Kursy z lewostronnej jazdy w Polsce

Kursy z lewostronnej jazdy w Polsce
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach jako pierwszy w kraju rozpoczął szkolenia kierowców wyjeżdżających na Wyspy. Uczą się nie tylko przepisów, ale przede wszystkim jazdy lewą stroną
Kierowcy ćwiczą w specjalnie powstałym w tym celu "angielskim miasteczku ruchu drogowego", które znajduje się tuż obok katowickiego lotniska na Muchowcu. Są tam normalne skrzyżowania i ronda, z tą tylko różnicą, że trzeba poruszać się na nich lewym pasem. Samochód też angielski, z kierownicą po drugiej stronie. - Poruszanie się po lewej stronie to tylko jeden z problemów. Oprócz tego jest cała masa innych różnic. Przykładowo: w Anglii są o wiele bardziej restrykcyjne zasady używania kierunkowskazów, każdorazowo podczas zatrzymywania się na czerwonym świetle trzeba zaciągnąć hamulec ręczny, nawet zasady wsiadania do kabiny są ściśle określone - wylicza Roman Bańczyk, zastępca dyrektora WORD-u, który prowadzi szkolenie.

Na pomysł, żeby kierowców wyjeżdżających do pracy w Anglii przeszkolić w Polsce, wpadła jedna z firm zajmujących się pośrednictwem pracy. W tym celu dogadała się z katowickim WORD-em, który prowadzi szkolenia. - Kierowcy, którzy są wysyłani do Wielkiej Brytanii, muszą odbyć tzw. jazdę sprawdzającą. Mimo że trafiali tam doświadczeni kierowcy, Anglicy często kręcili nosami i mówili, że Polacy nie umieją jeździć, po czym kierowali ich na kosztowne kursy. W końcu okazało się, że taniej i wygodniej będzie, jeśli takie szkolenia zorganizujemy w Polsce - tłumaczy Bańczyk.

Sam przez tydzień uczył się w Anglii tajników tamtejszego ruchu drogowego. Oprócz sfinansowania szkolenia angielska firma przysłała do Katowic ciągnik z kierownicą po prawej stronie. Dzięki temu kierowcy nie muszą wyjeżdżać na Wyspy, żeby nauczyć się prowadzenia ciężarówki w brytyjskich realiach.

W kursach mogą uczestniczyć kierowcy, którzy mają już uprawnienia do prowadzenia tirów. Aby wziąć udział w szkoleniu, muszą zgłosić się do katowickiej siedziby firmy Amber Recruitment. Stamtąd po zakwalifikowaniu i znalezieniu pracy są kierowani na szkolenie do katowickiego WORD-u. 24-godzinny kurs składa się z ośmiu godzin teorii i 16 praktyki.

Do tej pory ze szkolenia skorzystało 15 kierowców, którzy pracują już w Anglii. Następny kurs rozpocznie się w marcu.źródło: Gazeta.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL