Dobre czasy dla PACCAR

Dobre czasy dla PACCAR

Image
Kenworth T660- najnowszy produkt w ofercie pojazdów aerodynamicznych.
"Firma PACCAR zanotowała rekordowe przychody i zysk netto w pierwszym kwartale 2006 r." powiedział Mark C. Pigott, Prezes i Dyrektor Generalny firmy. "Zróżnicowana działalność firmy PACCAR na całym świecie przyczyniła się do osiągnięcia nadzwyczajnych wyników w tym kwartale. PACCAR Parts, PACCAR Financial Services, Information Technology and Truck Manufacturing w znaczącym stopniu przyczyniły się do osiągnięcia rekordowego zysku netto.

Przychody ze sprzedaży firmy PACCAR w Ameryce Północnej, Europie oraz na rynkach eksportowych utrzymują się na dobrym poziomie dzięki najwyższej jakości produktów i usług firmy.

Firma PACCAR od ponad 100 lat koncentruje się na projektowaniu innowacyjnych produktów, wykorzystywaniu zaawansowanych technologii oraz zapewnieniu najwyższej klasy wsparcia klienta."

Image W pierwszym kwartale 2006 roku Firma PACCAR osiągnęła 342,0 miliony USD (2,02 USD na rozproszoną akcję) jest to 25%-owy wzrost w porównaniu do 274,0 milionów USD (1,56 USD na rozproszoną akcję) uzyskanych w pierwszym kwartale 2005 r. W pierwszym kwartale przychody ze sprzedaży netto oraz przychody z usług finansowych wyniosły 3,85 miliardów USD w porównaniu do 3,33 miliardów USD w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Skonsolidowany zwrot z przychodów netto (ROR) spółki wyniósł rekordowe 8,9 procent w pierwszym kwartale 2006 r. w porównaniu do 8,2 procent w pierwszym kwartale 2005 r. "Nadzwyczajny zwrot z przychodów wyraźnie potwierdza, że PACCAR jest jedną z wiodących firm przemysłowych i finansowych na świecie" powiedział Mike Tembreull, Wiceprezes firmy.

 

Kwartalna dywidenda podwyższona o 20%

Zarząd firmy PACCAR zatwierdził podwyższenie regularnej kwartalnej dywidendy z 0,25 USD (dwudziestu pięciu centów) za akcję do 0,30 USD (trzydziestu centów) za akcję, a dywidenda zostanie wypłacona 5 czerwca 2006 r. akcjonariuszom, którzy nabyli akcje przed 18 maja 2006 r. W okresie ostatnich 10 lat Firma PACCAR podwyższyła swoją regularną kwartalną dywidendę dziewięciokrotnie - o 435% w skali dekady. Firma PACCAR wypłaca kwartalne dywidendy od 1941 roku.

Światowy Lider Technologii

Podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się 13 lutego 2006 r. w Białym Domu, Prezydent George W. Bush wręczył firmie PACCAR Narodowy Medal Technologii, najwyższe wyróżnienie państwowe za innowacje. Firma PACCAR w pełni zasłużyła na tę nagrodę, będąc przez dziesięciolecia liderem w branży aerodynamicznych, lekkich pojazdów komercyjnych, które radykalnie obniżyły zużycie paliwa, zwiększyły produktywność transportu towarowego i przyczyniły się do wzmocnienia gospodarki Stanów Zjednoczonych.

"Prym technologiczny firmy PACCAR jest wynikiem innowacyjności i kreatywności naszych 22 000 pracowników" powiedział Pigott. "Innowacyjność jest jedną z podstawowych cech firmy PACCAR i umożliwia jej utrzymanie wiodącej pozycji w swojej branży." Firma PACCAR niedawno ogłosiła kilka nowych fascynujących inicjatyw, które przyczynią się do zwiększenia wartości dodanej dla jej klientów:

  • PACCAR Hybrid Power będzie montowany w wybranych pojazdach do 2008 roku, a celem firmy jest uzyskanie 30%-owej poprawy wydajności zużycia paliwa w konkretnych zastosowaniach transportowych w okresie kolejnych siedmiu lat.
  • Wiodący system nawigacji satelitarnej GPS firmy PACCAR stanowi standardowe wyposażenie większości modeli i umożliwia sterowanie menu przy pomocy ekranu dotykowego oraz odczyt plików MP3.
  • DAF Trucks w Europie rozpoczął produkcję nowego modelu flagowego XF105 napędzanego nowym, ekonomicznym silnikiem PACCAR MX o pojemności 12,9 litra.
  • Elektroniczne biura sprzedaży i finansowe zostały dodane do Elektronicznych Dealerów PACCAR, w których firma wykorzystuje zaawansowaną technologię umożliwiającą obsługę 1800 niezależnych siedzib dealerów. Ponad 11 000 dealerów, klientów, dostawców i pracowników odwiedziło Centra Technologiczne.
  • Kenworth Truck Company zaprezentowała nowy model T660 o poprawionej aerodynamice, doskonałych przednich światłach oraz wyższym komforcie kierowcy.

Znaczący awans w rankingu przemysłowym

W wydaniu z 17 kwietnia 2006 r. tygodnik Fortune umieścił firmę PACCAR na 157 miejscu w rankingu 500 największych spółek Fortune 500 pod względem wartości przychodów w 2005 roku, co stanowi awans ze 188 miejsca w 2004 roku. Firma PACCAR jest jedną z wiodących spółek pod względem zwrotu z przychodów pośród 28 spółek OEM w branży motoryzacyjnej. W ostatnich dziesięciu latach firma PACCAR należała do czołowej dwudziestki pod względem średniorocznego wzrostu EPS oraz czołowej piątki pod względem całkowitej stopy zwrotu dla inwestorów pośród wszystkich spółek uwzględnionych w rankingu Fortune 500.

Wzrost inwestycji kapitałowych w całej spółce

"Firma PACCAR notuje rekordowy zysk dzięki korzyściom wynikającym z ciągłych inwestycji kapitałowych w całej spółce" powiedział Prezes Tom Plimpton, "Aby w dalszym ciągu zwiększać przewagę nad konkurencją w branży, firma PACCAR będzie zwiększać wartość inwestycji kapitałowych i kosztowych, budując nowe zakłady przyspieszając proces opracowywania nowych produktów oraz rozwijając platformy usług finansowych i technologicznych. Przykłady takich inwestycji to: nowe centrum testowania silników w Europie, 20 procentowy wzrost zdolności produkcyjnej fabryki Kenworth, nowe centra dystrybucji części, nowe aerodynamiczne i hybrydowe pojazdy, rozszerzenie działu PACCAR Leasing oraz nowe finansowe i produkcyjne systemy informatyczne. Koszt tych fascynujących projektów zwiększy koszty prac badawczych i rozwojowych, lecz zapewni jeszcze szybszy rozwój firmy w przyszłości."

Silny rozwój światowego rynków pojazdów komercyjnych

"Światowy przemysł pojazdów komercyjnych jest rozwijającą się branżą, która w dalszym ciągu notuje wysoki poziom popytu," powiedział Starszy Wiceprezes Jim Cardillo. "Działalność transportowa rozwija się, a firmy zajmujące się transportem drogowym notują rekordowe zyski," dodaje Cardillo. "Sprzedaż detaliczna samochodów przemysłowych klasy 8 w USA i Kanadzie jest w 2006 roku prognozowana na poziomie od 290 000 do 310 000 sztuk, co stanowi ok. 5%-owy wzrost w stosunku do 2005 r. Przewiduje się, że sprzedaż pojazdów przemysłowych klasy 6-7 na amerykańskim i kanadyjskim rynku nieznacznie wzrośnie do 100 000-110 000 sztuk."

"W ostatnich kilku latach zachodnioeuropejski rynek samochodów ciężarowych notował szybszy wzrost niż PKB strefy Euro ze względu na rozwój sektora transportowego oraz rozszerzenie europejskiej strefy wolnego handlu," komentuje Aad Goudriaan, Prezes DAF Trucks. "Według prognoz w 2006 roku zachodnioeuropejski rynek samochodów ciężarowych powyżej 15-ton zanotuje sprzedaż pojazdów na poziomie 245 000-265 000 sztuk, czyli mniej więcej na poziomie ubiegłego roku. Firma DAF Trucks każdego roku w ciągu ostatnich sześciu lat systematycznie zwiększała swój udział w rynku, notując w 2005 roku rekordowy 13,7%-owy udział w rynku pojazdów powyżej 15 ton. W 2006 r. wielkość rynku pojazdów przemysłowych 6-15 ton powinna osiągnąć poziom 75 000-80 000 pojazdów."

 

 

źródło: DAF Trucks Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL