Efektywny przewóz osób autobusami MAN i NEOPLAN

Efektywny przewóz osób autobusami MAN i NEOPLAN

CitylinerSpirit-4T

Znane marki MAN i NEOPLAN prezentują się pod hasłem THE WAY PEOPLE TRAVEL. MAN dysponuje ponad 90-letnim doświadczeniem w produkcji pojazdów użytkowych. Marka NEOPLAN oferuje natomiast ekskluzywne autokary charakteryzujące się najwyższym stopniem komfortu i bezpieczeństwa. W zakładach w Niemczech, Meksyku, Polsce oraz Turcji konstruuje się i produkuje podwozia autobusowe oraz kompletne autobusy obu marek MAN i NEOPLAN. Do tego w innych państwach działają liczni licencjobiorcy.

Autobusy marki MAN - są szczególnie zorientowane na niezawodne, efektywne i ekonomiczne zastosowanie we wszystkich zakresach transportu lokalnego, regionalnego czy turystycznego. Autobusy miejskie MAN, a także ich silniki i zespoły jezdne cieszą się światową renomą. Komponenty te cenione są również przez wielu innych producentów autobusów na świecie związanych z ważną dziedziną podwozi. Prawie cała paleta autobusów jest wyposażona w najnowocześniejsze, czyste silniki EEV pracujące w niewymagającej stosowania dodatków technologii MAN PURE DIESEL. Zapewniają one niższe wartości emisji niż te wyznaczone przez obowiązującą aktualnie normę Euro 5. Dzięki koncepcjom dużych autobusów, jak superdługie autobusy przegubowe czy też największy w Europie autobus dwupokładowy, autobusy miejskie MAN przyczyniają się do znacznej redukcji emisji CO2 przypadającej na jednego pasażera (od poniżej 10 g do 50 g na pasażerokilometr). Alternatywne i innowacyjne zespoły napędowe, takie jak dieslowsko-elektryczne napędy hybrydowe, silniki na gaz ziemny czy na biogaz, znajdują się dziś w centrum uwagi marki i będą przez długi czas współdecydowały o przyszłości ruchu o bliskim zasięgu. Właśnie autobusy miejskie idealnie nadają się do tego rodzaju napędów i są w tym zakresie pionierami na skalę międzynarodową.

Wśród autobusów miejskich, dalekobieżnych oraz turystycznych marki MAN wyróżnia się w roku 2011 roku cztery typoszeregi: MAN Lion’s City/m/C/L/ G/GL/DD, wszystkie oprócz m i DD dostępne także w wersji LE (Low Entry); MAN Lion’s City LE; MAN Lion’s Regio/C/L; MAN Lion’s Coach/C/L.

Na targach Busworld Kortrijk 2011 swoją premierę świętował silnik Euro 6 do zabudowy leżącej w MAN Lion’s City. Zamówić będzie go można od 2012 r. Firmie MAN udało się zintegrować nową technologię oczyszczania spalin zgodną z Euro 6 w silniku 320 KM z typoszeregu D20, przy czym nie uległa zmniejszeniu liczba miejsc siedzących. Silnik ten łączy w sobie sprawdzone przez firmę MAN technologie EGR (system recyrkulacji spalin z chłodzeniem) i SCR (selektywna redukcja katalityczna). MAN opracował i włączył w autobus miejski dwa nowe komponenty: kompaktowy system oczyszczania spalin MAN-SCRT oraz zalecany przez normę EURO 6 układ On-Board Diagnostic z ciągłą kontrolą emisji i wielostopniowym nadzorem mocznikowej substancji dodatkowej AdBlue.

Od kilku lat dostępny jest oprócz standardowego autobusu przegubowego Lion’s City G o długości 18 m również model MAN Lion’s City GL: jedyny taki autobus przegubowy na rynku o maksymalnej dopuszczalnej długości 18,75 m i o dodatkowej pojemności zwiększonej o około 14 osób.

Inne dwa ciekawe modele autobusów trójosiowych, a więc bardzo pojemnych, to długi na 14,7 m MAN Lion’s City L oraz nowy, krótszy o 1 m, Lion’s City C (13,7 m), wyposażone w kierowaną aktywnie oś tylną. Krótszy z pojazdów charakteryzuje się - przy porównywalnej pojemności - większą zwrotnością i poprawioną zwartością konstrukcji.

Nowym wariantem popularnego typoszeregu Lions’s City jest dostępna już wersja LowEntry, sprawdzająca się zarówno w mieście, jak i transporcie dalekobieżnym. Modele te skierowane są zwłaszcza do klientów, którzy preferują pojazdy o mniejszej wysokości wsiadania. To także odpowiedź na potrzeby klientów w zakresie większej liczby miejsc siedzących usytuowanych zgodnie z kierunkiem jazdy i wygodniejszej, wyższej pozycji siedzenia. Wersję tę, produkowaną w polskim zakładzie MAN w Starachowicach, można nabyć w postaci autobusu trójosiowego o długości 13,7 i 14,7 m lub autobusu przegubowego o długości 18 i 18,75 m. Do wyboru są różne silniki o mocy w zakresie od 310 KM do 360 KM. Zaletą modelu MAN Lion’s City LE jest najniższa na rynku konstrukcja, która dzięki swej wysokości wynoszącej 2,88 m umożliwia poruszanie się nawet po ciasnych miejscach w centrach miast. Wszystkie warianty są dostępne także z ekologicznym napędem na gaz.

Dwupokładowy autobus miejski MAN Lion’s City DD czerpie z ponad 40-letniego doświadczenia firmy MAN w produkcji autobusów tego typu. Dwupokładowe autobusy zwane wielkimi żółtymi stanowią rozpoznawalny element miejskiego krajobrazu Berlina. Do 2010 roku po Berlinie poruszało się ponad 400 sztuk tego modelu.

MAN Lion’s City LE
W zakładach w Ankarze powstaje model autobusu miejskiego i dalekobieżnego Low Entry Lion’s City LE o długości 12 m, wyposażonego w hipoidalną oś tylną i stojący silnik D08 o mocy 290 KM odpowiadający normie emisji spalin EEV. Model ten stanowi bardzo opłacalną inwestycję ze względu na brak drogich części, stosowanych w autobusach niskopodłogowych. Pasażerowie z tyłu siedzą wyżej, podobnie jak w autokarze, natomiast część autobusu przed 2. drzwiami jest całkowicie niskopodłogowa, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie osobom starszym bądź niepełnosprawnym. W ten sposób połączono najlepsze cechy dwóch różnych autobusów w jeden nowoczesny pojazd.

MAN Lion´s City Hybrid: wersja seryjna napędu przyszłości
Od czasu wystawy IAA 2010 MAN oferuje swoim klientom model Lion’s City Hybrid. W wielu metropoliach europejskich ten hybrydowy autobus jest już z powodzeniem stosowany w komunikacji miejskiej, a liczne wyróżnienia podkreślają jego szczególną pozycję we flocie MAN. Model został wyróżniony zaszczytną nagrodą red dot award: product design 2011 za atrakcyjny projekt, a w Hiszpanii okrzyknięto go mianem Autobús del Ano 2011. Jury prestiżowej nagrody środowiskowej OkoGlobe 2011  odznaczyło hybrydowy autobus miejski MAN Lion´s City Hybrid w kategorii Innowacyjne pojazdy transportu publicznego, przyznając mu trzecie miejsce.

Autobus dalekobieżny MAN Lion’s Regio
Lion’s Regio - stosowany w dni robocze w ruchu liniowym, a w weekendy w transporcie wycieczkowym sprawdza się jako pracownik na dwóch etatach. Siódmy raz z kolei zwyciężył w rankingu czytelników Najlepsze pojazdy użytkowe 2011 jednej z niemieckich grup wydawniczych w kategorii autobusy dalekobieżne. Każdy pojazd można dopasować na potrzeby turystyki poprzez wyposażenie w odpowiednie siedzenia, kuchnię i toaletę. Nowoczesny, wielokrotnie nagradzany projekt łączy w sobie elementy autobusów liniowych, np. znacznie obniżone szyby boczne, z cechami pełnowartościowych pojazdów turystycznych. Autobus jest dostępny w wersji dwuosiowej o długości 12,26 m z maksymalnie 55 fotelami oraz o długości 13 m z 59 fotelami.

Autokary NEOPLAN – znane na całym świecie od 75 lat
W 2010 r. prestiżowa marka autobusów NEOPLAN obchodziła swoje 75. urodziny. Od 2001 roku należy ona do koncernu MAN, a od 2009 skupia się szczególnie na rynku turystyki luksusowej. VIP Class to hasło najlepiej opisujące markę ekskluzywnych autokarów NEOPLAN, wyznaczających nowe standardy w zakresie technologii, ergonomii i wzornictwa.

Najlepsze modele: NEOPLAN Starliner
Stałe miejsce na europejskich drogach ma innowacyjny NEOPLAN Starliner o charakterystycznej stylistyce Sharp Cut, który jest tym samym flagowym produktem marki. Zaprojektowany w 2004 roku autokar prezentuje sobą maksimum opcji dostępnych aktualnie w segmencie autobusów turystycznych. Poprzez swoje wzornictwo NEOPLAN definiuje własny język formy, w sposób genialny łączący płaszczyzny i krawędzie, czyniąc model Starliner autokarem niemającym sobie równych.  NEOPLAN Starliner dostępny jest w dwóch długościach - 12,99 i 13,99 m. Obie wersje posiadają sześciocylindrowy silnik rzędowy o mocy 505 KM, który dzięki technologii MAN PURE DIESEL niewymagającej stosowania AdBlue spełnia surowe wymagania standardu EEV. Warianty silników w wersji Euro 6 zostaną zaprezentowane w 2012 r.

Ponadczasowy: NEOPLAN Cityliner
Aktualny model jako pierwszy autobus otrzymał w 2007 r. międzynarodową nagrodę wzorniczą red dot: best of the Best. Dzięki swoim typowym dla stylistyki NEOPLAN cechom projektu Sharp Cut nad szybami bocznymi, prostej elegancji i dynamicznym liniom Cityliner zrobił furorę na targach IAA 2006. Podstawowym pojazdem tego typoszeregu jest dwuosiowy Cityliner o długości 12,24 m z 55 miejscami siedzącymi. Trójosiowy Cityliner C ma natomiast dzięki dodatkowym 75 centymetrom długości wyraźną przewagę pod względem przestronności i dodatkowych rezerw obciążenia użytkowego. W zależności od wariantu wyposażenia posiada on od 50 do 55 miejsc siedzących. Najbardziej atrakcyjnym modelem w ofercie jest trójosiowy Cityliner L o długości 13,99 m i pojemności bagażnika 11,4 m3. Paleta silników NEOPLAN Cityliner obejmuje zakres mocy od 400 KM do 480 KM. Wszystkie te silniki spełniają surowe wymagania standardu EEV dzięki technologii MAN PURE DIESEL niewymagającej stosowania AdBlue. Elektrohydrauliczna kierowana oś wleczona trójosiowego autobusu NEOPLAN Cityliner zapewnia oprócz małej średnicy łuku zawracania, także możliwie najłatwiejsze manewrowanie przy niewielkim zużyciu opon.

Systemy bezpieczeństwa i asystenty przyczyniają się do unikania wypadków i minimalizują ich skutki. NEOPLAN Cityliner może być wyposażony w elektroniczny system stabilizacji ESP, asystenta hamowania, ogranicznik prędkości maksymalnej, sterowany elektronicznie system amortyzujący CDS (Comfort Drive Suspension), tempomat z regulacją odstępu ACC (Adaptive Cruise Control) czy system nadzorujący utrzymywanie toru jazdy LGS (Lane Guard System). Kolejnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jest koncepcja oświetlenia Citylinera, który jako pierwszy autobus w swojej klasie został wyposażony w światła do jazdy na zakrętach, poprawiające, dzięki większemu stożkowi światła, widoczność na ciasnych zakrętach i podczas skręcania w drogę poprzeczną. Na życzenie reflektory modułowe można wyposażyć również w żarówki biksenonowe.

NEOPLAN Tourliner
Paletę autokarów NEOPLAN zamyka Tourliner bazujący na sprawdzonej technologii MAN, bardzo ceniony w całej Europie jako rozwiązanie korzystne cenowo. Solidny autokar ze wszystkimi zaletami marki NEOPLAN wyposażony jest w silnik MAN D20 Common Rail o mocy 400 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1900 Nm. Dostępna jest również opcja o mocy 440 KM. W obu trójosiowych pojazdach NEOPLAN Tourliner C i Tourliner L stosowane są silniki MAN D26 Common Rail o mocy 440 KM i 480 KM. W zależności od długości (do wyboru są opcje 12, 13,26 i 13,80 m) mogą one pomieścić od 44 do 63 pasażerów. Autokary NEOPLAN Tourliner wyposażane są seryjnie w program stabilizujący ESP, który łącznie z elektronicznym układem hamulcowym EBS z asystentem hamowania oraz ogranicznikiem prędkości maksymalnej (MSC) stanowi nową jakość wśród autokarów standardowych.

Autobus dwupokładowy Skyliner
Na targach Busworld jesienią 2011 r. firma MAN Truck & Bus rozpoczęła sprzedaż 5. generacji popularnego modelu NEOPLAN Skyliner. Jego styl Sharp Cut z prostymi liniami i ostrymi krawędziami szkła w połączeniu z bezkompromisową aerodynamiką stanowi nową jakość w królewskiej klasie autokarów. Jego współczynnik oporu powietrza (cW) wynosi zaledwie 0,41 i stanowi wartość nieosiągalną do tej pory w przypadku autobusów dwupokładowych. Ta zoptymalizowana aerodynamika daje bardzo efektywne wartości zużycia paliwa i służy tym samym ochronie środowiska. Odpowiedni napęd zapewnia nowoczesny i ekonomiczny silnik MAN D26 Common Rail o mocy 505 KM.

Nowy NEOPLAN Skyliner oferuje do 83 miejsc siedzących. Ponieważ jest o 20 cm dłuższy od swojego poprzednika, czyli liczy 13,99 m, przestrzeń dla pasażerów i bagażowa jest proporcjonalnie większa. Dwoje szerokich drzwi i niska wysokość wsiadania licząca mniej niż 36 cm umożliwiają wygodne wchodzenie na dolny pokład, który dzięki wysokości 1,81 m i szerokiemu przejściu jest bardziej przestronny, niż można by się spodziewać. Pokład górny prezentuje się jako luksusowa strefa wypoczynku o wysokości 1,68 m. Do dyspozycji pasażerów jest u góry jasny obszar wypoczynkowy, który nie ma sobie równych na rynku autobusów dwupokładowych. Skylights to szyby boczne przechodzące u góry w dach, nowatorskie okno kopułowe z tyłu w pierwszym rzędzie foteli oraz seryjne, duże okno dachowe.

Dwupokładowe autokary stawiają specjalne wymagania w zakresie klimatyzacji wnętrza. Dzięki nowej koncepcji dwustrefowej klimatyzacji kierowca może jeszcze lepiej sterować temperaturą dolnego i górnego pokładu w sposób niezależny. Tradycyjna klimatyzacja z tyłu autobusu służy jedynie górnemu pokładowi, podczas gdy dolny dysponuje dwoma własnymi parownikami (tak zwanymi klimatorami) o mocy 9 kW każdy.

Model NEOPLAN Skyliner jako pierwszy dwupokładowy autobus jest seryjnie wyposażony w aktywny, sterowany elektronicznie system resorowania CDS (Comfort Drive Suspension). Właśnie w tym typie pojazdu o stosunkowo wysoko położonym środku ciężkości system CDS potwierdza wszystkie swoje zalety: znacznie zwiększa stabilność i bezpieczeństwo jazdy, redukuje kołysanie i kiwanie się pojazdu, co z kolei przekłada się na znaczną poprawę komfortu podróży.

Źródło: MAN Truck & Bus Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL