O homologacji

O homologacji
W odpowiedzi na doniesienia mediów w sprawie blokowania indywidualnego importu nowych aut Departament Dróg i Transportu Drogowego MTiB wyjaśnia, że polskie przepisy w sprawach homologacji pojazdów są zgodne z obowiązującymi we Wspólnocie Europejskiej.
 

Zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 108, poz. 908 z późn.zm.) obowiązek uzyskania dla każdego nowego typu pojazdu świadectwa homologacji nie dotyczy producenta lub importera samochodu osobowego z silnikiem spalinowym, ciągnika rolniczego, motocykla i motoroweru, który uzyskał w odniesieniu do poszczególnych tych pojazdów świadectwo homologacji wydane zgodnie ze wspólnotową procedurą homologacji przez właściwy organ państwa członkowskiego.

W konsekwencji na podstawie art. 72 ust. 1 pkt 3 ustawy wymienione pojazdy są rejestrowane na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji wystawionego na podstawie homologacji wspólnotowej. Pojazdy te w myśl art. 81 ust. 2 omawianej ustawy nie podlegają również pierwszemu badaniu technicznemu przed pierwszą rejestracją.źródło: Ministerstwo Transportu

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL