Hamulce doskonałe ?

Hamulce doskonałe ?
Image Wysokie wymogi w stosunku do systemów hamulcowych w pojazdach ciężarowych można ocenić na podstawie poniższego porównania: 40. tonowy zestaw drogowy z silnikiem o mocy 430 KM potrzebuje około 45 sekund, aby z prędkości zerowej osiągnąć prędkość 80 km/h.

{quotes}Zredukowanie tej prędkości do zera zajmuje jedynie 3 sekundy. W tym przypadku osiągana jest moc hamowania ponad 9000 KM. {/quotes} Odpowiada to łącznej mocy 18 ciągników siodłowych, wyposażonych w silniki 500 KM każdy.

Prace nad udoskonalaniem systemów hamulcowych prowadzą do znaczącej redukcji drogi hamowania. W przypadku produkowanej na początku lat 90. ciężarówki MAN F90, z hamulcami bębnowymi, droga hamowania przy prędkości 80 km/h wynosi 60 m.
MAN F2000, (następcy MAN F90) z hamulcami tarczowymi na kołach przednich jest w stanie zatrzymać się przy tej samej prędkości po 45 m.

Obecnie MAN TGA, wyposażony w hamulce tarczowe na wszystkich kołach, potrzebuje w tych samych warunkach 39 m – pod warunkiem, że kierowca zdecydowanie wciśnie pedał hamowania.
źródło: MAN
Nutzfahrzeuge

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL