×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 46.
Rolnicy za kółkiem

Rolnicy za kółkiem

Kto zastąpi polskich kierowców wyjeżdżających zagranicę? Na Lubelszczyźnie będą to rolnicy, którzy za pieniądze z Unii Europejskiej uczą się jeździć autobusami i ciężarówkami
Lublin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie organizowano kursy dla kierowców chcących pracować za granicą - głównie Wielkiej Brytanii. Chętnych do wyjazdów nie brakowało. Teraz znów jako jedno z pierwszych miast w kraju Lublin organizuje kursy dla rolników, którzy mogliby pracować jako kierowcy. W Ośrodku Szkolenia Kierowców "Kulka" miejsc jest 300, ale chętnych o wiele więcej. Rolnicy chcą zrobić prawo jazdy kategorii D czy C, aby mieć drugi fach, bo praca w polu powoli przestaje się opłacać.

- Ledwo wiążemy koniec z końcem - mówi Mirosław Kunach, który prowadzi gospodarstwo w Rudnie pod Parczewem na Lubelszczyźnie. Wojciech Szczęśniak dodaje, że gdyby nie to, że ma pracującą żonę, chyba nie miałby za co kupić chleba.

Gdy tylko nadarzyła się okazja, obaj rolnicy zgłosili się na kurs prawa jazdy. W sumie w pierwszym szkoleniu bierze 20 osób. Kolejne mają być prowadzone non stop, do maja przyszłego roku. W kursie może uczestniczyć nawet członek rodziny rolnika, jeśli mieszka na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców. Projekt nie obejmuje jedynie emerytów, rencistów oraz osób zarejestrowanych jako bezrobotne.

Co ważne, udział w szkoleniu jest bezpłatny. Za wszystko płaci Unia i budżet państwa: projekt "Transport - mobilny rynek pracy" jest bowiem finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Rolnicy dostają za darmo nie tylko kurs (za który normalnie zapłaciliby 3 tys. zł), ale też dodatek szkoleniowy (104 zł miesięcznie) oraz podręczniki i testy. Darmowe są również badania lekarskie, a ci, którzy dojeżdżają na zajęcia, otrzymają zwrot kosztów.

Jakie szanse na rynku pracy mają rolnicy po kursach? Bardzo duże, bo rubryki ogłoszeniowe pękają w szwach od propozycji dla kierowców tirów czy autobusów. Regularnie takie ogłoszenia daje np. lubelskie MPK, bo dzięki organizowanym w mieście kursom wielu jego pracowników wyjechało do Anglii.





źródło: METRO