Recepta na kryzys w Daimler Trucks

Recepta na kryzys w Daimler Trucks

daimler-ag

Andreas Renschler, odpowiedzialny w zarządzie Daimler AG za Daimler Trucks i Daimler Buses, zaprezentował na początku marca br. strategię konceru, ukierunkowaną na umocnienie pozycji spółki w trudnym globalnym otoczeniu rynkowym i wyjście z kryzysu.


Sprzedaż Daimler Trucks w 2009 wyniosła 259 328 pojazdów, co oznacza spadek o 45 proc. Obroty natomiast spadły tylko o 36 proc., do poziomu 18 360 mln euro, co należy przypisać przede wszystkim bardziej stabilnej sytuacji w dziedzinie posprzedazowej (serwis i części). W najważniejszych regionach spółka Daimler Trucks zdołała utrzymać, a nawet powiększyć swój udział w rynku. Dzięki temu Daimler Trucks zachowała w kryzysowym roku 2009 pozycję lidera światowego rynku średnich i ciężkich samochodów ciężarowych.

Andreas-Renschler

- Nasza branża jest od dawna obiektem cyklicznych przemian, dlatego też jesteśmy przygotowani na sytuację dekoniunktury rynkowej. Mamy jednak świadomość, że w obliczu niespotykanego dotychczas, dramatycznego załamania się gospodarki światowej problem dotyka w sposób szczególnie bolesny producentów samochodów ciężarowych. Z drugiej jednak strony, gdy nastąpi ożywienie gospodarcze, ich sytuacja szybko ulegnie poprawie, ponieważ nie ma wzrostu bez transportu i samochodów ciężarowych - mówi Andreas Renschler

Wykraczające daleko ponad normalny cykl spadki na rynku w roku 2009 skóniły Daimler Trucks do optymalizacji zarządzania kosztami i wprowadzenia zakrojone na szeroką skalę programu podniesienia efektywności. Fundament tych przedsięwzięć stanowi program Global Excellence. Oprócz konsekwentnego ukierunkowania na stabilizację cykli, aktywnego zarządzania kosztami i wydajnością oraz pozyskiwania nowych rynków wschodzących, Global Excellence ma na celu tworzenie nowych generacji produktów i technologii przyszłości.
W roku 2009 spółka skoncentrowała się na dwóch elementach: stabilizacji cyklu produkcji i podniesieniu wydajności. Program przyniósł wymierne rezultaty w niemieckich fabrykach Daimler Trucks. Zakłady te są w stanie uporać się ze spadkami na rynku sięgającymi do 30 procent, bez potrzeby wprowadzania nadzwyczajnych środków.

W roku 2009 skutki kryzysu w krajach Triady (Ameryka Płn., Europa Zach. i Japonia), a początkowo również na rynkach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny), były dramatyczne. Nastąpiło niemal całkowite załamanie się sprzedaży nowych samochodów ciężarowych, na przykład w Rosji. Obecnie nastepuje jednak zauważalny choc niewysoki wzrost. Nowe rynki wschodzące w coraz większym stopniu odgrywają rolę przeciwwagi dla regionów Triady i w bieżącym roku staną się gwarantem stabilnych impulsów wzrostowych. Chiny spodziewają się nowego rekordu rynkowego, natomiast w Brazylii system celowej aktywizacji procesów rynkowych stymuluje rynek wewnętrzny. Spółka Mercedes-Benz do Brasil inwestuje odpowiednio we wzrost zdolności produkcyjnych oraz w prace badawczo-rozwojowe.  
Daimler Trucks konsekwentnie dąży do pozyskiwania rynków BRIC. Już dziś co drugi samochód ciężarowy spółka sprzedaje poza Triadą. 13 proc. sprzedaży trafia na rynki BRIC.

- Nasz sposób działania w czasie głebokiego kryzysu okazał się bardzo skuteczny. Pozwala to z nadzieją oczekiwać ożywienia koniunktury. Patrząc na aktualną ilość składanych u nas zamówień widzimy, że rynek juz nie spada, a w wielu regionach obserwujemy co najmniej początki poprawy. Pomimo to rok 2010 będzie rokiem pełnym wyzwań. Możliwości rozwoju światowej gospodarki trzeba oceniać bardzo powściągliwie i miną lata, zanim osiągniemy poziom sprzed kryzysu - komentuje Andreas Renschler.


Źródło; Daimler Trucks


Mercedes-Benz Polska - podsumowanie 2009

Mercedes w programie CharterWay

Wrześniowa biesiada Mercedesa

Actros - bezpieczna ciężarówka w standardzie

Sezon na wywrotki

Actros tour - nadchodzi czas gwiazd

Actros MP III na budowie

Nowy Actros- trzy pakiety bezpieczeństwa i komfortu

 Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL