Włochy z przewodnikiem Michelin

Włochy z przewodnikiem Michelin

przewodnik-michelin-wlochyZnawcy włoskiej kuchni wiedzą, że kraj ten oferuje o wiele więcej niż tylko pizzę i makaron. Ci, którzy cenią sobie niebo w gębie mogą ruszyć śladami Czerwonego Przewodnika Michelin, w kierunku restauracji wyróżnionych gwiazdkami. We Włoszech znajduje się ich 272, z czego 229 z jedną gwiazdką, 37 z dwoma gwiazdkami i 6 wyjątkowych kuchni z trzema gwiazdkami.


Restauracją, która w tym roku dołączyła do grona kulinarnych mistrzów świata wyróżnionych trzema gwiazdkami Michelin, jest Da Vittorio w miejscowości Brusaporto. Co ciekawe miejscowość ta, znajdująca się w regionie Lombardia na północy Włoch, ma zaledwie ok. 4 tys. mieszkańców i położona jest na powierzchni niespełna 5 km². Nigdy więc niewiadomo, do drzwi której restauracji zapuka inspektor Michelin i zechce ocenić dzieła jej kucharza. Prawdziwą perłę można znaleźć wszędzie, nawet w bardzo małym mieście.

Oprócz gwiazdek, Michelin przyznaje również wyróżnienia w postaci symbolu Bib Gourmand, który wskazuje na wyśmienitą kuchnię w korzystnej cenie. W Czerwonym Przewodniku Michelin Włochy 2010 znajdziemy 234 restauracje wyróżnione tym symbolem. Wśród nich, 23 otrzymały go w tym roku. W Polsce jedyną restauracją z symbolem Bib Gourmand jest warszawska restauracja U Kucharzy.

W przewodniku Włochy 2010 można znaleźć 6306 wyróżnionych miejsc we wszystkich kategoriach cenowych i jakościowych, w tym 3914 hoteli (z czego 394 alternatywnych miejsc noclegowych) i 2392 restauracje. Gwiazdki przyznawane przez kulinarnych inspektorów Michelin to najbardziej pożądane odznaczenia wśród światowych restauratorów. Już samo znalezienie się w Czerwonym Przewodniku Michelin jest gwarancją świetnej kuchni - zdobycie gwiazdek to dowód osiągnięcia kulinarnego mistrzostwa.

W tym roku szanse na to mają również restauracje w Warszawie i Krakowie, bowiem już w marcu ukaże się Czerwony Przewodnik Main Cities in Europe 2010. W poprzedniej edycji tego przewodnika zostało wyróżnionych po 16 restauracji z obu tych miast.


A co oznaczają gwiazdki? Od 75 lat ich definicja pozostaje niezmienna. Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie gwiazdki  oznaczają rewelacyjną kuchnię wartą odwiedzenia, natomiast trzy gwiazdki – wyjątkową kuchnię, wartą specjalnej podróży by zjeść w wyróżnionym lokalu. Trzeba także zaznaczyć, iż gwiazdki to jedynie ocena tego co znajduje się na talerzu klienta. Takie atrybuty lokalu, jak wystrój wnętrz, liczba kelnerów oraz jakość udogodnień lokalu odzwierciedlone są oddzielnym symbolem skrzyżowanego widelca i łyżki.

Michelin jest liderem technologicznym światowej branży opon. Grupa Michelin produkuje, sprzedaje i promuje produkty oraz usługi w dziedzinie mobilności, w tym przewodniki - czerwone i zielone oraz mapy, atlasy i usługi internetowe (viamichelin.com).


Źródło: Michelin


artykuły powiązane:

Konkurs Kierowców Scania 2010

Michelin do wozideł sztywnoramowych

Optifuel - oszczędniej i szybciej

Szybsza praca na budowach

Nagroda dla HTR2


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL