Volvo kupuje Nissana ?

Volvo kupuje Nissana ?
Image Szwedzki producent ciężarówek i autobusów Volvo AB ogłosił zamiar przejęcia swego japońskiego konkurenta Nissan Diesel Motor Co. za sumę 7,5 mld koron szwedzkich (812,2 mln euro, 1,07 mld dol.).

Volvo posiada już 19 proc. akcji Nissan Diesel. Dyrekcja japońskiej firmy, według pierwszych sygnałów, wyraziła zgodę na ofertę Szwedów.

"Nissan Diesel zyska w ten sposób zasoby i stabilność finansową niezbędne do pełnego wykorzystania możliwości, które obu stronom stwarza bliższa współpraca" - oświadczył dyrektor naczelny Volvo Leif Johansson.

Johansson przyznał, że japońska technologia i jakość produkcji stanowić będą "ważny wkład" do szwedzkiego koncernu. "Nissan Diesel posiada silną pozycję w Japonii i w innych krajach Azji, w których Volvo spodziewa się znacznego wzrostu gospodarczego" - dodał.

Volvo, które jest obecnie największym producentem ciężarówek w Europie i drugim na świecie, przejęło w 2001 r. francuskiego rywala Renault Trucks (akcjonariusza i partnera Nissan Motor) oraz firmę Mack Trucks.

W ub. r. zysk netto szwedzkiego producenta wzrósł o 24,5 proc. do 16,31 mld koron (1,802 mld euro).

 

 

źródło: PAP 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL