Bezpiecznie za kółkiem

Bezpiecznie za kółkiem

bezpieczny_kierowca_-_600

Solaris Bus & Coach S.A., lider europejskiego rynku autobusów i trolejbusów, konsekwentnie stawia na podnoszenie kwalifikacji kierowców. W kolejnej edycji prowadzonego przez Solarisa programu Bezpieczny Kierowca wzięło udział niemal 100 pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi.

Z rozpoczętego przez firmę Solaris w 2005 r. programu szkoleń kierowców skorzystało już ponad 700 osób. Od trzech lat zajęcia są realizowane we współpracy z Test & Training Safety Centre. Jest to Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, który na terenie byłego lotniska w Bednarach pod Poznaniem stworzył największy w Polsce kompleks szkoleniowy dla kierowców. Wszystkie treningi zostały przeprowadzone zgodnie z metodologią Test & Training International - austriackiej szkoły o międzynarodowej renomie. Dzięki zakończonym właśnie zajęciom dla pracowników MPK Łódź grono Bezpiecznych Kierowców powiększyło się o blisko 100 osób.

- Dzięki współpracy z firmą Solaris Bus & Coach, już po raz drugi z ośrodka Test & Training Safety Centre, mogą korzystać kierowcy MPK-Łódź. Tym razem jest to efekt realizowanej w tym roku umowy na dostawę 45 niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów Urbino do łódzkich zajezdni przy ulicach Nowe Sady i Limanowskiego - powiedział Marcin Małek, rzecznik prasowy MPK-Łódź.

Od 17 do 21. 10. 2011 r., na terenie ośrodka Test & Training Safety Centre w Bednarach pod Poznaniem, kierowcy MPK Łódź doskonalili technikę jazdy miejskimi autobusami Solaris Urbino. Zajęcia były podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Rozpoczynały się wykładem na temat głównych przyczyn wypadków i niebezpiecznych sytuacji w ruchu oraz odpowiednich zachowań i reakcji w warunkach zagrożenia. Trening na torze obejmował szereg zagadnień od prawidłowego ustawienia fotela, po wyprowadzenie pojazdu z poślizgu w wyniku podsterowności lub nadsterowności pojazdu. Kierowcy mogli również przećwiczyć manewry awaryjne - nagłe hamowanie czy omijanie przeszkód na drodze. Dużą uwagę zwrócono także na doskonalenie umiejętności jazdy w zakręcie.

- Wielu uczestników naszych treningów przyznaje, że nie zdawało sobie sprawy z tego, jak będzie zachowywał się autobus miejski w takich awaryjnych sytuacjach, jakie symulujemy podczas zajęć. Nie wszyscy potrafią np. przewidzieć jak długa będzie droga hamowania pojazdu na śliskiej czy mokrej nawierzchni. Niestety z reguły jest ona znacznie dłuższa niż pierwotnie przewidywali kierowcy. Dlatego najbardziej zależy nam na zwiększeniu ich świadomości i pokazaniu z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się na drodze kierując pojazd o takich gabarytach i masie jak autobus - dodał Przemysław Tomaszewski instruktor Test & Training Safety Centre.

Źródło : Solaris Bus & Coach

 


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL