Mercedes Econic z silnikiem Bluetec EEV

Mercedes Econic z silnikiem Bluetec EEV

mercedes-econic

Mercedes-Benz Econic, model rocznikowy 2010, ma jeszcze lepsze silniki, jest bezpiecznijszy i bardziej komfortowy. Obecnie w produkcji seryjnej znalazły się ciężarówki Econic z silnikiem Diesla w technologii BlueTec EEV.  W porównaniu z normą Euro 5, wartości emisji cząstek stałych określone normą EEV są o ok. 33 procent niższe. W ten sposób również Econic z napędem wysokoprężnym staje się pojazdem przyjaznym dla środowiska, dbającym o czystość miast i atmosfery.

Dysponując certyfikatem najbardziej wyśrubowanej obecnie normy emisji spalin UE EEV (Enhanced Environmentally-friendly Vehicle), silniki Diesla już dziś emitują mniej zanieczyszczeń niż wymaga tego norma Euro 5 i tylko w nieznacznym stopniu ustępują wymogom normy Euro 6, która zacznie obowiązywać od roku 2014.

Zadbano także o wyższy poziom bezpieczeństwa. W pojeździe będą zamontowane trzypunktowe pasy bezpieczeństwa przy wszystkich fotelach (2. półrocze 2010). Ponadto będzie on fabrycznie wyposażony w system pomiaru obciążenia osi oraz system zapobiegający poślizgowi kół napędowych (ASR). Seryjnie wszystkie warianty Econica dostępne są z mechanizmem podnoszenia i opuszczania ramy, który pozwala na jej podniesienie maksymalnie o 200 mm lub obniżenie o 60 mm - ułatwia to na przykład wymianę zabudowy.

Econic jest wyposażony w wysokoprężny silnik sześciocylindrowy w układzie rzędowym serii 900 albo silnik napędzany gazem ziemnym - obydwa rozwiązania spełniają wymogi normy emisji spalin EEV. W silnikach Diesla zastosowano innowacyjną technologię BlueTec. Dzięki technologii SCR i optymalizacji spalania, uzyskano obniżenie zarówno poziomu emisji spalin, jak i zużycia paliwa. Oprócz silnika OM 906 LA w klasach mocy 175 kW (238 KM) i 210 kW (286 KM) w Econicu montuje się także OM 926 LA o mocy 240 kW (326 KM). Silniki wysokoprężne serii 900 mogą być zasilane także biopaliwem, bez konieczności dokonywania zmian w instalacji paliwowej pojazdu. Wszystkie modele Econica z silnikiem Diesla są wyposażone w aluminiowy zbiornik paliwa o pojemności 200 litrów oraz 25-litrowy zbiornik na AdBlue.

W pierwotnych założeniach Mercedes Econic był pojazdem przeznaczonym do wywozu odpadów komunalnych i jako taki został po raz pierwszy zaprezentowany na targach ochrony środowiska Entsorga w Kolonii w maju 1998 roku, wówczas jeszcze bez wersji z silnikiem napędzanym gazem ziemnym. W pojazdach tego typu, podczas prac przy usuwaniu śmieci zachodzi konieczność częstego, 200-250-krotnego wsiadania i wysiadania w ciągu dnia. Z tego względu konstruktorzy opracowali wersję pojazdu z kabiną niskopodłogową, z szerokimi stopniami i automatycznymi, składanymi drzwiami od strony pasażera, znanymi z konstrukcji autobusów.


Źródło: Daimler AG


artykuły pokrewne:

Mercedes-Benz Polska - podsumowanie 2009

Actros i Atego w wersji BlueTec EEV

Econic CNG pojedzie do Aldi

Komunalny Econic zasilany biogazem

Nadjeżdża Econic


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL