Bezpieczeństwo części zamiennych

Bezpieczeństwo części zamiennych
Image Podczas debaty nad propozycją Komisji Europejskiej, aby wprowadzić “Klauzulę Napraw” do unijnego prawa ochrony wzorów, celem zapewnienia swobody konkurencji w zakresie motoryzacyjnych części zamiennych, Parlament Europejski (Komisja Prawna) zlecił wykonanie opracowania na temat bezpieczeństwa części zamiennych.

Opracowanie to miało wyjaśnić czy istniejące akty prawe UE, dotyczące wymagań związanych z bezpieczeństwem (bezpieczeństwo produktu, bezpieczeństwo konsumenta, bezpieczeństwo drogowe), odnoszą się we właściwy sposób do widocznych części zamiennych – elementów karoserii, oświetlenia i szyb. Wartość rynku widocznych części zamiennych w UE wynosi 12 - 13 miliardów Euro, w Polsce to już ponad 2 miliardy zł.

Wyniki przedstawione w opracowaniu Autopolis/Thatcham, które będą przedmiotem dyskusji w Komisji Prawnej w dniu 3 października, zawierają czytelny komunikat:

- Nie istnieją „ani opisowe ani statystyczne dowody” na to, że produkowane przez niezależnych producentów części zamienne mogłyby stwarzać w praktyce większe ryzyko związane z bezpieczeństwem niż części oryginalne. Warte zauważenia jest również, że przemysł samochodowy, który poruszył zarzuty problemów związanych z bezpieczeństwem, nie był w stanie przedstawić w tej kwestii żadnych dowodów.

 

- Jeśli jakieś części miałyby się stać kluczowymi ze względu na bezpieczeństwo – np. mając na uwadze zwiększone bezpieczeństwo pieszego w przyszłości, są one już objęte „misternym i efektywnym systemem homologacji” (Procedury Zatwierdzania Typu). “Takie podejście jest bardziej niż adekwatne, aby zapewnić bezpieczeństwo pojazdów”.
 

Opracowanie ostrzega również, że: “Prawo do Ochrony Wzorów oraz kwestia bezpieczeństwa nie powinny być mylone”. Końcowym wnioskiem opracowania jest: {quotes}“Istniejące prawodawstwo Unii Europejskiej zawiera efektywne instrumenty dla zapewnienia bezpieczeństwa części zamiennych w tym samym stopniu, w jakim wymagane jest to dla pojazdów jako całości”.{/quotes}

 

 
Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów SDCM
, komentuje sytuację, w jakiej znalazła się przedłużająca się debata nad Klauzulą Napraw: “Mamy nadzieję, że Komisja Prawna (JURI) wznowi dyskusję nad propozycją Komisji Europejskiej, dotyczącą ochrony wzorów i poprze Klauzulę Napraw, tak jak zrobiły to już w zeszłym roku Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), oraz Komisja Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON)”.źródło: SDCM

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL