Pierwszy Mercedes Vito na prąd

Pierwszy Mercedes Vito na prąd

mercedes-vito_elektryczny

Mercedes-Benz zaprezentował prototyp samochodu dostawczego z napędem elektrycznym, skonstruowanego na bazie modelu Vito. Samochód będzie pierwszym w świecie autem dostawczym wyposażanym fabrycznie w napęd elektryczny. Spółka Daimler AG akcentuje w ten sposób własne poczucie odpowiedzialności w dziedzinie mobilności ekologicznej.


W ciągu roku 2010 ponad 100 egzemplarzy Mercedes-Benz Vito zostanie przekazanych dwudziestu klientom. Będą to w pierwszym rzędzie zarządcy flot oraz instytucje publiczne, których zadaniem jest realizowanie przewozów na terenach wrażliwych ekologicznie pojazdami pracującymi cicho, nie emitującymi substancji toksycznych i CO2.  Głównym obszarem ich eksploatacji będą krótkie trasy w centrach miast, z częstymi postojami. W następnym etapie planuje się dostawę dalszych 2000 pojazdów tego typu. Koncepcja napędu opiera się na rozwiązaniach opracowanych wyłącznie na potrzeby napędu elektrycznego i rezygnuje z mechanizmu napędowego stosowanego w silnikach spalinowych.

Energia niezbędna do napędu Vito jest gromadzona w bardzo wydajnych bateriach litowo-jonowych. Napięcie robocze 400 V, natężenie 16 A i pojemność 32 kWh pozwalają na uzyskanie zasięgu średnio 130 km, a przy odpowiedniej technice jazdy jeszcze znacznie większego. Silnik elektryczny osiąga moc maksymalną 90 kW. Osiągi samochodu są dostosowane do potrzeb klientów: prędkość maksymalna ograniczona elektrycznie do 80 km/h pozwala na wykonywanie zadań transportowych zarówno w mieście, jak i na trasach podmiejskich.

W zakresie wyposażenia zapewniającego bezpieczeństwo w Vito o napędzie elektrycznym nie zastosowano żadnych ograniczeń. Wszystkie pojazdy tego typu będą standardowo wyposażone w układ ESP z systemami ABS i ASR. Również liczba i rodzaj poduszek powietrznych nie uległa zmianie w stosunku do aktualnych standardów dostawy. Dla zagwarantowania bezpieczeństwa pasywnego, pojazdy będą poddawane testom zderzeniowym. Nie ma też żadnych negatywnych różnic w porównaniu z Vito o napędzie konwencjonalnym, jeśli chodzi o ładowność i pojemność transportową: ładowność przekracza 900 kg.

Montaż Vito o napędzie elektrycznym będzie się odbywał w ramach produkcji seryjnej. Zakład Mercedes-Benz w Vitorii w Kraju Basków przygotowuje się już do wyzwań, jakie stawia przed nim produkcja nowej wersji Vito. Zadania w zakresie logistyki, szkolenia pracowników i technologii produkcji uzyskują wsparcie finansowe ze strony rządu baskijskiego.

W Niemczech Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMU) udziela spółce Mercedes-Benz Vans pomocy finansowej na realizację przedsięwzięć w dziedzinie badań i rozwoju, prób i eksploatacji u klientów.


Źródło: Daimler AGartykuły powiązane:

Śmieciarka Volvo z napędem hybrydowym

Nowości Solarisa

Green Van of the Year - IVECO Daily

Hybrydowy Atego już na podium

ECODAILY - mocny z natury


Artykuły powiązane

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL