Hybrydowe ciężarówki Volvo na ulicach

Hybrydowe ciężarówki Volvo na ulicach

Image Szwedzka Agencja ds. energii przyznała koncernowi Volvo dofinansowanie do projektu związanego z opracowaniem i przetestowaniem technologii hybrydowej w dwóch pojazdach na terenie Szwecji. Oczekuje się, że te samochody ciężarowe zostaną wprowadzone do użytku w ciągu roku.

Celem wspomnianego projektu jest uzyskanie oszczędności w zużyciu paliwa dochodzących do 30%.

Optymalne rozwiązanie dla transportu lokalnego

Proponowane przez koncern Volvo rozwiązanie hybrydowe łączy najlepsze cechy silnika wysokoprężnego i elektrycznego. Silnik elektryczny jest używany podczas ruszania z miejsca i przyspieszania do prędkości około 20 km/h. Przy wyższych prędkościach, uruchamiany jest silnik Image wysokoprężny, który przejmuje zadanie napędzania pojazdu, jednocześnie ponownie ładując akumulatory silnika elektrycznego. Podczas hamowania, wytwarzana w związku z nim energia jest również wykorzystywana do ponownego ładowania akumulatorów. Moc silnika elektrycznego jest wykorzystywana podczas postoju, podczas jazdy w korkach oraz podczas załadunku lub rozładunku.


„Koncern Volvo jest od 20 lat zaangażowany w badania i rozwój technologii silników hybrydowych” –powiedział Staffan Jufors, prezes i dyrektor generalny koncernu Volvo Trucks. „Dzisiejsze testy torują drogę do rozpoczęcia w przyszłości produkcji seryjnej, a naszym celem jest zaoferowanie klientom, w ciągu kilku najbliższych lat, hybrydowych samochodów ciężarowych”.

Ponieważ hybrydowy samochód ciężarowy sprawdza się najlepiej podczas jazdy cechującej się częstym zatrzymywaniem i ruszaniem z miejsca, idealnie nadaje się do lokalnej dystrybucji towarów oraz usług w segmencie komunalnym, na przykład wywozu odpadów. Ponieważ silnik wysokoprężny zostaje całkowicie wyłączony, gdy pojazd przestaje się poruszać, nie emituje szkodliwych spalin i jest zupełnie cichy, co stanowi dużą zaletę zwłaszcza podczas pracy w dzielnicach mieszkaniowych.
źródło: Volvo Trucks Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL