtym okresie projekt ten nosił roboczą nazwę „Protector”.   

W tym roku Europejska Nagroda Bezpieczeństwa Pojazdów Użytkowych wręczona została po raz 18. Jest ona przyznawana za wybitne innowacje technologiczne lub w celu uhonorowania całokształtu pracy jednostki. Jej odbiorcami są znani na całym świecie specjaliści, którzy wnieśli znaczący wkład w poprawę bezpieczeństwa pojazdów użytkowych.   

To już kolejne w tym roku wyróżnienie dla ratującego życie systemu hamowania awaryjnego Mercedes-Benz Active Brake Assist. Dołączy do listy podobnych nagród, wśród których znajduje się “Żółty Anioł”, przyznawany przez ADAC oraz ”Safety Award” – odznaczenie Belgijskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Prasy Motoryzacyjnej.

 System hamowania awaryjnego Active Brake Assist - Twoja polisa na życie

W ramach swojej „wizji bezwypadkowej jazdy” koncern DaimlerChrysler chce doprowadzić do  poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Koherentnie do programu Unii Europejskiej, jego celem jest zredukowanie liczby zabitych w wypadkach drogowych o połowę do 2010 roku. Głównym narzędziem do osiągnięcia tego ambitnego celu są systemy wspomagania pracy kierowcy, w tym Active Brake Assist.

Biorąc udział w toczącej się wokół nowych systemów bezpieczeństwa dyskusji, Daimler­Chrysler zaprezentował niedawno Komisji Europejskiej w Brukseli oraz wysoko postawionym przedstawicielom świata polityki, stowarzyszeń i organizacji zajmujących się oceną technologiczną w 13 krajach najbezpieczniejszy seryjny samochód ciężarowy. Samochód "Mercedes-Benz Safety Truck" łączy w sobie wszystkie aktualnie dostępne systemy wspomagania i bezpieczeństwa, oraz system hamowania awaryjnego, który niedawno został wprowadzony do produkcji seryjnej.   

Image System hamowania awaryjnego Mercedes-Benz Active Brake Assist dostępny jest na rynku od jesieni 2006 roku. W połączeniu z układami Telligent, takimi jak układ kontroli stabilności, układ kontroli odległości, asystent pasa ruchu i poduszka powietrzna kierowcy, oferowany jest po wyjątkowo przystępnej cenie w ramach „Pakietu Bezpieczeństwa”.
Wywodzący się z systemu kontroli odległości, system hamowania awaryjnego Active Brake Assist automatycznie uruchamia hamowanie, np. jeśli ciężarówka jest zagrożona zderzeniem z powoli poruszającą się kolumną pojazdów jadących z przodu.  
Nawet jeżeli nie da się całkowicie uniknąć tego typu zderzenia, prędkość zderzenia jest drastycznie zredukowana, w związku z czym skutki wypadku są mniej poważne. Dlatego też prognozy związane z działaniem systemu awaryjnego hamowania są naprawdę realistyczne: nowy system hamowania awaryjnego Active Brake Assist może ratować życie.

Mercedes-Benz jako lider w innowacjach z dziedziny bezpieczeństwa

Żaden inny producent nie ma takich osiągnięć w dziedzinie bezpieczeństwa, jak DaimlerChrysler AG. Prawie wszystkie najważniejsze znane dzisiaj systemy bezpieczeństwa powstały albo w ramach obecnej grupy DaimlerChrysler, albo trafiły po raz pierwszy do produkcji seryjnej właśnie w samochodach marki Mercedes-Benz. Każdego roku firma inwestuje 6 miliardów Euro w badania i rozwój produktu, z czego blisko 1,3 miliarda przeznacza się wyłącznie na pojazdy użytkowe. Znaczną część tych pieniędzy pochłaniają prace nad nowymi systemami wspomagania i bezpieczeństwa, co przekłada się na niekwestionowaną pozycję Mercedes-Benz jako lidera w innowacjach z dziedziny bezpieczeństwa.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL