Wörth - największy zakład montażowy samochodów ciężarowych w Europie.

Wörth - największy zakład montażowy samochodów ciężarowych w Europie.
Image Pod hasłem "40 lat samochodów ciężarowych Mercedes-Benz z fabryki w Wörth" DaimlerChrysler obchodzi jubileusz swego zakładu w Wörth. Zaproszeni na uroczystość goście to przedstawiciele świata biznesu, polityki i władz regionu, wśród których nie zabrakło Wicepremiera i Ministra Gospodarki, Transportu, Rolnictwa i Uprawy Winorośli Nadrenii-Palatynatu (Rheinland-Pfalz) - Hansa-Artura Bauckhage.
Podczas imprezy zorganizowanej w celu uczczenia jubileuszu prof. Jürgen E. Schrempp, Prezes Zarządu DaimlerChrysler AG, powiedział: "Decyzja o założeniu fabryki w Wörth podjęta przez spółkę 40 lat temu okazała się być mądrym posunięciem.

Dzisiaj Wörth jest największym zakładem montażowym samochodów ciężarowych w Europie, a przy zatrudnieniu na poziomie ponad 9 000 osób jest także największym pracodawcą w południowej części Palatynatu. Sukces tego zakładu możliwy był tylko dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i lojalności naszego personelu tutaj zatrudnionego."

Podczas imprezy jubileuszowej Hans-Artur Bauckhage, Minister Gospodarki i Transportu Nadrenii - Palatynatu podkreślił znaczenie zakładu w Wörth jako czynnika stymulującego gospodarkę regionu.

"Wzrost gospodarczy jest istotny dla naszego dobrobytu. Fabryka w Wörth stanowi przykład właśnie takiego wzrostu oraz udanego procesu podejmowania decyzji przez zarządzających przedsiębiorstwem. W zasadzie niemożliwe jest wymierne wyrażenie gospodarczego wpływu tego przedsięwzięcia na południowy Palatynat, a praktycznie także dla całego wówczas raczkującego regionu Nadrenii - Palatynatu. Ci z nas, którzy pochodzą z Palatynatu, są więc szczególnie dumni z zakładu w Wörth."

Historia sukcesu rozpoczęła się w roku 1963 od produkcji kabin samochodów ciężarowych. Historia sukcesu produkowanych w Wörth samochodów ciężarowych Mercedes-Benz rozpoczęła się 1 października 1963 roku od produkcji kabin.
Już od kwietnia 1964 roku wszystkie elementy tłoczone kabin samochodów ciężarowych Mercedes-Benz pochodziły z zakładu w południowym Palatynacie.
Pierwsza hala montażowa o długości 750 metrów i szerokości 50 metrów w swoim czasie była nie tylko jedną z największych, ale także najnowocześniejszych w Niemczech. Pierwszy kompletny samochód ciężarowy opuścił taśmę w roku 1965. Od roku 1973 rozpoczęto wprowadzanie modułowej produkcji ciężarówek opartej na koncepcji wspólnych rodzin podzespołów.
Ówczesna Daimler-Benz AG była pierwszym przedsiębiorstwem na świecie wytwarzającym pojazdy użytkowe przy wykorzystaniu taśmy produkcyjnej. Pozytywna ocena po czterech dekadach.

Ponad czterdzieści lat po pierwszym wbiciu łopaty na budowie zakładu fabryka w Wörth zajmuje powierzchnię ponad 2,4 mln metrów kwadratowych. Wielkości produkcji także istotnie wzrosły z początkowego poziomu 800 samochodów ciężarowych rocznie do rocznej produkcji przekraczającej 75 000 pojazdów w roku 2002. Od czasu uruchomienia zakładu w 1963 roku fabrykę opuściło około 2,7 mln samochodów ciężarowych Mercedes-Benz. Liczba pracowników wzrosła z poziomu 100 osób w roku 1963 do ponad 9 000 osób, przy czym produkcja zakładu w Wörth zapewnia także zatrudnienie u dostawców, z których część ulokowała swe zakłady w pobliżu fabryki DaimlerChrysler. Actros - sukces narodził się w Wörth.

Jedną z ważnych kart historii zakładu w Wörth zapisał Actros. Wyprodukowana w liczbie 260 000 pojazdów w okresie od roku 1996 do roku 2003, pierwsza generacja najcięższej rodziny samochodów użytkowych Mercedes-Benz odniosła imponujący sukces. Nowy model, w jeszcze większym stopniu przyjazny kierowcy, został wyróżniony w październiku przez jury złożone z grona międzynarodowych dziennikarzy tytułem "Truck of the Year 2004".
Zarówno zgodne opinie ekspertów, jak i bieżący napływ zamówień zdają się potwierdzać początek równie pełnej sukcesów historii. Równolegle do okrętu flagowego, jakim bez wątpienia jest Actros, rozwijają się pozostałe rodziny samochodów ciężarowych Axor i Atego. Prognozowana sprzedaż pojazdów z fabryki w Wörth na koniec 2003 roku kształtuje się obecnie na poziomie znacznie przekraczającym wartości zaplanowane. Kolejną kluczową decyzją firmy było przeniesienie w roku 2002 produkcji pojazdów Unimog do zakładu w Wörth.
Od roku 2003 rodzinę samochodów ciężarowych uzupełnia Econic, specjalistyczny pojazd przeznaczony do wykorzystania na przykład w miejskich przedsiębiorstwach oczyszczania, na lotniskach lub w straży pożarnej.źródło: Mercedes-Benz Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL