Castrol w czołówce firm olejowych

Castrol w czołówce firm olejowych

logo_castrol1

Według opublikowanych właśnie badań MOTO SCAN 2009 Castrol zanotował największy wzrost udziałów w rynku spośród wszystkich obecnych w Polsce marek olejowych. Odsetek użytkowników wybierających Castrol wzrósł aż o 3,7 punktów procentowych. To właśnie kierowcy kupujący oleje Castrol najchętniej polecają je innym konsumentom. Obchodząca w ubiegłym roku 110-lecie istnienia firma coraz mocniej zakorzenia się też w świadomości kierowców.

Badanie MOTO SCAN jest prowadzone cyklicznie. Ma na celu określenie wielkości rynku olejów silnikowych i udziałów poszczególnych marek oraz scharakteryzowanie ich nabywców. Określa także najważniejsze kryteria decydujące o wyborze marki olejowej, stopień lojalności nabywców, ich stosunek do reklam produktów oraz miejsca, w jakich najczęściej dokonują zakupu oleju. Najnowsza badanie zostało przeprowadzone w październiku i listopadzie 2009 roku na reprezentatywnej grupie 1015 właścicieli i użytkowników samochodów osobowych z całej Polski. W wywiadzie brały udział jedynie osoby, które ponoszą koszty związane z funkcjonowaniem samochodu.

Według raportu szacunkowa wielkość polskiego rynku olejów silnikowych dla samochodów osobowych wynosi 66 milionów litrów. Wśród największych graczy znajduje się Castrol, który z udziałem 23,1% zajmuje trzecią pozycję, tuż za olejami Mobil i Lotos. W porównaniu do 2008 roku to właśnie Castrol wykazał się największą dynamiką wzrostu, systematycznie zdobywając nowych konsumentów. Choć duża grupa respondentów kieruje się kryterium ceny i poradą mechanika, to na zakup produktów Castrol największy wpływ ma renoma marki, a także porady znajomych. To właśnie użytkownicy olejów Castrol są najbardziej skłonni polecić je innym kierowcom (9,43 pkt.). Dynamicznie rośnie też spontaniczna znajomość marki Castrol - w porównaniu do 2008 roku zwiększyła się o 5,5%, co jest nalepszym wynikiem spośród wszystkich marek i daje firmie drugą pozycję (ze znajomością na poziomie 66,3%), tuż za Mobilem. Podobnie wygląda to w przypadku znajomości wspomaganej, gdzie Castrol z wynikiem 83,6% zajmuje drugie po Mobilu miejsce.

- ogromną satysfakcją zapoznaliśmy się z wynikami tego raportu. Jego wyniki pokazują, że Konsumenci doceniają nasze zaangażowanie w innowacyjność i stałe dążenie do oferowania coraz bardziej zaawansowanych produktów - powiedział Wojciech Mora, dyrektor sprzedaży Castrol na Europę Centralną.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy o 0,8% wzrósł odsetek osób kupujących oleje syntetyczne (do 28,5%), jednak nadal najczęściej użytkownicy wybierają produkty mineralne (39,1%) i półsyntetyczne (32,4%). Niezmiennie kierowcy oczekują, aby zakupiony olej pozwalał na lepsze osiągi silników (28%), przedłużał żywotność silnika (25%), a także pomagał redukować zużycie paliwa (17%).

Według raportu MOTO SCAN 2009 kierowcy najczęściej kupują olej na wymianę w warsztatach nieautoryzowanych (23,8%) i autoryzowanych (23,2%). Z kolei na stacjach benzynowych najczęściej zaopatrują się w olej na dolewkę (25,3%). Zdecydowana większość respondentów decyduje się na wymianę oleju w warsztatach (73,3%). Dla 72% badanych ważna jest wtedy rekomendacja mechaników i pracowników warsztatów, ale ci nie są na ogół skłonni do polecania poszczególnych marek. Tylko 16,2% z nich wymienia konkretną markę, którą najczęściej jest Mobil (24,4%) i Castrol (22,6%).

Polscy kierowcy wykazują niezwykle wysoki stopień lojalności względem olejów silnikowych: tylko 4,1% w ogóle rozważało zakup innej marki, niż ta stosowana dotychczas. W ciągu ostatnich 3 lat markę oleju zmieniło jedynie 7,6%. Najczęściej rezygnowali oni z produktów Lotos, Mobil i Elf.


Źródło: Castrol Polska

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL